Salt Lake City 2002 - Alpine Skiing - Men: Slalom

Home / Select a different event
Date: 23 February 2002

Rank Name Nation 1st run 2nd run Total
1 Jean-Pierre Vidal FRA 48.01 53.05 1:41.06
2 Sébastien Amiez FRA 50.16 51.66 1:41.82
3 Benjamin Raich AUT 49.34 53.07 1:42.41
4 Kilian Albrecht AUT 50.26 52.19 1:42.45
5 Urs Imboden SUI 49.61 52.87 1:42.48
6 Kjetil André Aamodt NOR 49.92 52.80 1:42.72
7 Markus Larsson SWE 50.29 52.57 1:42.86
8 Jure Košir SLO 49.80 53.54 1:43.34
9 Ole Kristian Furuseth NOR 51.03 53.36 1:44.39
10 Andrzej Bachleda Curuś III POL 51.43 53.22 1:44.65
11 Chip Knight USA 50.85 54.01 1:44.86
12 Tom Stiansen NOR 50.74 54.45 1:45.19
13 Erik Schlopy USA 51.27 53.94 1:45.21
14 Michael von Grünigen SUI 51.38 53.97 1:45.35
15 Stanley Hayer CZE 51.97 54.15 1:46.12
16 Thomas Grandi CAN 51.15 55.08 1:46.23
17 Cristian Simari Birkner ARG 51.55 55.27 1:46.82
18 Kiminobu Kimura JPN 52.46 55.97 1:48.43
19 Michal Rajčan SVK 52.73 55.93 1:48.66
20 Noel Baxter GBR 53.66 55.98 1:49.64
21 Kristinn Björnsson ISL 53.05 56.76 1:49.81
22 Gareth Trayner GBR 54.58 56.33 1:50.91
23 Angel Pumpalov BUL 53.72 58.21 1:51.93
24 Bode Miller USA 48.37 1:04.42 1:52.79
25 Ivars Ciaguns LAT 56.31 58.42 1:54.73
26 Marko Đorđević SCG 55.95 1:00.04 1:55.99
27 Alex Heath RSA 56.37 1:00.56 1:56.93
28 Jóhann Haraldsson ISL 56.98 1:00.19 1:57.17
29 Tahir Bisić BIH 57.55 1:00.17 1:57.72
30 Gang Min-Hyeok KOR 58.01 1:00.47 1:58.48
31 Byun Jong-Moon KOR 58.38 1:03.20 2:01.58
32 Atakan Alaftargil TUR 1:03.10 1:07.26 2:10.36
33 Péter Vincze HUN 1:01.46 1:14.11 2:15.57
Did not finish 2nd run
Tom Rothrock USA 50.61
Niki Fuerstauer LBN 51.99
Ivica Kostelić CRO 49.60
Ondřej Bank CZE 52.37
Pierrick Bourgeat FRA 50.54
Alex Antor AND 54.57
Komil Urunbayev UZB 1:04.09
Markus Ganahl LIE 51.85
Drago Grubelnik SLO 50.51
Rene Mlekuž SLO 50.57
Mitja Kunc SLO 51.08
Mykola Skriabin UKR 56.76
Michael Dickson AUS 56.88
Theodoros Khristodoulou CYP 59.74
Disqualified - 2nd run
Vasilios Dimitriadis GRE 55.24
Hur Seung-Wook KOR 56.70
Did not finish 1st run
Giorgio Rocca ITA
Truls Ove Karlsen NOR
Björgvin Björgvinsson ISL
Alan Perathoner ITA
Bagher Kalhore IRI
Giancarlo Bergamelli ITA
Markus Eberle GER
Todd Haywood NZL
Kalle Palander FIN
Danil Anisimov KAZ
Robert Makharashvili GEO
Dejan Panovski MKD
Laurence Thoms FIJ
Jesse Teat NZL
Ivan Heimschild SVK
Akira Sasaki JPN
Edoardo Zardini ITA
Lee Ki-Hyun KOR
Kristinn Magnússon ISL
Jan Holický CZE
Manfred Pranger AUT
Arsen Harutyunyan ARM
Jean-Philippe Roy CAN
Stefan Georgiev BUL
Elbrus Isakov AZE
Rainer Schönfelder AUT
Disqualified - 1st run
Kentaro Minagawa JPN
Did not start 1st run
Borek Zakouřil CZE
Disqualified after event
Alain Baxter GBR 50.16 52.16 1:42.32