Medallists

Home
Filter:
Games: Nagano 1998
Sport: All
Nation: All
Alpine Skiing
Men: Downhill

1 Jean-Luc Crétier FRA
2 Lasse Kjus NOR
3 Hannes Trinkl AUT
Men: Slalom
1 Hans Petter Buraas NOR
2 Ole Kristian Furuseth NOR
3 Thomas Sykora AUT
Men: Giant Slalom
1 Hermann Maier AUT
2 Stephan Eberharter AUT
3 Michael von Grünigen SUI
Men: Super-G
1 Hermann Maier AUT
2 Hans Knauß AUT
2 Didier Cuche SUI
Men: Combined
1 Mario Reiter AUT
2 Lasse Kjus NOR
3 Christian Mayer AUT
Women: Downhill
1 Katja Seizinger GER
2 Pernilla Wiberg SWE
3 Florence Masnada FRA
Women: Slalom
1 Hilde Gerg GER
2 Deborah Compagnoni ITA
3 Zali Steggall AUS
Women: Giant Slalom
1 Deborah Compagnoni ITA
2 Alexandra Meissnitzer AUT
3 Katja Seizinger GER
Women: Super-G
1 Picabo Street USA
2 Michaela Dorfmeister AUT
3 Alexandra Meissnitzer AUT
Women: Combined
1 Katja Seizinger GER
2 Martina Ertl GER
3 Hilde Gerg GER
Biathlon
Men: 10km Sprint
1 Ole Einar Bjørndalen NOR
2 Frode Andresen NOR
3 Ville Räikkönen FIN
Men: 20km
1 Halvard Hanevold NOR
2 Pieralberto Carrara ITA
3 Aleksey Aydarov BLR
Men: 4x7.5km Relay
1 Ricco Groß; Peter Sendel; Sven Fischer; Frank Luck GER
2 Egil Gjelland; Halvard Hanevold; Dag Bjørndalen; Ole Einar Bjørndalen NOR
3 Pavel Muslimov; Vladimir Drachev; Sergey Tarasov; Viktor Maygurov RUS
Women: 7.5km Sprint
1 Galina Kukleva RUS
2 Uschi Disl GER
3 Katrin Apel GER
Women: 15km
1 Ekaterina Dafovska BUL
2 Olena Petrova UKR
3 Uschi Disl GER
Women: 4x7.5km Relay
1 Uschi Disl; Martina Zellner; Katrin Apel; Petra Behle GER
2 Olga Melnik; Galina Kukleva; Albina Akhatova; Olga Romasko RUS
3 Ann Elen Skjelbreid; Annette Sikveland; Gunn Margit Andreassen; Liv Grete Skjelbreid NOR
Bobsleigh
Men: Two-Man
1 Pierre Lueders; Dave MacEachern CAN
1 Günther Huber; Antonio Tartaglia ITA
3 Christoph Langen; Markus Zimmermann GER
Men: Four-Man
1 Christoph Langen; Markus Zimmermann; Marco Jakobs; Olaf Hampel GER
2 Marcel Rohner; Markus Nüssli; Markus Wasser; Beat Seitz SUI
3 Bruno Mingeon; Emmanuel Hostache; Eric Le Chanony; Max Robert FRA
3 Sean Olsson; Dean Ward; Courtney Rumbolt; Paul Attwood GBR
Cross Country Skiing
Men: 10km Classical
1 Bjørn Dæhlie NOR
2 Markus Gandler AUT
3 Mika Myllylä FIN
Men: 30km Classical
1 Mika Myllylä FIN
2 Erling Jevne NOR
3 Silvio Fauner ITA
Men: 50km Free
1 Bjørn Dæhlie NOR
2 Niklas Jonsson SWE
3 Christian Hoffmann AUT
Men: 4x10km Relay
1 Sture Sivertsen; Erling Jevne; Bjørn Dæhlie; Thomas Alsgaard NOR
2 Marco Albarello; Fulvio Valbusa; Fabio Maj; Silvio Fauner ITA
3 Harri Kirvesniemi; Mika Myllylä; Sami Repo; Jari Isometsä FIN
Men: 15km Free Pursuit
1 Thomas Alsgaard NOR
2 Bjørn Dæhlie NOR
3 Vladimir Smirnov KAZ
Women: 5km Classical
1 Larisa Lazutina RUS
2 Kateřina Neumannová CZE
3 Bente Martinsen NOR
Women: 15km Classical
1 Olga Danilova RUS
2 Larisa Lazutina RUS
3 Anita Moen-Guidon NOR
Women: 30km Free
1 Yuliya Chepalova RUS
2 Stefania Belmondo ITA
3 Larisa Lazutina RUS
Women: 4x5km Relay
1 Nina Gavrylyuk; Olga Danilova; Yelena Välbe; Larisa Lazutina RUS
2 Bente Martinsen; Marit Mikkelsplass; Elin Nilsen; Anita Moen-Guidon NOR
3 Karin Moroder; Gabriella Paruzzi; Manuela Di Centa; Stefania Belmondo ITA
Women: 10km Free Pursuit
1 Larisa Lazutina RUS
2 Olga Danilova RUS
3 Kateřina Neumannová CZE
Curling
Mens
1 Patrick Hürlimann; Patrik Loertscher; Daniel Müller; Diego Perren; Dominic Andres SUI
2 Mike Harris; Richard Hart; Collin Mitchell; George Karrys; Paul Savage CAN
3 Eigil Ramsfjell; Jan Thoresen; Stig-Arne Gunnestad; Anthon Grimsmo; Tore Torvbråten NOR
Womens
1 Sandra Schmirler; Jan Betker; Joan McCusker; Marcia Gudereit; Atina Ford CAN
2 Helena Blach Lavrsen; Margit Pörtner; Dorthe Holm; Trine Qvist; Jane Bidstrup DEN
3 Elisabet Gustafson; Katarina Nyberg; Louise Marmont; Elisabeth Persson; Margaretha Lindahl SWE
Figure Skating
Men
1 Ilya Kulik RUS
2 Elvis Stojko CAN
3 Philippe Candeloro FRA
Open / Mixed: Pairs
1 Oksana Kazakova; Artur Dmitriyev RUS
2 Yelena Berezhnaya; Anton Sikharulidze RUS
3 Mandy Wötzel; Ingo Steuer GER
Open / Mixed: Ice Dance
1 Oksana "Pasha" Grishchuk; Yevgeny Platov RUS
2 Anzhelika Krylova; Oleg Ovsyanikov RUS
3 Marina Anissina; Gwendal Peizerat FRA
Ladies
1 Tara Lipinski USA
2 Michelle Kwan USA
3 Chen Lu CHN
Freestyle Skiing
Men: Moguls
1 Jonny Moseley USA
2 Janne Lahtela FIN
3 Sami Mustonen FIN
Men: Aerials
1 Eric Bergoust USA
2 Sébastien Foucras FRA
3 Dmitry Dashchinsky BLR
Women: Moguls
1 Tae Satoya JPN
2 Tatjana Mittermayer GER
3 Kari Traa NOR
Women: Aerials
1 Nicole "Nikki" Stone USA
2 Xu Nannan CHN
3 Colette Brand SUI
Ice Hockey
Mens
1 Milan Hnilička; František Kučera; Libor Procházka; Jaroslav Špaček; Pavel Patera; Robert Lang; Jan Čaloun; Martin Procházka; Robert Reichel; David Moravec; Petr Svoboda; Milan Hejduk; Martin Ručinský; Martin Straka; Roman Cechmanek; Jiří Dopita; Richard Šmehlík; Dominik Hašek; Josef Beránek; Roman Hamrlík; Jaromír Jágr; Jiří Šlégr; Vladimír Růžička CZE
2 Oleg Shevtsov; Boris Mironov; Dmitry Yushkevich; Aleksey Gusarov; Sergey Nemchinov; Sergey Krivokrasov; Pavel Bure; Darius Kasparaitis; Valery Kamensky; German Titov; Dmitry Mironov; Aleksey Yashin; Valery Bure; Aleksey Morozov; Valery Zelepukin; Igor Kravchuk; Aleksey Zhamnov; Andrey Trefilov; Mikhail Shtalenkov; Aleksey Zhitnik; Andrey Kovalenko; Sergey Gonchar; Sergey Fyodorov RUS
3 Kimmo Timonen; Aki Berg; Tuomas Grönman; Teemu Selänne; Esa Tikkanen; Saku Koivu; Janne Laukkanen; Raimo Helminen; Antti Törmänen; Ville Peltonen; Jari Kurri; Juha Lind; Jere Lehtinen; Jyrki Lumme; Sami Kapanen; Kimmo Rintanen; Teppo Numminen; Jukka Tammi; Ari Sulander; Jarmo Myllys; Juha Ylönen; Mika Nieminen; Janne Niinimaa FIN
Womens
1 Sara DeCosta; Sarah Tueting; Angela Ruggiero; Vicki Movsessian; Tara Mounsey; Chris Bailey; Colleen Coyne; Sue Merz; Katie King; A.J. Mleczko; Sandra Whyte; Alana Blahoski; Laurie Baker; Jennifer Schmidgall; Catherine "Cammi" Granato; Tricia Dunn; Gretchen Ulion; Shelley Looney; Karyn Bye; Elizabeth "Lisa" Brown-Miller USA
2 Manon Rhéaume; Lesley Reddon; Fiona Smith; Judy Diduck; Cassie Campbell; Becky Kellar; Thérèse Brisson; Geraldine Heaney; Hayley Wickenheiser; Laura Schuler; Stacy Wilson; Karen Nystrom; Kathy McCormack; France St. Louis; Jayna Hefford; Jennifer Botterill; Danielle Goyette; Nancy Drolet; Lori Dupuis; Vicky Sunohara CAN
3 Liisa-Maria Sneck; Tuula Puputti; Johanna Ikonen; Kirsi Hänninen; Päivi Salo; Satu Huotari; Katja Lehto; Marja-Helena Pälvilä; Emma Laaksonen; Tiia Reima; Katja Riipi; Sari Fisk; Maria Selin; Sanna Lankosaari; Riikka Nieminen; Petra Vaarakallio; Marianne Ihalainen; Marika Lehtimäki; Sari Krooks; Karoliina Rantamäki FIN
Luge
Men: Singles
1 Georg Hackl GER
2 Armin Zöggeler ITA
3 Jens Müller GER
Men: Doubles
1 Stefan Krauße; Jan Behrendt GER
2 Chris Thorpe; Gordy Sheer USA
3 Mark Grimmette; Brian Martin USA
Women: Singles
1 Silke Kraushaar GER
2 Barbara Niedernhuber GER
3 Angelika Neuner AUT
Nordic Combined
Men: Individual
1 Bjarte Engen Vik NOR
2 Samppa Lajunen FIN
3 Valery Stolyarov RUS
Men: Team
1 Halldor Skard Jr.; Kenneth Braaten; Bjarte Engen Vik; Fred Børre Lundberg NOR
2 Samppa Lajunen; Jari Mantila; Tapio Nurmela; Hannu Manninen FIN
3 Sylvain Guillaume; Nicolas Bal; Ludovic Roux; Fabrice Guy FRA
Short Track Speed Skating
Men: 500m
1 Takafumi Nishitani JPN
2 An Yulong CHN
3 Hitoshi Uematsu JPN
Men: 1000m
1 Kim Dong-Seong KOR
2 Li Jiajun CHN
3 Éric Bédard CAN
Men: 5000m Relay
1 Éric Bédard; Derrick Campbell; François Drolet; Marc Gagnon CAN
2 Chae Ji-Hun; Lee Jun-Hwan; Lee Ho-Eung; Kim Dong-Seong KOR
3 Li Jiajun; Feng Kai; Yuan Ye; An Yulong CHN
Women: 500m
1 Annie Perreault CAN
2 Yang Yang (S) CHN
3 Jeon I-Gyeong KOR
Women: 1000m
1 Jeon I-Gyeong KOR
2 Yang Yang (S) CHN
3 Won Hye-Gyeong KOR
Women: 3000m Relay
1 Jeon I-Gyeong; Won Hye-Gyeong; An Sang-Mi; Kim Yun-Mi KOR
2 Yang Yang (A); Yang Yang (S); Wang Chunlu; Sun Dandan CHN
3 Christine Boudrias; Isabelle Charest; Annie Perreault; Tania Vicent CAN
Ski Jumping
Men: Individual K90
1 Jani Soininen FIN
2 Kazuyoshi Funaki JPN
3 Andreas Widhölzl AUT
Men: Individual K120
1 Kazuyoshi Funaki JPN
2 Jani Soininen FIN
3 Masahiko Harada JPN
Men: Team K120
1 Takanobu Okabe; Hiroya Saito; Masahiko Harada; Kazuyoshi Funaki JPN
2 Sven Hannawald; Martin Schmitt; Hansjörg Jäkle; Dieter Thoma GER
3 Reinhard Schwarzenberger; Martin Höllwarth; Stefan Horngacher; Andreas Widhölzl AUT
Snowboard
Men: Halfpipe
1 Gian Simmen SUI
2 Daniel Franck NOR
3 Ross Powers USA
Men: Giant Slalom
1 Ross Rebagliati CAN
2 Thomas Prugger ITA
3 Ueli Kestenholz SUI
Women: Halfpipe
1 Nicola Thost GER
2 Stine Brun Kjeldaas NOR
3 Shannon Dunn USA
Women: Giant Slalom
1 Karine Ruby FRA
2 Heidi Renoth GER
3 Brigitte Köck AUT
Speed Skating
Men: 500m
1 Hiroyasu Shimizu JPN
2 Jeremy Wotherspoon CAN
3 Kevin Overland CAN
Men: 1000m
1 Ids Postma NED
2 Jan Bos NED
3 Hiroyasu Shimizu JPN
Men: 1500m
1 Ådne Søndrål NOR
2 Ids Postma NED
3 Rintje Ritsma NED
Men: 5000m
1 Gianni Romme NED
2 Rintje Ritsma NED
3 Bart Veldkamp BEL
Men: 10000m
1 Gianni Romme NED
2 Bob de Jong NED
3 Rintje Ritsma NED
Women: 500m
1 Catriona Lemay Doan CAN
2 Susan Auch CAN
3 Tomomi Okazaki JPN
Women: 1000m
1 Marianne Timmer NED
2 Chris Witty USA
3 Catriona Lemay Doan CAN
Women: 1500m
1 Marianne Timmer NED
2 Gunda Niemann-Stirnemann GER
3 Chris Witty USA
Women: 3000m
1 Gunda Niemann-Stirnemann GER
2 Claudia Pechstein GER
3 Anni Friesinger GER
Women: 5000m
1 Claudia Pechstein GER
2 Gunda Niemann-Stirnemann GER
3 Lyudmila Prokasheva KAZ