Seoul 1988 - Rowing

Home / Back
Men: Single sculls
Dates: 19 September 1988-24 September 1988

Rank Name Nation Time
1 Thomas Lange GDR 6:49.86
2 Peter-Michael Kolbe FRG 6:54.77
3 Eric Verdonk NZL 6:58.66
4 Hamish McGlashan AUS 7:01.43
5 Kajetan Broniewski POL 7:03.67
6 Andrew Sudduth USA 7:11.45
Final B
7 Pertti Karppinen FIN 7:34.37
8 Jüri Jaanson URS 7:35.09
Men: Coxless pair
Dates: 19 September 1988-24 September 1988
Rank Name Nation Time
1 Andy Holmes; Steven Redgrave GBR 6:36.84
2 Dănuţ Dobre; Dragos Neagu ROU 6:38.06
3 Sadik Mujkič; Bojan Prešern YUG 6:41.01
4 Alain Lewuillon; Wim Van Belleghem BEL 6:45.47
5 Carl Ertel; Uwe Gasch GDR 6:48.86
6 Valery Vyrvich; Igor Zuborenko URS 6:51.11
Final B
7 Frank Dietrich; Michael Twittmann FRG 7:19.48
8 Laurent Lacasa; Alex Perahia FRA 7:22.36
Men: Double sculls
Dates: 19 September 1988-24 September 1988
Rank Name Nation Time
1 Ronald Florijn; Nico Rienks NED 6:21.13
2 Ueli Bodenmann; Beat Schwerzmann SUI 6:22.59
3 Vasily Yakusha; Oleksandr Marchenko URS 6:22.87
4 Christian Händle; Ralf Thienel FRG 6:24.97
5 Uwe Heppner; Uwe Mund GDR 6:26.20
6 Bjarne Eltang; Per Rasmussen DEN 6:26.98
Final B
7 José Manuel Bermúdez; Manuel Vera ESP 7:02.34
8 Vasil Radev; Daniel Yordanov BUL 7:04.39
Men: Coxed pair
Dates: 20 September 1988-25 September 1988
Rank Name Nation Time
1 Carmine Abbagnale; Giuseppe Abbagnale; Giuseppe Di Capua (Coxswain) ITA 6:58.79
2 Mario Streit; Detlef Kirchhoff; René Rensch (Coxswain) GDR 7:00.63
3 Andy Holmes; Steven Redgrave; Patrick Sweeney (Coxswain) GBR 7:01.95
4 Dimitrie Popescu; Vasile Tomoiagă; Ladislau Lovrenschi (Coxswain) ROU 7:02.60
5 Atanas Andreev; Emil Groytsev; Stefan Stoykov (Coxswain) BUL 7:03.04
6 Roman Kazantsev; Andrey Korikov; Andrey Lipsky (Coxswain) URS 7:06.07
Final B
7 Jan Kabrhel; Milan Škopek; Jiří Pták (Coxswain) TCH 7:11.30
8 Sašo Mirjanič; Milan Janša; Roman Ambrožič (Coxswain) YUG 7:15.82
Men: Coxless four
Dates: 20 September 1988-25 September 1988
Rank Name Nation Time
1 Ralf Brudel; Olaf Förster; Thomas Greiner; Roland Schröder GDR 6:03.11
2 Thomas Bohrer; Richard Kennelly Jr.; David Krmpotich; Raoul Rodriguez USA 6:05.53
3 Guido Grabow; Volker Grabow; Norbert Keßlau; Jörg Puttlitz FRG 6:06.22
4 Simon Berrisford; Mark Buckingham; Peter Mulkerrins; Stephen Peel GBR 6:06.74
5 Sergio Caropreso; Carlo Gaddi; Pasquale Marigliano; Valter Molea ITA 6:09.55
6 Yury Pimenov; Nikolay Pimenov; Sergey Smirnov; Ivan Vysotsky URS 11:03.77
Final B
7 Campbell Clayton-Greene; Geoffrey Cotter; Bill Coventry; Neil Gibson NZL 6:04.74
8 Pascal Bahuaud; Dominique Lecointe; Jean-Jacques Martigne; Olivier Pons FRA 6:08.60
Men: Quadruple sculls
Dates: 20 September 1988-25 September 1988
Rank Name Nation Time
1 Agostino Abbagnale; Gianluca Farina; Piero Poli; Davide Tizzano ITA 5:53.37
2 Lars Bjønnes; Alf Hansen; Rolf Thorsen; Vetle Vinje NOR 5:55.08
3 Steffen Bogs; Heiko Habermann; Jens Köppen; Steffen Zühlke GDR 5:56.13
4 Sergey Kinyakin; Pavel Krupko; Oleksandr Zaskalko; Yury Zelikovich URS 5:57.18
5 Peter Antonie; Richard Powell; Paul Reedy; Brenton Terrell AUS 5:59.15
6 Georg Agrikola; Christoph Galandi; Oliver Grüner; Andreas Reinke FRG 5:59.59
Final B
7 Sławomir Cieślakowski; Andrzej Krzepiński; Mirosław Mruk; Tomasz Świątek POL 5:55.39
8 Robert Bakker; Hans Keldermann; Jürgen Nelis; Herman van den Eerenbeemt NED 5:55.72
Men: Coxed four
Dates: 19 September 1988-24 September 1988
Rank Name Nation Time
1 Bernd Eichwurzel; Frank Klawonn; Bernd Niesecke; Karsten Schmeling; Hendrik Reiher (Coxswain) GDR 6:10.74
2 Vasile Tomoiagă; Dimitrie Popescu; Valentin Robu; Ioan Snep; Ladislau Lovrenschi (Coxswain); { + Marin Gheorghe} ROU 6:13.58
3 Ian Wright; Greg Johnston; George Keys; Chris White; Andrew Bird (Coxswain) NZL 6:15.78
4 Adam Clift; Martin Cross; John Maxey; John Garrett; Vaughan Thomas (Coxswain) GBR 6:18.08
5 Tom Darling; Chris Huntington; John Terwilliger; John Walters; Mark Zembsch (Coxswain) USA 6:18.47
6 Vladimir Banjanac; Zlatko Celent; Sead Marušić; Lazo Pivač; Darko Varga (Coxswain) YUG 6:23.28
Final B
7 Roland Baar; Wolfgang Klapcheck; Christoph Korte; Andreas Lütkefels; Martin Ruppel (Coxswain) FRG 6:42.65
8 Milan Doleček; Michal Šubrt; Petr Hlídek; Dušan Macháček; Oldřich Hejdušek (Coxswain) TCH 6:43.64
Men: Eight
Dates: 20 September 1988-25 September 1988
Rank Name Nation Time
1 Thomas Domian; Armin Eichholz; Ansgar Wessling; Wolfgang Maennig; Matthias Mellinghaus; Thomas Möllenkamp; Bahne Rabe; Eckhardt Schultz; Manfred Klein (Coxswain) FRG 5:46.05
2 Veniamin But; Viktor Diduk; Aleksandr Dumchev; Pavel Gurkovsky; Nikolay Komarov; Andrey Vasilyev; Viktor Omelyanovich; Vasily Tikhonov; Aleksandr Lukyanov (Coxswain) URS 5:48.01
3 Michael Teti; Doug Burden; Jeff McLaughlin; Peter Nordell; Ted Patton; John Pescatore; Jack Rusher; Jonathan Smith; Seth Bauer (Coxswain) USA 5:48.26
4 Peter Beaumont; Nicholas Burfitt; Terence Dillon; Salih Hassan; Stephen Turner; Anton Obholzer; Richard Stanhope; Gavin Stewart; Simon Jefferies (Coxswain) GBR 5:51.59
5 James Tomkins; Andrew Cooper; Mark Doyle; Stephen Evans; James Galloway; Mike McKay; Hamish McLachlan; Ion Popa; Dale Caterson (Coxswain) AUS 5:53.73
6 Andy Crosby; Jason Dorland; Grant Main; John Wallace; Kevin Neufeld; Jamie Schaffer; Paul Steele; Don Telfer; Brian McMahon (Coxswain) CAN 5:54.26
Final B
7 Antonio Baldacci; Ettore Bulgarelli; Piero Carletto; Giuseppe Di Palo; Renato Gaeta; Franco Zucchi; Giovanni Suarez; Annibale Venier; Dino Lucchetta (Coxswain) ITA 5:41.15
8 Rumen Aleksiev; Emil Bondev; Yuri Dyulgerov; Ivo Gelov; Dimitar Kamburski; Nikola Zlatanov; Ivan Stanev; Dimitar Tonchev; Ventseslav Kanchev (Coxswain) BUL 5:49.99
Women: Single sculls
Dates: 20 September 1988-25 September 1988
Rank Name Nation Time
1 Jutta Behrendt GDR 7:47.19
2 Anne Marden USA 7:50.28
3 Magdalena Georgieva BUL 7:53.65
4 Harriet van Ettekoven NED 7:57.29
5 Marioara Popescu ROU 7:59.44
6 Inger Pors Olsen DEN 7:59.77
Final B
7 Tonia Svaier GRE 7:57.73
8 Nataliya Kvasha URS 8:00.73
Women: Coxless pair
Dates: 19 September 1988-24 September 1988
Rank Name Nation Time
1 Rodica Arba; Olga Buldarda-Homeghi ROU 7:28.13
2 Lalka Berberova; Radka Stoyanova BUL 7:31.95
3 Lynley Hannen; Nikki Payne NZL 7:35.68
4 Katrin Schröder; Kerstin Spittler GDR 7:40.47
5 Marina Smorodina; Sarmīte Stone URS 7:53.19
6 Mara Keggi; Barbara Kirch USA 7:56.27
Final B
7 Kirsten Barnes; Sarah Ann Ogilvie CAN 8:09.10
8 Alison Bonner; Kim Thomas GBR 8:15.20
Women: Double sculls
Dates: 19 September 1988-24 September 1988
Rank Name Nation Time
1 Birgit Peter; Martina Schroter GDR 7:00.48
2 Veronica Cogeanu; Elisabeta Lipă; { + Liliana Geneş} ROU 7:04.36
3 Stefka Madina; Violeta Ninova BUL 7:06.03
4 Marina Zhukova; Mariya Omelyanovich URS 7:12.67
5 Cao Mianying; Guo Mei CHN 7:18.69
6 Monica Havelka; Cathy Tippett USA 7:21.28
Final B
7 Silken Laumann; Kay Worthington CAN 8:03.56
8 Maria Brandin; Carina Gustavsson SWE 8:09.35
Women: Quadruple sculls
Dates: 20 September 1988-25 September 1988
Rank Name Nation Time
1 Kerstin Förster; Kristina Mundt; Beate Schramm; Jana Sorgers GDR 6:21.06
2 Antonina Dumcheva; Inna Frolova; Irina Kalimbet; Svitlana Maziy URS 6:23.47
3 Anişoara Bălan; Elisabeta Lipă; Veronica Cogeanu; Anişoara Minea; { + Doina Ciucanu} ROU 6:23.81
4 Galina Anakhrieva; Pavlina Khristova; Iskra Velinova; Krasimira Tocheva BUL 6:24.10
5 Hana Krejčová; Ľubica Kurhajcová; Blanka Mikysková; Irena Soukupová TCH 6:41.86
6 Annelies Bredael; Lucia Focque; Ann Haesebrouck; Marie-Anne Vandermoere BEL 6:43.79
Final B
7 Jos Compaan; Marjan Pentenga; Nicolette Wessel; Marijke Zeekant NED 6:38.70
8 Erika Bertényi; Ildikó Cserey; Anikó Kapócs; Katalin Sarlós HUN 6:40.91
Women: Coxed four
Dates: 19 September 1988-24 September 1988
Rank Name Nation Time
1 Gerlinde Doberschütz; Carola Hornig; Martina Walther; Birte Siech; Sylvia Rose (Coxswain) GDR 6:56.00
2 Hu Yadong; Zhou Shouying; Yang Xiao; Zhang Xianghua; Li Ronghua (Coxswain) CHN 6:58.78
3 Veronica Necula; Doina Liliana Bălan; Herta Anitaş; Marioara Trasca; Ecaterina Oancia (Coxswain); { + Mihaela Armăşescu; Adriana Bazon} ROU 7:01.13
4 Svetla Durchova; Miglena Mikhaleva; Violeta Zareva; Teodora Zareva; Greta Georgieva (Coxswain); { + Olya Stoichkova; Mariana Stoyanova; Rita Todorova} BUL 7:02.27
5 Elizabeth Bradley; Jennifer Corbet; Cindy Eckert; Sarah Gengler; Kimberly Santiago (Coxswain) USA 7:09.12
6 Joanne Gough; Kate Grose; Fiona Johnston; Susan Smith; Alison Norrish (Coxswain) GBR 7:10.80
Final B
7 Heather Clarke; Tricia Smith; Jennifer Walinga; Jane Tregunno; Lesley Thompson (Coxswain) CAN 7:19.86
8 Czesława Szczebińska; Elżbieta Jankowska; Zyta Jarka; Elwira Lorenz; Grażyna Błąd (Coxswain) POL 7:22.59
Women: Eight
Dates: 20 September 1988-25 September 1988
Rank Name Nation Time
1 Ramona Balthasar; Kathrin Haacker; Anja Kluge; Judith Zeidler; Beatrix Schröer; Ute Stange; Annegret Strauch; Ute Wild; Daniela Neunast (Coxswain) GDR 6:15.17
2 Herta Anitaş; Mihaela Armăşescu; Doina Liliana Bălan; Adriana Bazon; Rodica Arba; Veronica Necula; Marioara Trasca; Olga Buldarda-Homeghi; Ecaterina Oancia (Coxswain); { + Viorica Ilica; Livia Ticanu} ROU 6:17.44
3 Han Yaqin; He Yanwen; Hu Yadong; Zhou Xiuhua; Yang Xiao; Zhang Xianghua; Zhang Yali; Zhou Shouying; Li Ronghua (Coxswain) CHN 6:21.83
4 Lidiya Averyanova; Sandra Brazauskaitė; Nataliya Fyodorenko; Marina Znak; Yelena Pukhayeva; Nadezhda Sugako; Margarita Teselko; Sariya Zakirova; Aušra Gudeliūnaitė (Coxswain) URS 6:22.35
5 Teodora Zareva; Violeta Zareva; Nevyana Ivanova; Olya Stoichkova; Todorka Vasileva; Rita Todorova; Mariana Stoyanova; Daniela Oronova; Greta Georgieva (Coxswain) BUL 6:25.02
6 Alison Townley; Susan Broome; Christine Campbell; Peg Mallery; Stephanie Maxwell; Abby Peck; Anna Seaton; Juliet Thompson; Betsy Beard (Coxswain) USA 6:26.66
Repechages
7 Ingeburg Althoff; Meike Holländer; Elke Markwort; Gabriele Mehl; Anja Schäfer; Cerstin Petersmann; Katrin Petersmann; Kerstin Rehders; Kerstin Peters (Coxswain) FRG 6:12.70