Athina (Athens) 2004 - Rowing

Home / Back
Men: Single Sculls
Dates: 14 August 2004-21 August 2004

Rank Name Nation Time
1 Olaf Tufte NOR 6:49.30
2 Jüri Jaanson EST 6:51.42
3 Ivo Yanakiev BUL 6:52.80
4 Santiago Fernández ARG 6:55.17
5 Václav Chalupa Jr. CZE 6:59.13
6 Tim Maeyens BEL 7:01.74
Final B
7 Marcel Hacker GER 6:47.26
8 André Vonarburg SUI 6:52.88
Men: Pair
Dates: 14 August 2004-21 August 2004
Rank Name Nation Time
1 Drew Ginn; James Tomkins AUS 6:30.76
2 Siniša Škelin; Nikša Škelin CRO 6:32.64
3 Donnie Cech; Ramon di Clemente RSA 6:33.40
4 Nathan Twaddle; George Bridgewater NZL 6:34.24
5 Nikola Stojić; Mladen Stegić SCG 6:39.74
6 Tobias Kühne; Jan Herzog GER 6:46.50
Final B
7 Toby Garbett; Rick Dunn GBR 6:22.04
8 Giuseppe De Vita; Dario Lari ITA 6:22.08
Men: Double Sculls
Dates: 14 August 2004-21 August 2004
Rank Name Nation Time
1 Sébastien Vieilledent; Adrien Hardy FRA 6:29.00
2 Luka Špik; Iztok Čop SLO 6:31.72
3 Rossano Galtarossa; Alessio Sartori ITA 6:32.93
4 Leonid Gulov; Tõnu Endrekson EST 6:35.30
5 Milan Doleček Jr.; Ondrej Synek CZE 6:35.81
6 Aquil Abdullah; Henry Nuzum USA 6:36.86
7 Nito Simonsen; Morten Adamsen NOR 6:37.25
Final B
8 Matt Wells; Matt Langridge GBR 6:14.40
Men: Lightweight Double Sculls
Dates: 15 August 2004-22 August 2004
Rank Name Nation Time
1 Tomasz Kucharski; Robert Sycz POL 6:20.93
2 Frédéric Dufour; Pascal Touron FRA 6:21.46
3 Vasilios Polymeros; Nikos Skiathitis GRE 6:23.23
4 Mads Rasmussen; Rasmus Quist DEN 6:23.92
5 Zsolt Hirling; Tamás Varga HUN 6:24.69
6 Kazushige Ura; Daisaku Takeda JPN 6:24.98
Final B
7 Steve Tucker; Greg Ruckman USA 6:45.20
8 Rubén Álvarez; Juan Zunzunegui ESP 6:46.48
Men: Four
Dates: 14 August 2004-21 August 2004
Rank Name Nation Time
1 Steve Williams; James Cracknell; Ed Coode; Matthew Pinsent GBR 6:06.98
2 Cameron Baerg; Tom Herschmiller; Jake Wetzel; Barney Williams CAN 6:07.06
3 Lorenzo Porzio; Dario Dentale; Luca Agamennoni; Raffaello Leonardo ITA 6:10.41
4 Dave McGowan; Rob Jahrling; Tom Laurich; Dave Dennis AUS 6:13.06
5 Donald Leach; Mahe Drysdale; Carl Meyer; Eric Murray NZL 6:15.47
6 Jarosław Godek; Mariusz Daniszewski; Artur Rozalski; Rafał Smoliński POL 6:22.43
Final B
7 Jochen Urban; Sebastian Thormann; Philipp Stueer; Bernd Heidicker GER 5:48.52
8 Jakub Makovička; Jan Schindler; Petr Vitásek; Karel Neffe Jr. CZE 5:49.99
Men: Lightweight Four
Dates: 15 August 2004-22 August 2004
Rank Name Nation Time
1 Thor Kristensen; Thomas Ebert; Stephan Mølvig; Eskild Ebbesen DEN 6:01.39
2 Glen Loftus; Anthony Edwards; Ben Cureton; Simon Burgess AUS 6:02.79
3 Lorenzo Bertini; Catello Amarante; Salvatore Amitrano; Bruno Mascarenhas ITA 6:03.74
4 Gerard van der Linden; Ivo Snijders; Karel Dormans; Joeri de Groot NED 6:03.79
5 Iain Brambell; Jon Mandick; Gavin Hassett; Jon Beare CAN 6:05.10
6 Richard Archibald; Eugene Coakley; Niall O'Toole; Paul Griffin IRL 6:09.96
Final B
7 Veljko Urošević; Nenad Babović; Goran Nedeljković; Miloš Tomić SCG 6:19.00
8 Sergey Bukreyev; Valery Sarychev; Aleksandr Savin; Aleksandr Zyuzin RUS 6:20.64
Men: Quadruple Sculls
Dates: 15 August 2004-22 August 2004
Rank Name Nation Time
1 Sergey Fedorovtsev; Igor Kravtsov; Aleksey Svirin; Nikolay Spinev RUS 5:56.85
2 David Kopřiva; Tomáš Karas; Jakub Hanák; David Jirka CZE 5:57.43
3 Serhiy Hryn; Serhiy Biloushchenko; Oleh Lykov; Leonid Shaposhnykov UKR 5:58.87
4 Adam Bronikowski; Marek Kolbowicz; Sławomir Kruszkowski; Adam Korol POL 5:58.94
5 André Willms; Stephan Volkert; Marco Geisler; Robert Sens GER 6:07.04
6 Valery Rodevich; Stanislav Shcherbachenya; Pavel Shurmey; Andrey Pleshkov BLR 6:09.33
Final B
7 Scott Brennan; David Crawshay; Duncan Free; Shaun Coulton AUS 6:02.31
8 Simon Stürm; Christian Stofer; Olivier Gremaud; Florian Stofer SUI 6:04.53
Men: Eight
Dates: 15 August 2004-22 August 2004
Rank Name Nation Time
1 Jason Read; Wyatt Allen; Chris Ahrens; Joey Hansen; Matt Deakin; Dan Beery; Beau Hoopman; Bryan Volpenhein; Pete Cipollone (Coxswain) USA 5:42.48
2 Matthijs Vellenga; Gijs Vermeulen; Jan-Willem Gabriëls; Daniël Mensch; Geert-Jan Derksen; Gerritjan Eggenkamp; Diederik Simon; Michiel Bartman; Chun Wei Cheung (Coxswain) NED 5:43.75
3 Stefan Szczurowski; Stuart Reside; Stuart Welch; James Stewart; Geoff Stewart; Bo Hanson; Mike McKay; Steve Stewart; Michael Toon (Coxswain) AUS 5:45.38
4 Sebastian Schulte; Stephan Koltzk; Jörg Dießner; Thorsten Engelmann; Jan-Martin Bröer; Enrico Schnabel; Ulf Siemes; Michael Ruhe; Peter Thiede (Coxswain) GER 5:49.43
5 Scott Frandsen; Kevin Light; Ben Rutledge; Kyle Hamilton; Adam Kreek; Andrew Hoskins; Joe Stankevicius; Jeff Powell; Brian Price (Coxswain) CAN 5:51.66
6 Bastien Ripoll; Bastien Gallet; Jean-Baptiste Macquet; Julien Peudecoeur; Donatien Mortelette; Anthony Perrot; Jean-David Bernard; Laurent Cadot; Christophe Lattaignant (Coxswain) FRA 5:53.31
Final B
7 Sergio Canciani; Aldo Tramontano; Marco Penna; Pierpaolo Frattini; Valerio Pinton; Niccolo Mornati; Carlo Mornati; Luca Ghezzi; Gaetano Iannuzzi (Coxswain) ITA 5:46.36
8 Bogdan Zalewski; Piotr Buchalski; Rafał Hejmej; Dariusz Nowak; Mikołaj Burda; Wojciech Gutorski; Sebastian Kosiorek; Michal Stawowski; Daniel Trojanowski (Coxswain) POL 5:50.68
Women: Single Sculls
Dates: 14 August 2004-21 August 2004
Rank Name Nation Time
1 Katrin Rutschow-Stomporowski GER 7:18.12
2 Yekaterina Karsten BLR 7:22.04
3 Rumyana Neykova BUL 7:23.10
4 Miroslava Knapková CZE 7:25.14
5 Sonia Waddell NZL 7:31.66
6 Nuria Domínguez ESP 7:49.11
Final B
7 Irina Fedotova RUS 7:29.04
8 Frida Svensson SWE 7:32.02
Women: Pair
Dates: 14 August 2004-21 August 2004
Rank Name Nation Time
1 Georgeta Andrunache; Viorica Susanu ROU 7:06.55
2 Katherine Grainger; Cath Bishop GBR 7:08.66
3 Yuliya Bichik; Nataliya Gelakh BLR 7:09.86
4 Darcy Marquardt; Buffy Williams CAN 7:13.33
5 Maren Derlien; Sandra Goldbach GER 7:20.20
6 Juliette Haigh; Nicky Coles NZL 7:23.52
Final B
7 Cong Huanling; Feng Xueling CHN 7:10.54
8 Milka Tancheva; Anna Chuk BUL 7:11.89
Women: Double Sculls
Dates: 14 August 2004-21 August 2004
Rank Name Nation Time
1 Georgina Evers-Swindell; Caroline Evers-Swindell NZL 7:01.79
2 Peggy Waleska; Britta Oppelt GER 7:02.78
3 Sarah Winckless; Elise Laverick GBR 7:07.58
4 Anet-Jacqueline Buschmann; Miglena Markova BUL 7:13.97
5 Camelia Mihalcea; Simona Strimbeschi ROU 7:17.58
6 Nataliya Huba; Svitlana Maziy UKR 7:21.78
Final B
7 Caroline Delas; Gaëlle Buniet FRA 6:52.55
8 Elisabetta Sancassani; Gabriella Bascelli ITA 6:54.51
Women: Lightweight Double Sculls
Dates: 15 August 2004-22 August 2004
Rank Name Nation Time
1 Constanţa Burcică; Angela Alupei ROU 6:56.05
2 Daniela Reimer; Claudia Blasberg GER 6:57.33
3 Kirsten van der Kolk; Marit van Eupen NED 6:58.54
4 Sally Newmarch; Amber Halliday AUS 6:59.91
5 Xu Dongxiang; Li Qian CHN 7:02.05
6 Magdalena Kemnitz; Ilona Mokronowska POL 7:04.48
Final B
7 Lisa Schlenker; Stacey Borgman USA 7:23.40
8 Mara Jones; Fiona Milne CAN 7:26.07
Women: Quadruple Sculls
Dates: 15 August 2004-22 August 2004
Rank Name Nation Time
1 Kathrin Boron; Meike Evers; Manuela Lutze; Kerstin El Qalqili GER 6:29.29
2 Alison Mowbray; Debbie Flood; Frances Houghton; Rebecca Romero GBR 6:31.26
3 Dana Faletic; Rebecca Sattin; Amber Bradley; Kerry Hore AUS 6:34.73
4 Yuliya Levina; Larisa Merk; Anna Sergeyeva; Oksana Dorodnova RUS 6:36.49
5 Michelle Guerette; Hilary Gehman; Kelly Salchow; Danika Holbrook USA 6:39.67
Final B
6 Dorthe Pedersen; Sarah Lauritzen; Christina Rindom; Majbrit Nielsen DEN 6:50.13
7 Mariya Brel; Tatyana Narelik; Olga Berezneva; Mariya Vorona BLR 6:54.02
Women: Eight
Dates: 15 August 2004-22 August 2004
Rank Name Nation Time
1 Rodica Florea; Viorica Susanu; Aurica Bărăscu; Ioana Papuc; Liliana Gafencu; Elisabeta Lipă; Georgeta Andrunache; Doina Ignat; Elena Georgescu (Coxswain) ROU 6:17.70
2 Katie Johnson; Sam Magee; Megan Dirkmaat; Alison Cox; Caryn Davies; Laurel Korholz; Anna Mickelson; Lianne Nelson; Mary Whipple (Coxswain) USA 6:19.56
3 Froukje Wegman; Marlies Smulders; Nienke Hommes; Hurnet Dekkers; Annemarieke van Rumpt; Annemiek de Haan; Sarah Siegelaar; Helen Tanger; Ester Workel (Coxswain) NED 6:19.85
4 Yu Fei; Luo Xiuhua; Cheng Ran; Yan Xiaoxia; Wu You; Yang Cuiping; Gao Yanhua; Jin Ziwei; Zheng Na (Coxswain) CHN 6:21.71
5 Elke Hipler; Britta Holthaus; Maja Tucholke; Anja Pyritz; Susanne Schmidt; Nicole Zimmermann; Silke Günther; Lenka Wech; Annina Ruppel (Coxswain) GER 6:21.99
6 Sarah Outhwaite; Jodi Winter; Catriona Oliver; Monique Heinke; Julia Wilson; Sally Robbins; Vicky Roberts; Kyeema Doyle; Katie Foulkes (Coxswain) AUS 6:31.65
Repechages
7 Anna-Marie de Zwager; Pauline van Roessel; Jacqui Cook; Andreanne Morin; Roslyn McLeod; Karen Clark; Romina Stefancic; Sabrina Kolker; Sarah Pape (Coxswain) CAN 6:15.18