Olympic Data Project

odp.mjchost.com

Medallists

Home

Filter:

Games: London 1908
Sport: Shooting
Nation: All

Men: Free pistol

1 Paul Van Asbroeck BEL
2 Réginald Storms BEL
3 James Gorman USA

Men: Free pistol, team

1 James Gorman; Irving Calkins; John Dietz; Charles Axtell USA
2 Paul Van Asbroeck; Réginald Storms; Charles Paumier du Verger; René Englebert BEL
3 Jesse Wallingford; Geoffrey Coles; Henry Lynch-Staunton; Walter Ellicott GBR

Men: Small bore rifle

1 Arthur Carnell GBR
2 Harold Humby GBR
3 George Barnes GBR

Men: Small bore rifle, moving

1 John Fleming GBR
2 Maurice Matthews GBR
3 William Marsden GBR

Men: Small bore rifle, disappearing

1 William Styles GBR
2 Harold Hawkings GBR
3 Edward Amoore GBR

Men: Small bore rifle, team

1 Maurice Matthews; Harold Humby; William Pimm; Edward Amoore GBR
2 Wilhelm Carlberg; Frans-Albert Schartau; Johan Hübner von Holst; Eric Carlberg SWE
3 Paul Colas; André Regaud; Léon Lecuyer; Henri Bonnefoy FRA

Men: Free rifle

1 Joshua Millner GBR
2 Kellogg Casey USA
3 Maurice Blood GBR

Men: Free rifle, 3 positions

1 Albert Helgerud NOR
2 Harry Simon USA
3 Ole Sæther NOR

Men: Free rifle, team

1 Albert Helgerud; Ole Sæther; Gudbrand Gudbrandsen Skatteboe; Olaf Sæter; Julius Braathe; Einar Liberg NOR
2 Gustaf Adolf Jonsson; Per-Olof Arvidsson; Axel Jansson; Gustav-Adolf Sjöberg; Claës Rundberg; Janne Gustafsson SWE
3 Léon Johnson; Eugène Balme; André Parmentier; Albert Courquin; Maurice Lecoq; Raoul (Comte) de Boigne FRA

Men: Military rifle, team

1 William Leuschner; William Martin; Charles Winder; Kellogg Casey; Ivan Eastman; Charles Benedict USA
2 Harcourt Ommundsen; Fleetwood Varley; Arthur Fulton; Philip Richardson; William Padgett; John Martin GBR
3 William Smith; Charles Crowe; Bruce Williams; Dugald McInnis; William Eastcott; S. Harry Kerr CAN

Men: Running deer, single shot

1 Oscar Swahn SWE
2 Ted Ranken GBR
3 Alexander Rogers GBR

Men: Running deer, double shot

1 Walter Winans USA
2 Ted Ranken GBR
3 Oscar Swahn SWE

Men: Running deer, team

1 Alfred Swahn; G. Arvid Knöppel; Oscar Swahn; Ernst Rosell SWE
2 Charles Nix; William Lane-Joynt; Walter Ellicott; Ted Ranken GBR

Men: Single trap

1 Walter Ewing CAN
2 George Beattie CAN
3 Alexander Maunder GBR
3 Anastasios Metaxas GRE

Men: Single trap, team

1 Alexander Maunder; James Pike; Charles Palmer; John Postans; Frank Moore; Peter Easte GBR
2 Walter Ewing; George Beattie; Arthur Westover; Mylie Fletcher; George Vivian; Donald McMackon CAN
3 George Whitaker; Gerald Skinner; John Butt; William Morris; Harold Creasey; Richard Hutton GBR
© 2010 Olympic Data Project
Page generated at 15:43 on 01/01/2010
Original data entry by Michael Churchill (GBR)
Français