Olympic Data Project

odp.mjchost.com

Medallists

Home

Filter:

Games: All
Sport: All
Nation: CZE Czech Republic

Alpine Skiing

Women: Slalom

Vancouver 2010

3 Šárka Záhrobská

Athletics

Men: High Jump

Athina (Athens) 2004

3 Jaroslav Baba

Men: Javelin Throw

Atlanta 1996

1 Jan Zelezny

Sydney 2000

1 Jan Zelezny

Men: Decathlon

Atlanta 1996

3 Tomas Dvorak

Sydney 2000

2 Roman Sebrle

Athina (Athens) 2004

1 Roman Sebrle

Women: Triple Jump

Atlanta 1996

3 Sarka Kasparkova

Women: Javelin Throw

Beijing 2008

1 Barbora Spotakova

Boxing

Men: Light Heavyweight

Sydney 2000

2 Rudolf Kraj

Canoe / Kayak - Flatwater

Men: Canoe Single (C1) 500m

Atlanta 1996

1 Martin Doktor

Men: Canoe Single (C1) 1000m

Atlanta 1996

1 Martin Doktor

Canoe / Kayak - Slalom

Men: Canoe Single (C1)

Atlanta 1996

2 Lukas Pollert

Men: Canoe Double (C2)

Atlanta 1996

2 Miroslav Simek; Jiri Rohan

Men: Canadian Pairs (C2)

Sydney 2000

3 Marek Jiras; Tomas Mader

Men: Canoe Double (C2)

Athina (Athens) 2004

3 Jaroslav Volf; Ondrej Stepanek

Men: Canadian Double (C2)

Beijing 2008

2 Jaroslav Volf; Ondrej Stepanek

Men: Kayak Single (K1)

London 2012

2 Vavrinec Hradilek

Women: Kayak Single (K1)

Atlanta 1996

1 Stepanka Hilgertova

Sydney 2000

1 Stepanka Hilgertova

Cross Country Skiing

Men: 15km Classical

Torino (Turin) 2006

2 Lukáš Bauer

Men: 15km Free

Vancouver 2010

3 Lukáš Bauer

Men: 4x10km Relay

Vancouver 2010

3 Martin Jakš; Lukáš Bauer; Jiří Magál; Martin Koukal

Women: 5km Classical

Nagano 1998

2 Kateřina Neumannová

Women: 15km Free Mass Start

Salt Lake City 2002

2 Kateřina Neumannová

Women: 30km Free Mass Start

Torino (Turin) 2006

1 Kateřina Neumannová

Women: 10km Free Pursuit

Nagano 1998

3 Kateřina Neumannová

Women: 5km Free Pursuit

Salt Lake City 2002

2 Kateřina Neumannová

Women: 7.5+7.5km Pursuit

Torino (Turin) 2006

2 Kateřina Neumannová

Freestyle Skiing

Men: Aerials

Salt Lake City 2002

1 Aleš Valenta

Ice Hockey

Mens

Nagano 1998

1 Milan Hnilička; František Kučera; Libor Procházka; Jaroslav Špaček; Pavel Patera; Robert Lang; Jan Čaloun; Martin Procházka; Robert Reichel; David Moravec; Petr Svoboda; Milan Hejduk; Martin Ručinský; Martin Straka; Roman Cechmanek; Jiří Dopita; Richard Šmehlík; Dominik Hašek; Josef Beránek; Roman Hamrlík; Jaromír Jágr; Jiří Šlégr; Vladimír Růžička

Torino (Turin) 2006

3 Marek Židlický; Jaroslav Špaček; Marek Malik; David Výborný; František Kaberle; Pavel Kubina; Tomáš Kaberle; Petr Čajánek; Filip Kuba; Robert Lang; Aleš Kotalík; Milan Hejduk; Martin Ručinský; Martin Straka; Tomáš Vokoun; Milan Hnilička; Jan Bulis; Dominik Hašek; Václav Prospal; Patrik Eliáš; Jaromír Jágr; Dusan Salficky; Aleš Hemský; Rostislav Olesz; Martin Erat

Modern Pentathlon

Men: Individual

Athina (Athens) 2004

3 Libor Capalini

Rowing

Men: Single Sculls

Beijing 2008

2 Ondrej Synek

London 2012

2 Ondrej Synek

Men: Quadruple Sculls

Athina (Athens) 2004

2 David Kopřiva; Tomáš Karas; Jakub Hanák; David Jirka

Women: Single Sculls

London 2012

1 Miroslava Knapková

Sailing

Women: Europe

Athina (Athens) 2004

2 Lenka Smidova

Shooting

Men: 50m Pistol

Sydney 2000

3 Martin Tenk

Men: 10m Running Target

Atlanta 1996

3 Miroslav Janus

Men: Trap

Beijing 2008

1 David Kostelecky

Men: Skeet

Sydney 2000

2 Petr Malek

Women: 25m Pistol

Athina (Athens) 2004

2 Lenka Hykova

Women: 50m Rifle 3 Positions

Beijing 2008

2 Kateřina Emmons

London 2012

3 Adela Sykorova

Women: 10m Air Rifle

Athina (Athens) 2004

3 Kateřina Kůrková

Beijing 2008

1 Kateřina Emmons

Speed Skating

Women: 1500m

Vancouver 2010

3 Martina Sáblíková

Women: 3000m

Vancouver 2010

1 Martina Sáblíková

Women: 5000m

Vancouver 2010

1 Martina Sáblíková

Tennis

Women: Singles

Atlanta 1996

3 Jana Novotna

Women: Doubles

Atlanta 1996

2 Jana Novotna; Helena Sukova

Triathlon

Mens

Sydney 2000

3 Jan Rehula
© 2012 Olympic Data Project
Page generated at 01:47 on 01/09/2012
Français