Olympic Data Project

odp.mjchost.com

Helsinki 1952 - Rowing - Men: Eight

Home / Select a different event

Dates: 20 July 1952-23 July 1952

Heats

Repechages

Semi-finals

Second repechages

Final

Rank Name Nation Time
1 Frank Shakespeare; Bill Fields; Jim Dunbar; Dick Murphy; Bob Detweiler; Henry Proctor; Wayne Frye; Ed Stevens; Charley Manring (Coxswain) USA 6:25.9
2 Yevgeny Brago; Vladimir Rodimushkin; Aleksey Komarov; Igor Borisov; Slava Amiragov; Leonid Gissen; Yevgeny Samsonov; Vladimir Kryukov; Igor Polyakov (Coxswain) URS 6:31.2
3 Bob Tinning; Ernest Chapman; Nimrod Greenwood; Mervyn Finlay; Edward Pain; Phil Cayzer; Tom Chessell; David Anderson; Geoff Williamson (Coxswain) AUS 6:33.1
4 David Macklin; Alastair MacLeod; Nicholas Clack; Roger Sharpley; Edward Worlidge; Charles Lloyd; William Windham; David Jennens; John Hinde (Coxswain) GBR 6:34.8
5 Anton Reinartz; Michael Reinartz; Roland Freiloff; Heinz Zünkler; Peter Betz; Stefan Reinartz; Hans Betz; Toni Siebenhaar; Hermann Zander (Coxswain) GER 6:42.8
Second repechages
6 Ted Chilcott; Jack Taylor; Bo Westlake; Frank Young; John Sharp; Mervin Kaye; Jack Russell; George McCauley; Norm Rowe (Coxswain) CAN 6:24.8
6 Béla Zsitnik; István Sándor; Csaba Kovács; Miklós Zágon; Tibor Nádas; Rezső Riheczky; Pál Bakos; László Marton; Róbert Zimonyi (Coxswain) HUN 6:15.4
6 Ladislav Matetić; Branko Belačić; Vladimir Horvat; Vojko Šeravić; Karlo Pavlenč; Boris Beljak; Stanko Despot; Drago Husjak; Zdenko Bego (Coxswain) YUG 6:12.0
9 Lennart Andersson; Frank Olsson; John Niklasson; Gösta Adamsson; Ivan Simonsson; Ragnar Ek; Thore Börjesson; Rune Andersson; Sture Baatz (Coxswain) SWE 6:28.1
9 Bjørn Stybert; Preben Hoch; Mogens Snogdahl; Jørn Snogdahl; Helge Muxoll Schrøder; Bjørn Brønnum; Leif Hermansen; Ole Scavenius Jensen; John Vilhelmsen (Coxswain) DEN 6:16.0
Repechages
11 Albino Baldan; Savino Dalla Puppa; Alberto Bozzato; Ferdinando Smerghetto; Montanino Nuvoli; Dino Nardin; Ottorino Enzo; Pier Nicola Attorese; Sergio Ghiatto (Coxswain) ITA 6:15.8
11 Iosif Bergesz; Milivoi Iancovici; Stefan Konyelicska; Gheorghe Măcinic; Ion Niga; Stefan Pongratz; Alexandru Rotaru; Stefan Somogy; Ion Vlădut (Coxswain) ROU 6:20.7
13 Felisberto Fortes; Albino Simões Neto; Manuel Regala; João Cravo; João Alberto Lemos; Carlos da Benta; João da Paula; Zacarias Andias; José Pinheiro (Coxswain) POR 6:25.3
13 Tor Lundsten; Birger Andersson; Eero Lehtovirta; Yrjö Hakoila; Antti Arell; Harry Wikman; Esko Lyytikkä; Klaus Lampi; Toivo Räsänen (Coxswain) FIN 6:28.4
© 2011 Olympic Data Project
Page generated at 02:43 on 12/01/2011
Original data entry by Michael Churchill (GBR)
Français