Atlanta 1996 - Badminton - Women: Singles - Matches

Home / Select a different event
Summary
Round of 64

Winner Nation Loser Nation Result
Yuliani Sentoso INA Vlada Tcherniavskaia BLR 6-11 11-3 11-1
Kelly Morgan GBR Song Yang AUS 11-1 11-5
Yasuko Mizui JPN Lisa Campbell AUS 11-0 8-11 11-7
Huang Chia-Chi TPE Ra Kyung-Min KOR 11-6 11-7
Pornsawan Plungwech THA Catrine Bengtsson SWE 11-4 4-11 11-6
Hisako Mizui JPN Marie-Josephe Jean-Pierre MRI 11-2 11-1
Katarzyna Krasowska POL Amparo Lim PHI 11-6 11-5
Margit Borg SWE Neli Nedjalkova BUL 11-6 11-4
Somharuthai Jaroensiri THA Elsa Nielsen ISL 11-1 11-2
Elena Rybkhina RUS Joanne Muggeridge GBR 11-6 12-11
Denyse Julien CAN Debra O'Connor TTO 11-3 11-0
Zarinah Abdullah SIN Elena Nosdran UKR 11-3 11-0
Anne Sondergaard DEN Diana Koleva BUL WO
Santi Wibowo SUI Martine de Souza MRI 11-7 7-11 11-3
Jeng Shwu-Zen TPE Erika Von Heiland USA 11-2 11-6
P.V.V. Lakshimi IND Anne Gibson GBR 11-6 11-6
Round of 32
Winner Nation Loser Nation Result
Bang Soo Hyun KOR Obigeli Olorunsola NGR 11-0 11-0
Mia Audina INA Christine Magnusson SWE 11-6 11-1
Susi Susanti INA Doris Piche CAN 11-1 11-3
Kim Ji-Hyun KOR Sandra Dimbour FRA 11-2 11-3
Han Jingna CHN Andrea Odor HUN 11-0 11-1
Camilla Martin DEN Rhona Robertson NZL 11-2 11-2
Yao Yan CHN Marina Yakusheva RUS 11-4 11-4
Ye Chaoying CHN Chia Fong Chan MAS 11-4 11-1
Yuliani Sentoso INA Anne Sondergaard DEN 11-1 11-3
Kelly Morgan GBR Zarinah Abdullah SIN 12-9 0-11 11-3
Yasuko Mizui JPN Santi Wibowo SUI 11-4 11-6
Huang Chia-Chi TPE Denyse Julien CAN 9-11 11-5 11-1
Pornsawan Plungwech THA Jeng Shwu-Zen TPE 11-5 11-0
Hisako Mizui JPN Elena Rybkhina RUS 11-1 11-8
Katarzyna Krasowska POL P.V.V. Lakshimi IND 11-5 11-6
Margit Borg SWE Somharuthai Jaroensiri THA 11-3 7-11 11-5
1/8 finals
Winner Nation Loser Nation Result
Bang Soo Hyun KOR Yasuko Mizui JPN 11-2 11-3
Mia Audina INA Kelly Morgan GBR 11-2 4-11 12-9
Susi Susanti INA Katarzyna Krasowska POL 11-5 11-0
Kim Ji-Hyun KOR Hisako Mizui JPN 11-4 11-0
Han Jingna CHN Pornsawan Plungwech THA 11-3 11-6
Camilla Martin DEN Huang Chia-Chi TPE 12-11 11-9
Yao Yan CHN Yuliani Sentoso INA 11-6 11-5
Ye Chaoying CHN Margit Borg SWE 11-4 11-4
Quarter-finals
Winner Nation Loser Nation Result
Bang Soo Hyun KOR Yao Yan CHN 11-3 11-2
Mia Audina INA Camilla Martin DEN 11-6 8-11 11-5
Susi Susanti INA Han Jingna CHN 3-11 11-4 11-8
Kim Ji-Hyun KOR Ye Chaoying CHN 11-5 12-11
Semi-finals
Winner Nation Loser Nation Result
Bang Soo Hyun KOR Susi Susanti INA 11-9 11-8
Mia Audina INA Kim Ji-Hyun KOR 11-6 9-11 11-1
Final
Winner Nation Loser Nation Result
Bang Soo Hyun KOR Mia Audina INA 11-6 11-7
Susi Susanti INA Kim Ji-Hyun KOR 11-4 11-1