Medallists

Home
Filter:
Games: Los Angeles 1932
Sport: Athletics
Nation: All
Men: 100m

1 Eddie Tolan USA
2 Ralph Metcalfe USA
3 Arthur Jonath GER
Men: 200m
1 Eddie Tolan USA
2 George Simpson USA
3 Ralph Metcalfe USA
Men: 400m
1 William Carr USA
2 Benjamin Eastman USA
3 Alexander Wilson CAN
Men: 800m
1 Thomas Hampson GBR
2 Alexander Wilson CAN
3 Philip Edwards CAN
Men: 1500m
1 Luigi Beccali ITA
2 John Cornes GBR
3 Philip Edwards CAN
Men: 5000m
1 Lauri Lehtinen FIN
2 Ralph Hill USA
3 Lauri "Lasse" Virtanen FIN
Men: 10000m
1 Janusz Kusocinski POL
2 Volmari Iso-Hollo FIN
3 Lauri "Lasse" Virtanen FIN
Men: Marathon
1 Juan Carlos Zabala ARG
2 Samuel Ferris GBR
3 Armas Toivonen FIN
Men: 110m Hurdles
1 George Saling USA
2 Percy Beard USA
3 Donald Finlay GBR
Men: 400m Hurdles
1 Robert Tisdall IRL
2 Glenn Hardin USA
3 Morgan Taylor USA
Men: Steeplechase
1 Volmari Iso-Hollo FIN
2 Thomas Evenson GBR
3 Joseph McCluskey USA
Men: 50km Walk
1 Thomas Green GBR
2 Janis Dalins LAT
3 Ugo Frigerio ITA
Men: 4x100m Relay
1 Robert Kiesel; Emmett Toppino; Hector Dyer; Frank Wykoff USA
2 Helmut Kornig; Walter Hendrix; Erich Borchmeyer; Arthur Jonath GER
3 Giuseppe Castelli; Luigi Facelli; Ruggero Maregatti; Edgardo Toetti ITA
Men: 4x400m Relay
1 Ivan Fuqua; Edgar Ablowich; Karl Warner; William Carr USA
2 Crew Stoneley; David (Lord) Burghley; Thomas Hampson; Godfrey Rampling GBR
3 Raymond Lewis; James Ball; Philip Edwards; Alexander Wilson CAN
Men: High Jump
1 Duncan McNaughton CAN
2 Robert Van Osdel USA
3 Simeon Toribio PHI
Men: Pole Vault
1 William Miller USA
2 Shuhei Nishida JPN
3 George Jefferson USA
Men: Long Jump
1 Edward Gordon USA
2 Lambert Redd USA
3 Chuhei Nambu JPN
Men: Triple Jump
1 Chuhei Nambu JPN
2 Eric Svensson SWE
3 Kenkichi Oshima JPN
Men: Shot Put
1 Leo Sexton USA
2 Harlow Rothert USA
3 Frantisek Douda TCH
Men: Discus Throw
1 John Anderson USA
2 Henri LaBorde USA
3 Paul Winter FRA
Men: Hammer Throw
1 Patrick O'Callaghan IRL
2 Ville Porhola FIN
3 Peter Zaremba USA
Men: Javelin Throw
1 Matti Jarvinen FIN
2 Matti Sippala FIN
3 Eino Penttila FIN
Men: Decathlon
1 James Bausch USA
2 Akilles Jarvinen FIN
3 Wolrad Eberle GER
Women: 100m
1 Stanislawa Walasiewicz POL
2 Hilda Strike CAN
3 Wilhelmina Von Bremen USA
Women: 80m Hurdles
1 Mildred Didrikson USA
2 Evelyne Hall USA
3 Marjorie Clark RSA
Women: 4x100m Relay
1 Mary Carew; Evelyn Furtsch; Annette Rogers; Wilhelmina Von Bremen USA
2 Mildred Frizzell; Lillian Palmer; Mary Frizzell; Hilda Strike CAN
3 Eileen Hiscock; Gwendoline Alice Porter; Violet Webb; Nellie Halstead GBR
Women: High Jump
1 Jean Shiley USA
2 Mildred Didrikson USA
3 Eva Dawes CAN
Women: Discus Throw
1 Lillian Copeland USA
2 Ruth Osburn USA
3 Jadwiga Wajsowna POL
Women: Javelin Throw
1 Mildred Didrikson USA
2 Ellen Braumuller GER
3 Tilly Fleischer GER