Sydney 2000 - Rowing

Home / Back
Men: Single Sculls
Dates: 17 September 2000-23 September 2000

Rank Name Nation Time
1 Rob Waddell NZL 6:48.90
2 Xeno Müller SUI 6:50.55
3 Marcel Hacker GER 6:50.83
4 Derek Porter CAN 6:51.10
5 Ivo Yanakiev BUL 6:57.32
6 Jüri Jaanson EST 6:59.15
Final B
7 Gerard Egelmeers NED 6:55.29
8 Don Smith USA 6:59.82
Men: Coxless Pair
Dates: 17 September 2000-23 September 2000
Rank Name Nation Time
1 Michel Andrieux; Jean-Christophe Rolland FRA 6:32.97
2 Ted Murphy; Sebastian Bea USA 6:33.80
3 Matthew Long; James Tomkins AUS 6:34.26
4 Ed Coode; Greg Searle GBR 6:34.38
5 Đorđe Višacki; Nikola Stojić SCG 6:38.70
6 Ramon di Clemente; Donnie Cech RSA 6:43.10
Final B
7 Phil Graham; Henry Hering CAN 6:33.60
8 Oliver Martinov; Ninoslav Saraga CRO 6:35.18
Men: Double Sculls
Dates: 17 September 2000-23 September 2000
Rank Name Nation Time
1 Luka Špik; Iztok Čop SLO 6:16.63
2 Olaf Tufte; Fredrik Bekken NOR 6:17.98
3 Giovanni Calabrese; Nicola Sartori ITA 6:20.49
4 Sebastian Mayer; Stefan Röhnert GER 6:23.58
5 Tibor Pető; Ákos Haller HUN 6:27.04
6 Adam Korol; Marek Kolbowicz POL 6:32.11
Final B
7 Frédéric Kowal; Adrien Hardy FRA 6:20.72
8 Henry Nuzum; Mike Ferry USA 6:21.71
Men: Lightweight Double Sculls
Dates: 18 September 2000-24 September 2000
Rank Name Nation Time
1 Tomasz Kucharski; Robert Sycz POL 6:21.75
2 Elia Luini; Leonardo Pettinari ITA 6:23.47
3 Pascal Touron; Thibaud Chapelle FRA 6:24.85
4 Ingo Euler; Bernhard Rühling GER 6:26.54
5 Markus Gier; Michael Gier SUI 6:28.52
6 Hitoshi Hase; Daisaku Takeda JPN 6:29.74
Final B
7 Haimish Karrasch; Bruce Hick AUS 6:26.21
8 Vasilios Polymeros; Panagiotis Miliotis GRE 6:27.79
Men: Coxless Four
Dates: 17 September 2000-23 September 2000
Rank Name Nation Time
1 James Cracknell; Steven Redgrave; Tim Foster; Matthew Pinsent GBR 5:56.24
2 Valter Molea; Riccardo Dei Rossi; Lorenzo Carboncini; Carlo Mornati ITA 5:56.62
3 James Stewart; Ben Dodwell; Geoff Stewart; Bo Hanson AUS 5:57.61
4 Jani Klemenčič; Milan Janša; Rok Kolander; Matej Prelog SLO 5:58.34
5 Mike Wherley; Eric Mueller; Jamie Koven; Wolf Moser USA 6:02.34
6 Dave Schaper; Scott Brownlee; Toni Dunlop; Rob Hellstrom NZL 6:09.13
Final B
7 Daniel Fauché; Antoine Béghin; Laurent Béghin; Gilles Bosquet FRA 6:01.29
8 Filip Filipić; Ivan Smiljanić; Boban Ranković; Mladen Stegić SCG 6:01.54
Men: Lightweight Coxless Four
Dates: 18 September 2000-24 September 2000
Rank Name Nation Time
1 Laurent Porchier; Jean-Christophe Bette; Yves Hocdé; Xavier Dorfmann FRA 6:01.68
2 Simon Burgess; Anthony Edwards; Darren Balmforth; Robert Richards AUS 6:02.09
3 Søren Madsen; Thomas Ebert; Eskild Ebbesen; Victor Feddersen DEN 6:03.51
4 Salvatore Amitrano; Franco Sancassani; Catello Amarante; Carlo Gaddi ITA 6:03.77
5 Mark Rowand; Ross Hawkins; Roger Tobler; Mike Hasselbach RSA 6:07.67
6 Marc Schneider; Greg Ruckman; Paul Teti; Tom Auth USA 6:10.09
Final B
7 Iain Brambell; Chris Davidson; Gavin Hassett; Jon Beare CAN 6:04.31
8 Joris Trooster; Jeroen Spaans; Simon Kolkman; Robert van der Vooren NED 6:05.96
Men: Quadruple Sculls
Dates: 18 September 2000-24 September 2000
Rank Name Nation Time
1 Agostino Abbagnale; Alessio Sartori; Rossano Galtarossa; Simone Raineri ITA 5:45.56
2 Jochem Verberne; Dirk Lippits; Diederik Simon; Michiel Bartman NED 5:47.91
3 Marco Geisler; Andreas Hajek; Stephan Volkert; André Willms GER 5:48.64
4 Peter Hardcastle; Jason Day; Stuart Reside; Duncan Free AUS 5:50.32
5 Simon Stürm; Christian Stofer; Michael Erdlen; André Vonarburg SUI 5:54.88
6 Oleksandr Marchenko; Oleh Lykov; Oleksandr Zaskalko; Leonid Shaposhnykov UKR 5:55.12
Final B
7 Sean Hall; Nick Peterson; Ian McGowan; Jake Wetzel USA 5:49.76
8 Karol Łazar; Sławomir Kruszkowski; Adam Bronikowski; Michał Wojciechowski POL 5:51.79
Men: Eight
Dates: 18 September 2000-24 September 2000
Rank Name Nation Time
1 Andrew Lindsay; Ben Hunt-Davis; Simon Dennis; Louis Attrill; Luka Grubor; Kieran West; Fred Scarlett; Steve Trapmore; Rowley Douglas (Coxswain) GBR 5:33.08
2 Christian Ryan; Alastair Gordon; Nick Porzig; Rob Jahrling; Mike McKay; Stuart Welch; Dan Burke; Jaime Fernandez; Brett Hayman (Coxswain) AUS 5:33.88
3 Igor Francetić; Tihomir Franković; Tomislav Smoljanović; Nikša Škelin; Siniša Škelin; Krešimir Čuljak; Igor Boraska; Branimir Vujević; Silvijo Petriško (Coxswain) CRO 5:34.85
4 Gioacchino Cascone; Franco Berra; Mario Palmisano; Marco Penna; Valerio Pinton; Raffaello Leonardo; Alessandro Corona; Luca Ghezzi; Gaetano Iannuzzi (Coxswain) ITA 5:35.37
5 Bryan Volpenhein; Bob Kaehler; Porter Collins; Thomas Welsh; Dave Simon; Chris Ahrens; Garrett Miller; Jeff Klepacki; Pete Cipollone (Coxswain) USA 5:39.16
6 Costel Mutescu; Vasile Măstăcan; Cornel Nemţoc; Florian Tudor; Viorel Talapan; Andrei Bănică; Gheorghe Pîrvan; Dorin Alupei; Dumitru Răducanu (Coxswain) ROU 5:43.89
Final B
7 Mike Belenkie; Bryan Donnelly; Matt Swick; Tom Herschmiller; Larry Varga; Morgan Crooks; Dave Calder; Adam Parfitt; Chris Taylor (Coxswain) CAN 5:36.30
8 Adri Middag; Peter van der Noort; Niels van der Zwan; Gerritjan Eggenkamp; Geert-Jan Derksen; Gijs Kind; Geert Cirkel; Nico Rienks; Merijn van Oijen (Coxswain) NED 5:36.63
Women: Single Sculls
Dates: 17 September 2000-23 September 2000
Rank Name Nation Time
1 Yekaterina Karsten BLR 7:28.14
2 Rumyana Neykova BUL 7:28.15
3 Katrin Rutschow-Stomporowski GER 7:28.99
4 Yuliya Aleksandrova RUS 7:36.57
5 Gina Douglas AUS 7:37.88
6 Sonia Waddell NZL 7:43.71
Final B
7 Mayra González CUB 7:32.29
8 Agnieszka Tomczak POL 7:33.20
Women: Coxless Pair
Dates: 17 September 2000-23 September 2000
Rank Name Nation Time
1 Georgeta Damian; Doina Ignat ROU 7:11.00
2 Rachael Taylor; Kate Slatter AUS 7:12.56
3 Missy Ryan; Karen Kraft USA 7:13.00
4 Emma Robinson; Theresa Luke CAN 7:15.48
5 Helen Fleming; Colleen Orsmond RSA 7:16.84
6 Lenka Wech; Claudia Barth GER 7:20.08
Final B
7 Albina Ligacheva; Vera Pochitayeva RUS 7:17.87
8 Nina Proskura; Yevheniya Andrieieva UKR 7:20.82
Women: Double Sculls
Dates: 17 September 2000-23 September 2000
Rank Name Nation Time
1 Jana Thieme; Kathrin Boron GER 6:55.44
2 Pieta van Dishoeck; Eeke van Nes NED 7:00.36
3 Birutė Šakickienė; Kristina Poplavskaja LTU 7:01.71
4 Carol Skricki; Ruth Davidon USA 7:02.61
5 Elisabeta Lipă; Veronica Cochelea ROU 7:05.05
6 Marina Hatzakis; Bronwyn Roye AUS 7:05.35
Final B
7 Carolina Lüthi; Bernadette Wicki SUI 7:02.82
8 Céline Garcia; Gaëlle Buniet FRA 7:04.73
Women: Lightweight Double Sculls
Dates: 18 September 2000-24 April 2000
Rank Name Nation Time
1 Constanţa Burcică; Angela Alupei ROU 7:02.64
2 Valerie Viehoff; Claudia Blasberg GER 7:02.95
3 Christine Collins; Sarah Garner USA 7:06.37
4 Sally Newmarch; Virginia Lee AUS 7:12.04
5 Kim Plugge; Pia Vogel SUI 7:15.57
6 Kirsten van der Kolk; Marit van Eupen NED 7:17.89
Final B
7 Benedicte Luzuy; Christelle Fernandez-Schulte FRA 7:10.70
8 Elżbieta Kuncewicz; Ilona Mokronowska POL 7:12.76
Women: Quadruple Sculls
Dates: 18 September 2000-24 September 2000
Rank Name Nation Time
1 Manja Kowalski; Meike Evers; Manuela Lutze; Kerstin Kowalski GER 6:19.58
2 Guin Batten; Gillian Lindsay; Katherine Grainger; Miriam Batten GBR 6:21.64
3 Oksana Dorodnova; Irina Fedotova; Yuliya Levina; Larisa Merk RUS 6:21.65
4 Dina Miftakhutdinova; Tetiana Ustiuzhanina; Svitlana Maziy; Olena Ronzhyna UKR 6:25.71
5 Hilary Gehman; Jennifer Dore; Laurel Korholz; Kelly Salchow USA 6:30.26
6 Bianca Carstensen; Katrin Gleie; Sarah Lauritzen; Dorthe Pedersen DEN 6:31.30
Final B
7 Kerry Knowler; Monique Heinke; Julia Wilson; Sally Robbins AUS 6:37.22
8 Liu Lijuan; Han Jing; Sun Guangxia; Liu Lin CHN 6:39.51
Women: Eight
Dates: 18 September 2000-24 September 2000
Rank Name Nation Time
1 Georgeta Damian; Viorica Susanu; Ioana Olteanu; Veronica Cochelea; Maria Dumitrache; Elisabeta Lipă; Liliana Gafencu; Doina Ignat; Elena Georgescu (Coxswain) ROU 6:06.44
2 Anneke Venema; Carin ter Beek; Nelleke Penninx; Pieta van Dishoeck; Eeke van Nes; Tessa Appeldoorn; Marieke Westerhof; Elien Meijer; Martijntje Quik (Coxswain) NED 6:09.39
3 Heather McDermid; Heather Davis; Dorota Urbaniak; Theresa Luke; Emma Robinson; Alison Korn; Laryssa Biesenthal; Buffy Alexander; Lesley Thompson (Coxswain) CAN 6:11.58
4 Irina Bazilevskaya; Marina Kuzhmar; Olga Berezneva; Marina Znak; Yuliya Bichik; Inessa Zakharevskaya; Nataliya Gelakh; Olga Tratsevskaya; Valentina Khokhlova (Coxswain) BLR 6:13.57
5 Vicky Roberts; Alison Davies; Jodi Winter; Bronwyn Thompson; Rachael Kininmonth; Kristina Larsen; Emily Martin; Jane Robinson; Katie Foulkes (Coxswain) AUS 6:15.16
6 Katie Maloney; Linda Miller; Amy Martin; Betsy McCagg; Torrey Folk; Amy Fuller; Sarah Jones; Lianne Nelson; Raj Shah (Coxswain) USA 6:16.87
Repechages
7 Ali Sanders; Rowan Carroll; Elise Laverick; Francesca Zino; Alison Trickey; Alex Beever; Kate MacKenzie; Lisa Eyre; Charlotte Miller (Coxswain) GBR 6:23.46