Roma (Rome) 1960 - Rowing - Men: Coxed Four - Heats

Home / Select a different event
Summary
Heat 1

Rank Name Nation Time
1 Fulvio Balatti; Romano Sgheiz; Franco Trincavelli; Giovanni Zucchi; Ivo Stefanoni (Coxswain) ITA 6:40.10
2 Mick Allen; Maxwell Annett; John Hudson; Peter Waddington; Lionel Robberds (Coxswain) AUS 6:47.23
3 Martin Bieltz; Petre Milincovici; Ionel Petrov; Stefan Pongratz; Mircea Roger (Coxswain) ROU 6:47.71
4 Väinö Huhtala; Matti Maisala; Reino Poutanen; Kauko Hänninen; Reijo Sundén (Coxswain) FIN 6:57.70
5 Panagiotis Kalombratsos; Ilias Polyzois; Ioannis Simbonis; Triantafyllos Tsongas; Ioannis Theodorakeas (Coxswain) GRE 7:01.25
6 Franco Cobas; Emilio García; José Méndez; Alberto Valtierra; Armando González (Coxswain) ESP 7:07.23
Heat 2
Rank Name Nation Time
1 Gerd Cintl; Horst Effertz; Jürgen Litz; Klaus Riekemann; Michael Obst (Coxswain) GER 6:34.55
2 Tibor Bedekovits; Csaba Kovács; László Munteán; Pál Wágner; Gyula Lengyel (Coxswain) HUN 6:40.01
3 Poul Justesen; Mogens Pedersen; Svend Helge Hansen; Erik Rask; Ejgo Vejby Nielsen (Coxswain) DEN 6:47.37
4 Jorge Cravinho; José Porto; Ilídio Silva; José Vieira; Rui Valença (Coxswain) POR 6:50.94
5 Harri Klein; Paulino Leite; Eduardo Endtner; Francisco Todesco; Waldemar Scovino (Coxswain) BRA 6:57.48
Heat 3
Rank Name Nation Time
1 Pavel Hofmann; Richard Nový; Petr Pulkrábek; Oldřich Tikal; Miroslav Koníček (Coxswain) TCH 6:47.03
2 Charles Alm; Roy Rubin; Alfred Stocker; Mike Yonker; Kurt Seiffert (Coxswain) USA 6:49.62
3 Toon de Ruiter; Frank Moerman; Ype Stelma; Henk Wamsteker; Marius Klumperbeek (Coxswain) NED 6:50.48
4 Simon Crosse; Richard Knight; John Russell; John Tilbury; Terrence Rosslyn-Smith (Coxswain) GBR 6:51.00
5 Koji Fukuda; Hatsuhiko Mizuki; Shunji Murai; Naotake Okubo; Osamu Saito (Coxswain) JPN 7:05.51
Heat 4
Rank Name Nation Time
1 Oleg Aleksandrov; Boris Fyodorov; Igor Khokhlov; Valentin Zanin; Igor Rudakov (Coxswain) URS 6:38.76
2 Dieter Ebner; Helmuth Kuttelwascher; Horst Kuttelwascher; Dieter Losert; Wolfdietrich Traugott (Coxswain) AUT 6:42.33
3 Robert Dumontois; Claude Martin; Jacques Morel; Guy Nosbaum; Jean Klein (Coxswain) FRA 6:46.75
4 Vladimir Nekora; Janez Pintar; Adolf Potočar; Vjekoslav Skalak; Nikola Stipanicev (Coxswain) YUG 6:56.91
5 Rune Andersson; Lars-Eric Gustavsson; Ulf Gustavsson; Kjell Hansson; Owe Lostad (Coxswain) SWE 8:25.34