Atlanta 1996 - Rowing

Home / Back
Men: Single Sculls
Dates: 21 July 1996-27 July 1996

Rank Name Nation Time
1 Xeno Müller SUI 6:44.85
2 Derek Porter CAN 6:47.46
3 Thomas Lange GER 6:47.72
4 Iztok Čop SLO 6:51.71
5 Václav Chalupa Jr. CZE 6:55.65
6 Fredrik Bekken NOR 6:59.51
Final B
7 Rob Waddell NZL 6:49.55
8 Ali Ibrahim EGY 6:52.11
Men: Coxless Pair
Dates: 21 July 1996-27 July 1996
Rank Name Nation Time
1 Steven Redgrave; Matthew Pinsent GBR 6:20.09
2 David Weightman; Robert Scott AUS 6:21.02
3 Michel Andrieux; Jean-Christophe Rolland FRA 6:22.15
4 Marco Penna; Walter Bottega ITA 6:28.61
5 Dave Schaper; Toni Dunlop NZL 6:29.24
6 Marko Banović; Ninoslav Saraga CRO 6:30.48
Final B
7 Mike Peterson; Adam Holland USA 6:33.81
8 Luc Goiris; Jaak Van Driessche BEL 6:34.46
Men: Double Sculls
Dates: 21 July 1996-27 July 1996
Rank Name Nation Time
1 Davide Tizzano; Agostino Abbagnale ITA 6:16.98
2 Kjetil Undset; Steffen Størseth NOR 6:18.42
3 Frédéric Kowal; Samuel Barathay FRA 6:19.85
4 Lars Christensen; Martin Haldbo Hansen DEN 6:24.77
5 Arnold Jonke; Christoph Zerbst AUT 6:25.17
6 Sebastian Mayer; Roland Opfer GER 6:29.32
Final B
7 Michael Forgeron; Todd Hallett CAN 6:18.37
8 Peter Antonie; Jason Day AUS 6:19.25
Men: Lightweight Double Sculls
Dates: 22 July 1996-28 July 1996
Rank Name Nation Time
1 Markus Gier; Michael Gier SUI 6:23.47
2 Maarten van der Linden; Pepijn Aardewijn NED 6:26.48
3 Anthony Edwards; Bruce Hick AUS 6:26.69
4 José María de Marco; José Carlos Sáez ESP 6:28.09
5 Wolfgang Sigl; Walter Rantasa AUT 6:30.85
6 Mattias Tichy; Anders Christensson SWE 6:34.78
Final B
7 Robert Sycz; Grzegorz Wdowiak POL 6:24.95
8 Marco Audisio; Michelangelo Crispi ITA 6:25.04
Men: Coxless Four
Dates: 21 July 1996-27 July 1996
Rank Name Nation Time
1 Drew Ginn; James Tomkins; Nick Green; Mike McKay AUS 6:06.37
2 Gilles Bosquet; Daniel Fauché; Bertrand Vecten; Olivier Moncelet FRA 6:07.03
3 Rupert Obholzer; Jonny Searle; Greg Searle; Tim Foster GBR 6:07.28
4 Denis Žvegelj; Jani Klemenčič; Milan Janša; Sadik Mujkič SLO 6:07.87
5 Gabriel Marin; Dorin Alupei; Dimitrie Popescu; Vasile Măstăcan ROU 6:08.97
6 Valter Molea; Riccardo Dei Rossi; Raffaello Leonardo; Carlo Mornati ITA 6:10.60
Final B
7 Siniša Škelin; Sead Marušić; Igor Boraska; Tihomir Franković CRO 5:54.58
8 Halvor Sannes Lande; Odd-Even Bustnes; Olaf Tufte; Morten Bergesen NOR 5:55.19
Men: Lightweight Coxless Four
Dates: 22 July 1996-28 July 1996
Rank Name Nation Time
1 Niels Henriksen; Thomas Poulsen; Eskild Ebbesen; Victor Feddersen DEN 6:09.58
2 Jeffrey Lay; David Boyes; Gavin Hassett; Brian Peaker CAN 6:10.13
3 Jeff Pfaendtner; David Collins; Marc Schneider; Bill Carlucci USA 6:12.29
4 Derek Holland; Sam Lynch; Neville Maxwell; Tony O'Connor IRL 6:13.51
5 Tobias Rose; Martin Weis; Michael Buchheit; Bernhard Stomporowski GER 6:14.79
6 Haimish Karrasch; David Belcher; Gary Lynagh; Simon Burgess AUS 6:18.16
Final B
7 Stéphane Barré; Xavier Dorfmann; Stéphane Guerinot; Henri-Pierre Dall'acqua FRA 6:02.39
8 Leonardo Pettinari; Ivano Zasio; Carlo Gaddi; Andrea Re ITA 6:03.25
Men: Quadruple Sculls
Dates: 22 July 1996-28 July 1996
Rank Name Nation Time
1 André Steiner; Stephan Volkert; Andreas Hajek; André Willms GER 5:56.93
2 Tim Young; Brian Jamieson; Eric Mueller; Jason Gailes USA 5:59.10
3 Janusz Hooker; Duncan Free; Ron Snook; Bo Hanson AUS 6:01.65
4 Massimo Paradiso; Alessandro Corona; Rossano Galtarossa; Alessio Sartori ITA 6:02.12
5 René Benguerel; Michael Erdlen; Ueli Bodenmann; Simon Stürm SUI 6:04.52
6 Johan Flodin; Pontus Ek; Fredrik Hultén; Henrik Nilsson SWE 6:07.75
Final B
7 Oleksandr Marchenko; Oleksandr Zaskalko; Mykola Chupryna; Leonid Shaposhnykov UKR 5:53.46
8 Igor Kravtsov; Nikolay Spinev; Georgy Nikitin; Vladimir Sokolov RUS 5:54.98
Men: Eight
Dates: 22 July 1996-28 July 1996
Rank Name Nation Time
1 Henk Jan Zwolle; Diederik Simon; Michiel Bartman; Koos Maasdijk; Niels van der Zwan; Niels van Steenis; Ronald Florijn; Nico Rienks; Jeroen Duyster (Coxswain) NED 5:42.74
2 Wolfram Huhn; Mark Kleinschmidt; Detlef Kirchhoff; Marc Weber; Frank Richter; Thorsten Streppelhoff; Ulrich Viefers; Roland Baar; Peter Thiede (Coxswain) GER 5:44.58
3 Sergey Matveyev; Andrey Glukhov; Dmitry Rozinkevich; Vladimir Volodenkov; Nikolay Aksyonov; Roman Monchenko; Pavel Melnikov; Anton Chermashentsev; Aleksandr Lukyanov (Coxswain); { + Vladimir Sokolov} RUS 5:45.77
4 Greg Stevenson; Phil Graham; Henry Hering; Mark Platt; Darren Barber; Andy Crosby; Scott Brodie; Adam Parfitt; Pat Newman (Coxswain) CAN 5:46.54
5 Doug Burden; Bob Kaehler; Porter Collins; Ted Murphy; Jamie Koven; Jon Brown; Don Smith; Fred Honebein; Steven Segaloff (Coxswain) USA 5:48.45
6 James Stewart; Geoff Stewart; Rob Jahrling; Nick Porzig; Jaime Fernandez; Ben Dodwell; Robert Walker; Richard Wearne; Brett Hayman (Coxswain) AUS 5:58.82
Final B
7 Gabriel Marin; Andrei Bănică; Cornel Nemţoc; Dorin Alupei; Viorel Talapan; Neculai Taga; Valentin Robu; Iulică Ruican; Marin Gheorghe (Coxswain) ROU 5:37.65
8 Matthew Parish; Jim Walker; Alex Story; Richard Hamilton; Roger Brown; Peter Bridge; Ben Hunt-Davis; Graham Smith; Garry Herbert (Coxswain) GBR 5:40.23
Women: Single Sculls
Dates: 21 July 1996-27 July 1996
Rank Name Nation Time
1 Yekaterina Khodatovich BLR 7:32.21
2 Silken Laumann CAN 7:35.15
3 Trine Hansen DEN 7:37.20
4 Maria Brandin SWE 7:42.58
5 Guin Batten GBR 7:45.08
6 Ruth Davidon USA 7:46.47
Final B
7 Annelies Bredael BEL 7:25.83
8 Rumyana Neykova BUL 7:27.77
Women: Coxless Pair
Dates: 21 July 1996-25 July 1996
Rank Name Nation Time
1 Megan Still; Kate Slatter AUS 7:01.39
2 Karen Kraft; Missy Schwen USA 7:01.78
3 Christine Gossé; Hélène Cortin FRA 7:03.82
4 Kathrin Haacker; Stefani Werremeier GER 7:08.49
5 Emma Robinson; Anna Van der Kamp CAN 7:12.27
6 Albina Ligacheva; Vera Pochitayeva RUS
Final B
7 Liang Xiling; Jing Yanhua CHN 7:15.41
8 Elien Meijer; Anneke Venema NED 7:17.26
Women: Double Sculls
Dates: 21 July 1996-27 July 1996
Rank Name Nation Time
1 Marnie McBean; Kathleen Heddle CAN 6:56.84
2 Cao Mianying; Zhang Xiuyun CHN 6:58.35
3 Irene Eijs; Eeke van Nes NED 6:58.72
4 Marina Hatzakis; Bronwyn Roye AUS 7:01.26
5 Jana Thieme; Manuela Lutze GER 7:04.14
6 Philippa Baker; Brenda Lawson NZL 7:09.92
Final B
7 Kristine Bjerknes; Kristine Klaveness NOR 6:53.31
8 Tetiana Ustiuzhanina; Olena Reutova UKR 6:53.96
Women: Lightweight Double Sculls
Dates: 22 July 1996-28 July 1996
Rank Name Nation Time
1 Constanţa Burcică; Camelia Macoviciuc ROU 7:12.78
2 Lindsay Burns; Teresa Bell USA 7:14.65
3 Virginia Lee; Rebecca Joyce AUS 7:16.56
4 Lisa Bertini; Martina Orzan ITA 7:16.83
5 Berit Christoffersen; Lene Andersson DEN 7:18.20
6 Laurien Vermulst; Ellen Meliesie NED 7:21.92
Final B
7 Colleen Miller; Wendy Wiebe CAN 7:03.87
8 Michelle Darvill; Ruth Kaps GER 7:04.31
Women: Quadruple Sculls
Dates: 22 July 1996-28 July 1996
Rank Name Nation Time
1 Jana Sorgers; Katrin Rutschow; Kathrin Boron; Kerstin Köppen GER 6:27.44
2 Olena Ronzhyna; Inna Frolova; Svitlana Maziy; Dina Miftakhutdinova UKR 6:30.36
3 Laryssa Biesenthal; Marnie McBean; Diane O'Grady; Kathleen Heddle CAN 6:30.38
4 Inger Pors Olsen; Ulla Werner Hansen; Sarah Lauritzen; Dorthe Pedersen DEN 6:30.92
5 Cao Mianying; Zhang Xiuyun; Liu Xirong; Gu Xiaoli CHN 6:31.10
6 Irene Eijs; Meike van Driel; Nelleke Penninx; Eeke van Nes NED 6:35.54
Final B
7 Margarita Bogdanova; Irina Fedotova; Larisa Merk; Oksana Dorodnova RUS 6:24.10
8 Dré Thies; Julia Chilicki; Cathy Symon; Cécile Tucker USA 6:24.49
Women: Eight
Dates: 22 July 1996-24 July 1996
Rank Name Nation Time
1 Anca Tănase; Veronica Cochelea; Liliana Gafencu; Doina Spîrcu; Ioana Olteanu; Elisabeta Lipă; Marioara Popescu; Doina Ignat; Elena Georgescu (Coxswain) ROU 6:19.73
2 Heather McDermid; Tosha Tsang; Maria Maunder; Alison Korn; Emma Robinson; Anna Van der Kamp; Jessica Monroe; Theresa Luke; Lesley Thompson (Coxswain) CAN 6:24.05
3 Nataliya Lavrinenko; Aleksandra Pankina; Nataliya Volchek; Tamara Davydenko; Valentina Skrabatun; Yelena Mikulich; Nataliya Stasyuk; Marina Znak; Yaroslava Pavlovich (Coxswain) BLR 6:24.44
4 Anne Kakela; Mary McCagg; Laurel Korholz; Catriona Fallon; Betsy McCagg; Monica Tranel Michini; Amy Fuller; Jennifer Dore; Yasmin Farooq (Coxswain) USA 6:26.19
5 Jennifer Luff; Gina Douglas; Amy Safe; Anna Ozolins; Karina Wieland; Alison Davies; Carmen Klomp; Bronwyn Thompson; Kaylynn Hick (Coxswain) AUS 6:30.10
6 Femke Boelen; Marleen van der Velden; Astrid van Koert; Marieke Westerhof; Rita de Jong; Tessa Knaven; Tessa Appeldoorn; Muriel van Schilfgaarde; Jissy de Wolf (Coxswain) NED 6:31.11
Final B
7 Annamarie Stapleton; Lisa Eyre; Dorothy Blackie; Kate Pollitt; Miriam Batten; Cath Bishop; Joanne Turvey; Alison Gill; Suzie Ellis (Coxswain) GBR 6:15.21
8 Ina Justh; Antje Rehaag; Kathleen Naser; Andrea Gesch; Dana Pyritz; Micaela Schmidt; Anja Pyritz; Ute Schell; Daniela Neunast (Coxswain) GER 6:17.73