Olympic Data Project
odp.mjchost.com
Medallists
Home
Filter:
Games:
Chamonix 1924
Sport:
All
Nation:
All
Bobsleigh
Men: Four-Man
1
Eduard
Scherrer
;
Alfred
Neveu
;
Alfred
Schläppi
;
Heinrich
Schläppi
SUI
2
Ralph
Broome
;
Thomas
Arnold
;
Alexander
Richardson
;
Rodney
Soher
GBR
3
Charles
Mulder
;
René
Mortiaux
;
Paul
Van den Broeck
;
Victor
Verschueren
;
Henri
Willems
BEL
Cross Country Skiing
Men: 18km
1
Thorleif
Haug
NOR
2
Johan
Grøttumsbraaten
NOR
3
Tapani
Niku
FIN
Men: 50km
1
Thorleif
Haug
NOR
2
Thoralf
Strømstad
NOR
3
Johan
Grøttumsbraaten
NOR
Curling
Mens
1
Willie
Jackson
;
Tom
Murray
;
Robin
Welsh
;
Laurence
Jackson
GBR
2
Johan Petter
Åhlén
;
Carl August
Kronlund
;
Ture
Ödlund
;
Carl Axel
Pettersson
;
Erik
Severin
;
Karl
Wahlberg
;
Viktor
Wetterström
;
Carl Wilhelm
Petersén
SWE
3
Georges
André
;
Armand
Bénédic
;
Jacques
Canivet
;
Henri
Cournollet
FRA
Figure Skating
Men
1
Gillis
Grafström
SWE
2
Willy
Böckl
AUT
3
Georges
Gautschi
SUI
Open / Mixed: Pairs
1
Helene
Engelmann
;
Alfred
Berger
AUT
2
Ludovika
Jakobsson
;
Walter
Jakobsson
FIN
3
Andrée
Joly
;
Pierre
Brunet
FRA
Ladies
1
Herma
Szabo-Planck
AUT
2
Beatrix
Loughran
USA
3
Ethel
Muckelt
GBR
Ice Hockey
Mens
1
Dunc
Munro
;
Beattie
Ramsay
;
Harry
Watson
;
Reginald "Hooley"
Smith
;
Bert "Mac"
McCaffery
;
Cyril "Sig"
Slater
;
Harold
McNunn
;
Jack
Cameron
;
Ernie
Collett
CAN
2
Herb
Drury
;
Frank
Synnott
;
Alphonse
LaCroix
;
Irving
Small
;
Clarence
Abel
;
Justin
McCarthy
;
Williard
Rice
;
John
Lyons
;
Art
Langley
;
Gerry "Duke"
Geran
USA
3
Colin
Carruthers
;
Eric
Carruthers
;
Cuthbert
Ross
;
Blaine
Sexton
;
Edward
Pitblado
;
Hamilton
Jukes
;
William
Anderson
;
Lorne
Carr-Harris
;
George
Holmes
;
George "Guy"
Clarkson
GBR
Military Patrol
Men: Military Patrol
1
Alfred
Aufdenblatten
;
Alfons
Julen
;
Anton
Julen
;
Denis
Vaucher
SUI
2
Aku "August"
Eskelinen
;
Heikki
Hirvonen
;
Martti
Lappalainen
;
Väinö
Bremer
FIN
3
Adrien
Vandelle
;
Camille
Mandrillon
;
Georges
Berthet
;
Maurice
Mandrillon
FRA
Nordic Combined
Men: Individual
1
Thorleif
Haug
NOR
2
Thoralf
Strømstad
NOR
3
Johan
Grøttumsbraaten
NOR
Ski Jumping
1
Jacob Tullin
Thams
NOR
2
Narve
Bonna
NOR
3
Anders
Haugen
USA
Speed Skating
Men: 500m
1
Charley
Jewtraw
USA
2
Oskar
Olsen
NOR
3
Clas
Thunberg
FIN
3
Roald
Larsen
NOR
Men: 1500m
1
Clas
Thunberg
FIN
2
Roald
Larsen
NOR
3
Sigurd
Moen
NOR
Men: 5000m
1
Clas
Thunberg
FIN
2
Julius
Skutnabb
FIN
3
Roald
Larsen
NOR
Men: 10000m
1
Julius
Skutnabb
FIN
2
Clas
Thunberg
FIN
3
Roald
Larsen
NOR
Men: Combined
1
Clas
Thunberg
FIN
2
Roald
Larsen
NOR
3
Julius
Skutnabb
FIN
© 2010
Olympic Data Project
Page generated at 15:41 on 01/01/2010
Français