Paris 1900 - Rowing

Home / Back
Men: Single Sculls
Dates: 25 August 1900-26 August 1900

Rank Name Nation Time
1 Hermann Barrelet FRA 7:35.6
2 André Gaudin FRA 7:41.6
3 St. George Ashe GBR 8:15.6
4 Robert d'Heilly FRA 8:16.0
5 Louis Prével FRA
Semi-finals
6 Charles Delaporte FRA 9:25.2
7 Pierre Ferlin FRA
7 Raymond Benoit FRA
Men: Coxed Pair
Dates: 25 August 1900-26 August 1900
Rank Name Nation Time
1 Minerva Amsterdam
François Brandt [NED]; Roelof Klein [NED]; Unknown (Coxswain) [FRA]; { + Hermanus Brockmann [NED]}
7:34.2
2 SocietÚ Nautique de la Marne
Lucien Martinet; René Waleff; Unknown (Coxswain)
FRA 7:34.4
3 Rowing Club Castillon
Carlos Deltour; Erneste Védrenne; ? Paoli (Coxswain)
FRA 7:57.2
4 Cercle Nautique de Reims
Jean-Baptiste Mathieu; Pierre Ferlin; Unknown (Coxswain)
FRA 8:01.0
Heats
5 Royal Club Nautique de Gand
Prospère Bruggeman; Maurice Hemelsoet; Unknown (Coxswain)
BEL 7:00.4
6 Club Nautique de Dieppe
Henri Delabarre; Robert Gelée; Unknown (Coxswain)
FRA 7:04.0
Men: Coxed Four
Dates: 25 August 1900-26 August 1900
Rank Name Nation Time
1 Cercle de l'Aviron Roubaix
Émile Delchambre; Jean Cau; Henri Bouckaert; Henri Hazebrouck; ? Charlot (Coxswain)
FRA 7:11.0
1 Germania Ruder Club, Hamburg
Oskar Goßler; Walter Katzenstein; Waldemar Tietgens; Gustav Goßler; Carl Heinrich Goßler (Coxswain)
GER 5:59.0
2 Club Nautique de Lyon
Charles Perrin; Daniel Soubeyran; Émile Wegelin; Georges Lumpp; Unknown (Coxswain)
FRA 7:18.0
2 Minerva Amsterdam
Johannes Terwogt; Paul Lotsij; Coenraad Hiebendaal; Geert Lotsij; Hermanus Brockmann (Coxswain)
NED 6:03.0
3 Ludwigshafener Ruder Verein
Carl Lehle; Ernst Felle; Hermann Wilker; Otto Fickeisen; Franz Kröwerath (Coxswain)
GER 6:05.0
3 Favorite Hammonia
Hugo Rüster; Wilhelm Carstens; Julius Körner; Adolf Möller; Max Ammermann (Coxswain); { + Gustav-Adolf Moths}
GER 7:18.2
Heats
7 Real-Club Barcelona
Orestes Quintana; Juan Camps; José Fórmica; Ricardo Margarit; Antonio Vela (Coxswain)
ESP 6:38.4
8 Club Nautique de Franšais
? Saurel; ? Peyronnie; Léon Deslinières; René Beslaud; Unknown (Coxswain)
FRA 6:40.0
Men: Eight
Dates: 25 August 1900-26 August 1900
Rank Name Nation Time
1 Vesper Boat Club
John Exley Jr.; Harry DeBaecke; Jim Juvenal; John Geiger; Bill Carr; Ed Hedley; Ed Marsh; Roscoe Lockwood; Lou Abell (Coxswain)
USA 6:07.8
2 Royal Club Nautique de Gand
Marcel Van Crombrugghe; Frank Odberg; Oscar de Somville; Prospère Bruggeman; Maurice Verdonck; Oscar De Cock; Maurice Hemelsoet; Jules De Bisschop; Alfred Van Landeghem (Coxswain)
BEL 6:13.8
3 Minerva Amsterdam
Walter Meijer Timmerman Thijssen; Ruurd Leegstra; Johannes van Dijk; Henricus Tromp; Hendrik Offerhaus; Roelof Klein; François Brandt; Walter Middelberg; Hermanus Brockmann (Coxswain)
NED 6:23.0
4 Germania Ruder Club, Hamburg
Oskar Goßler [GER]; Walter Katzenstein [GER]; Ernst Jencquel [GER]; Theodor Laurezzari [GER]; Waldemar Tietgens [GER]; Arthur Warncke [GER]; Edgar Katzenstein [GER]; Gustav Goßler [GER]; Unknown (Coxswain) [BEL]; { + Alexander Gleichmann von Oven Jr. [GER]}
6:33.0
Heats
5 SocietÚ Nautique de la Marne
Jules Demaré; René Waleff; Paul Cocuet; Clément Dorlia; ? Chantriaux; ? Guilbert; Lucien Martinet; Maurice Carton; Unknown (Coxswain)
FRA