Squaw Valley 1960 - Cross Country Skiing

Home / Back
Men: 15km
Date: 23 February 1960

Rank Name Nation Time
1 Håkon Brusveen NOR 51:55.5
2 Sixten Jernberg SWE 51:58.6
3 Veikko Hakulinen FIN 52:03.0
4 Gennady Vaganov URS 52:18.0
4 Einar Østby NOR 52:18.0
6 Eero Mäntyranta FIN 52:40.6
7 Janne Stefansson SWE 52:41.0
8 Rolf Rämgård SWE 52:47.3
Men: 30km
Date: 19 February 1960
Rank Name Nation Time
1 Sixten Jernberg SWE 1:51:03.9
2 Rolf Rämgård SWE 1:51:16.9
3 Nikolay Anikin URS 1:52:28.2
4 Gennady Vaganov URS 1:52:49.2
5 Lennart Larsson SWE 1:53:53.2
6 Veikko Hakulinen FIN 1:54:02.0
7 Toimi Alatalo FIN 1:54:06.5
8 Aleksey Kuznetsov URS 1:54:23.9
Men: 50km
Date: 27 February 1960
Rank Name Nation Time
1 Kalevi Hämäläinen FIN 2:59:06.3
2 Veikko Hakulinen FIN 2:59:26.7
3 Rolf Rämgård SWE 3:02:46.7
4 Lennart Larsson SWE 3:03:27.9
5 Sixten Jernberg SWE 3:05:18.0
6 Pentti Pelkonen FIN 3:05:24.5
7 Gennady Vaganov URS 3:05:27.6
8 Veikko Räsänen FIN 3:06:04.4
Men: 4x10km Relay
Date: 25 February 1960
Rank Name Nation Time
1 Toimi Alatalo; Eero Mäntyranta; Väinö Huhtala; Veikko Hakulinen FIN 2:18:45.6
2 Harald Grønningen; Hallgeir Brenden; Einar Østby; Håkon Brusveen NOR 2:18:46.4
3 Anatoly Shelyukhin; Gennady Vaganov; Aleksey Kuznetsov; Nikolay Anikin URS 2:21:21.6
4 Lars Olsson; Janne Stefansson; Lennart Larsson; Sixten Jernberg SWE 2:21:31.8
5 Giulio De Florian; Giuseppe Steiner; Pompeo Fattor; Marcello De Dorigo ITA 2:22:32.5
6 Andrzej Mateja; Józef Rysula; Józef Gut Misiaga; Kazimierz Zelek POL 2:26:25.3
7 Victor Arbez; René Mandrillon; Benoît Carrara; Jean Mermet FRA 2:26:30.8
8 Fritz Kocher; Marcel Huguenin; Lorenz Possa; Alphonse Baume SUI 2:29:36.8
Women: 10km
Date: 20 February 1960
Rank Name Nation Time
1 Mariya Gusakova URS 39:46.6
2 Lyubov Baranova URS 40:04.2
3 Radiya Yeroshina URS 40:06.0
4 Alevtina Kolchina URS 40:12.6
5 Sonja Ruthström SWE 40:35.5
6 Toini Pöysti FIN 40:41.9
7 Barbro Martinsson SWE 41:06.2
8 Irma Johansson SWE 41:08.3
Women: 3x5km Relay
Date: 26 February 1960
Rank Name Nation Time
1 Irma Johansson; Britt Strandberg; Sonja Ruthström SWE 1:04:21.4
2 Radiya Yeroshina; Mariya Gusakova; Lyubov Baranova URS 1:05:02.6
3 Siiri Rantanen; Eeva Ruoppa; Toini Pöysti FIN 1:06:27.5
4 Stefania Biegun; Helena Gąsienica Daniel; Józefa Pęksa-Czerniawska POL 1:07:24.6
5 Rita Czech-Blasl; Renate Borges; Sonnhilde Kallus GER 1:09:25.7