México (Mexico City) 1968 - Rowing

Home / Back
Men: Single sculls
Dates: 13 October 1968-19 October 1968

Rank Name Nation Time
1 Jan Wienese NED 7:47.80
2 Jochen Meißner FRG 7:52.00
3 Alberto Demiddi ARG 7:57.19
4 John Van Blom USA 8:00.51
5 Achim Hill GDR 8:06.09
6 Kenneth Dwan GBR 8:13.76
Final B
7 Zdzisław Bromek POL 7:38.88
8 Niels Henry Secher DEN 7:43.47
Men: Coxless pair
Dates: 13 October 1968-19 October 1968
Rank Name Nation Time
1 Jörg Lucke; Heinz-Jürgen Bothe GDR 7:26.56
2 Larry Hough; Tony Johnson USA 7:26.71
3 Peter Fich Christiansen; Ib Larsen DEN 7:31.84
4 Dieter Ebner; Dieter Losert AUT 7:41.80
5 Fred Rüssli; Werner Zwimpfer SUI 7:46.79
6 Roel Luynenburg; Ruud Stokvis NED
Final B
7 David Ramage; Paul Guest AUS 7:19.49
8 Alfons Ślusarski; Jerzy Broniec POL 7:22.89
Men: Double sculls
Dates: 13 October 1968-19 October 1968
Rank Name Nation Time
1 Anatoly Sass; Aleksandr Timoshinin URS 6:51.82
2 Leendert van Dis; Harry Droog NED 6:52.80
3 Bill Maher; John Nunn USA 6:54.21
4 Atanas Zhelev; Yordan Valchev BUL 6:58.48
5 Uli Schmied; Manfred Haake GDR 7:04.92
6 Udo Hild; Wolfgang Glock FRG 7:12.20
Final B
7 Harri Klein; Edgard Gijsen BRA 7:04.13
8 Alexandru Aposteanu; Octavian Pavelescu ROU 7:08.27
Men: Coxed pair
Dates: 13 October 1968-19 October 1968
Rank Name Nation Time
1 Primo Baran; Renzo Sambo; Bruno Cipolla (Coxswain) ITA 8:04.81
2 Herman Suselbeek; Hadriaan van Nes; Rody Rijnders (Coxswain) NED 8:06.80
3 Jørn Krab; Harry Jørgensen; Preben Krab (Coxswain) DEN 8:08.07
4 Helmut Wollmann; Wolfgang Gunkel; Klaus-Dieter Neubert (Coxswain) GDR 8:08.22
5 Bill Hobbs; Richard Edmunds; Stewart MacDonald (Coxswain) USA 8:12.60
6 Bernhard Hiesinger; Rolf Hartung; Lutz Benter (Coxswain) FRG 8:41.51
Final B
7 Urs Frankhauser; Urs Bitterli; Beat Wirz (Coxswain) SUI 7:57.21
8 Georgi Atanasov; Georgi Nikolov; Veselin Staevski (Coxswain) BUL 7:58.10
Men: Coxless four
Dates: 13 October 1968-19 October 1968
Rank Name Nation Time
1 Frank Forberger; Dieter Grahn; Frank Rühle; Dieter Schubert GDR 6:39.18
2 Zoltán Melis; György Sarlós; József Csermely; Antal Melis HUN 6:41.64
3 Renato Bosatta; Tullio Baraglia; Pier Angelo Conti-Manzini; Abramo Albini ITA 6:44.01
4 Roland Altenburger; Nicolas Gobet; Alfred Meister; Franz Rentsch SUI 6:45.78
5 Pete Raymond; Raymond Wright; Charles Hamlin; Lawrence Terry USA 6:47.70
6 Thomas Hitzbleck; Manfred Weinreich; Volkhart Buchter; Jochen Heck FRG 7:08.22
Final B
7 Pavel Cichi; Dumitru Ivanov; Emanoil Stratan; Anton Chirlacopschi ROU 6:50.13
8 David Trejo; Jesús Toscano; Arcadio Padilla; Roberto Retolaza MEX 6:53.21
Men: Coxed four
Dates: 13 October 1968-19 October 1968
Rank Name Nation Time
1 Dick Joyce; Dudley Storey; Ross Collinge; Warren Cole; Simon Dickie (Coxswain) NZL 6:45.62
2 Peter Kremtz; Roland Göhler; Klaus Jacob; Manfred Gelpke; Dieter Semetzky (Coxswain) GDR 6:48.20
3 Denis Oswald; Hugo Waser; Peter Bolliger; Jakob Grob; Gottlieb Fröhlich (Coxswain); { + Beat Wirz} SUI 6:49.04
4 Romano Sgheiz; Emilio Trivini; Giuseppe Galante; Luciano Sgheiz; Mariano Gottifredi (Coxswain) ITA 6:49.54
5 Luther Jones; William Purdy; Anthony Martin; Gardner Cadwalader; John Hartigan (Coxswain) USA 6:51.41
6 Anatoly Nemtyrev; Nikolay Surov; Aleksey Mishin; Boris Duyunov; Viktor Mikheyev (Coxswain); { + Arkady Kudinov} URS 7:00.00
Final B
7 Reinhold Batschi; Petre Ceapura; Ştefan Tudor; Francisc Papp; Ladislau Lovrenschi (Coxswain) ROU 6:46.68
8 Hugo Aberastegui; José María Robledo; Juan Carlos Gómez; Guillermo Segurado; Rolando Locatelli (Coxswain) ARG 6:50.54
Men: Eight
Dates: 13 October 1968-19 October 1968
Rank Name Nation Time
1 Horst Meyer; Dirk Schreyer; Rüdiger Henning; Lutz Ulbricht; Wolfgang Hottenrott; Egbert Hirschfelder; Jörg Siebert; Niko Ott; Gunther Tiersch (Coxswain); { + Roland Böse} FRG 6:07.00
2 Alf Duval; Michael Morgan; Joe Fazio; Peter Dickson; David Douglas; John Ranch; Gary Pearce; Bob Shirlaw; Alan Grover (Coxswain) AUS 6:07.98
3 Zigmas Jukna; Antanas Bagdonavičius; Vladimir Sterlik; Juozas Jagelavičius; Aleksandr Martyshkin; Vytautas Briedis; Valentin Kravchuk; Viktor Suslin; Yury Lorentsson (Coxswain) URS 6:09.11
4 Alan Webster; Wybo Veldmann; Alistair Dryden; John Hunter; Mark Brownlee; John Gibbons; Tom Just; Gil Cawood; Robert Page (Coxswain) NZL 6:10.43
5 Petr Čermák; Karel Kolesa; Vladimír Jánoš; Zdeněk Kuba; Otakar Mareček; Oldřich Svojanovský; Pavel Svojanovský; Jan Wallisch; Jiří Pták (Coxswain); { + Milan Hurtala} TCH 6:12.17
6 Cleve Livingston; Curtis Canning; Andrew Larkin; Scott Steketee; Franklin Hobbs; Stephen Brooks; Jacques Fiechter; David Higgins; Paul Hoffman (Coxswain); { + Arthur Evans} USA 6:14.34
Final B
7 Peter Hein; Klaus-Dieter Bähr; Claus Wilke; Günter Bergau; Peter Gorny; Reinhard Zerfowski; Manfred Schneider; Peter Prompe; Karl-Heinz Danielowski (Coxswain) GDR 6:11.69
8 Maarten Kloosterman; Erik Wesdorp; Jan van Laarhoven; Jan Steinhauser; Eric Niehe; Gee van Enst; Jaap Reesink; Piet Bon; Arthur Koning (Coxswain) NED 6:14.18