Moskva (Moscow) 1980 - Rowing

Home / Back
Men: Single Sculls
Dates: 20 July 1980-27 July 1980

Rank Name Nation Time
1 Pertti Karppinen FIN 7:09.61
2 Vasily Yakusha URS 7:11.66
3 Peter Kersten GDR 7:14.88
4 Vladek Lacina TCH 7:17.57
5 Hans Svensson SWE 7:19.38
6 Hugh Matheson GBR 7:20.28
Final B
7 Bernard Destraz SUI 7:19.90
8 Kostas Kontomanolis GRE 7:20.29
Men: Coxless Pair
Dates: 20 July 1980-27 July 1980
Rank Name Nation Time
1 Bernd Landvoigt; Jörg Landvoigt GDR 6:48.01
2 Yury Pimenov; Nikolay Pimenov URS 6:50.50
3 Charles Wiggin; Malcolm Carmichael GBR 6:51.47
4 Constantin Postoiu; Valer Toma ROU 6:53.49
5 Miroslav Vraštil; Miroslav Knapek TCH 7:01.54
6 Anders Larson; Anders Wilgotson SWE 7:02.52
Final B
7 Pat Gannon; Willie Ryan IRL 6:54.60
8 Jean-Claude Roussel; Dominique Lecointe FRA 6:55.22
Men: Double Sculls
Dates: 20 July 1980-27 July 1980
Rank Name Nation Time
1 Joachim Dreifke; Klaus Kröppelien GDR 6:24.33
2 Zoran Pančić; Milorad Stanulov YUG 6:26.34
3 Zdeněk Pecka; Václav Vochoska TCH 6:29.07
4 James Clark; Chris Baillieu GBR 6:31.13
5 Yevgeny Duleyev; Aleksandr Fomchenko URS 6:35.34
6 Wiesław Kujda; Piotr Tobolski POL 6:39.66
Final B
7 José Ramón Oyarzábal; José Luis Corta ESP 6:38.38
8 Marc Boudoux; Denis Gaté FRA 6:40.60
Men: Coxed Pair
Dates: 20 July 1980-27 July 1980
Rank Name Nation Time
1 Harald Jährling; Friedrich-Wilhelm Ulrich; Georg Spohr (Coxswain) GDR 7:02.54
2 Viktor Pereverzev; Gennady Kryuchkin; Aleksandr Lukyanov (Coxswain) URS 7:03.35
3 Duško Mrduljaš; Zlatko Celent; Josip Reić (Coxswain) YUG 7:04.92
4 Petre Ceapura; Gabriel Bularda; Ladislau Lovrenschi (Coxswain) ROU 7:07.17
5 Tsvetan Petkov; Rumen Khristov; Todor Kishev (Coxswain) BUL 7:09.21
6 Josef Plamínek; Milan Škopek; Oldřich Hejdušek (Coxswain) TCH 7:09.41
Final B
7 Antonio Dell'Aquila; Giuseppe Abbagnale; Giuseppe Di Capua (Coxswain) ITA 7:18.87
8 Serge Fornara; Hervé Bourquel; Jean-Pierre Huguet-Balent (Coxswain) FRA 7:21.27
Men: Coxless Four
Dates: 20 July 1980-27 July 1980
Rank Name Nation Time
1 Jürgen Thiele; Andreas Decker; Stefan Semmler; Siegfried Brietzke GDR 6:08.17
2 Aleksey Kamkin; Valery Dolinin; Aleksandr Kulagin; Vitaly Yeliseyev URS 6:11.81
3 John Beattie; Ian McNuff; David Townsend; Martin Cross GBR 6:16.58
4 Vojtěch Caska; Jiří Prudil; Josef Neštický; Lubomír Zapletal TCH 6:18.63
5 Daniel Voiculescu; Carolică Ilieş; Petru Iosub; Nicolae Simion ROU 6:19.45
6 Jörg Weitnauer; Bruno Saile; Hans-Konrad Trümpler; Stefan Netzle SUI 6:26.46
Final B
7 Jean-Pierre Bremer; Nicolas Lourdaux; Bernard Bruand; Dominique Basset FRA 6:19.06
8 Mirosław Jarzembowski; Mariusz Trzciński; Henryk Trzciński; Marek Niedziałkowski POL 6:22.31
Men: Quadruple Sculls
Dates: 20 July 1980-27 July 1980
Rank Name Nation Time
1 Frank Dundr; Carsten Bunk; Uwe Heppner; Martin Winter GDR 5:49.81
2 Yury Shapochka; Yevgeny Barbakov; Valery Kleshnyov; Nikolay Dovgan URS 5:51.47
3 Mincho Nikolov; Lyubomir Petrov; Ivo Rusev; Bogdan Dobrev BUL 5:52.38
4 Christian Marquis; Jean Raymond Peltier; Charles Imbert; Roland Weill FRA 5:53.45
5 Joan Solano; Jesús González; Manuel Vera; Julio Oliver ESP 6:01.19
6 Milan Arežina; Darko Zibar; Dragan Obradović; Nikola Stefanović YUG 6:10.76
Final B
7 Andrzej Skowroński; Zbigniew Andruszkiewicz; Ryszard Burak; Stanisław Wierzbicki POL 5:58.63
8 Victor Scheffers; Jeroen Vervoort; Rob Robbers; Ronald Vervoort NED 6:02.58
Men: Coxed Four
Dates: 20 July 1980-27 July 1980
Rank Name Nation Time
1 Dieter Wendisch; Ullrich Dießner; Walter Dießner; Gottfried Döhn; Andreas Gregor (Coxswain) GDR 6:14.51
2 Artūrs Garonskis; Dimants Krišjānis; Dzintars Krišjānis; Žoržs Tikmers; Juris Bērziņš (Coxswain) URS 6:19.05
3 Grzegorz Stellak; Adam Tomasiak; Grzegorz Nowak; Ryszard Stadniuk; Ryszard Kubiak (Coxswain) POL 6:22.52
4 José Manuel Bermúdez; Isidro Martín; Salvador Verges; Luis Lasúrtegui; Javier Sabriá (Coxswain) ESP 6:26.23
5 Khristo Aleksandrov; Vilkhelm Germanov; Georgi Petkov; Stoyan Stoyanov; Nenko Dobrev (Coxswain) BUL 6:28.13
6 Daniel Homberger; Peter Rahn; Roland Stocker; Peter Stocker; Karl Graf (Coxswain) SUI 6:30.26
Final B
7 Leonard Robertson; Gordon Rankine; Colin Seymour; John Roberts; Alan Inns (Coxswain) GBR 6:27.11
8 Laildo Machado; Wandir Kuntze; Walter Soares; Henrique Johann; Manuel Mandel (Coxswain) BRA 6:33.29
Men: Eight
Dates: 20 July 1980-27 July 1980
Rank Name Nation Time
1 Bernd Krauß; Hans-Peter Koppe; Ulrich Kons; Jörg Friedrich; Jens Doberschütz; Ulrich Karnatz; Uwe Dühring; Bernd Höing; Klaus-Dieter Ludwig (Coxswain) GDR 5:49.05
2 Duncan McDougall; Allan Whitwell; Henry Clay; Chris Mahoney; Andrew Justice; John Pritchard; Malcolm McGowan; Richard Stanhope; Colin Moynihan (Coxswain) GBR 5:51.92
3 Viktor Kakoshin; Andrey Tishchenko; Aleksandr Tkachenko; Jonas Pinskus; Jonas Narmontas; Andrey Lugin; Aleksandr Mantsevich; Igor Maystrenko; Hrihoriy Dmytrenko (Coxswain) URS 5:52.66
4 Pavel Pevný; Lubomír Janko; Ctirad Jungmann; Karel Neffe; Karel Mejta; Dušan Vičík; Milan Doleček; Milan Kyselý; Jiří Pták (Coxswain) TCH 5:53.73
5 Islay Lee; Stephen Handley; Bill Dankbaar; Andrew Withers; Tim Willoughby; James Lowe; Tim Young; Brian Richardson; David England (Coxswain) AUS 5:56.74
6 Dimitar Yanakiev; Todor Mrankov; Bozhidar Rangelov; Ivan Botev; Yani Ignatov; Mikhail Petrov; Petar Patsev; Veselin Shterev; Ventseslav Kanchev (Coxswain) BUL 6:04.05
Final B
7 Ferenc Kiss; Péter Tóvári; Róbert Sass; Attila Strochmayer; András Kormos; Zoltán Sztárcsevics; Kálmán Toronyi; László Kiss; Miklós Bálint (Coxswain) HUN 5:57.61
8 Wenceslao Borroto; Ismael Carbonell; Juan Alfonso; Juan Bueno; Francisco Mora; Hermenegildo Palacio; Jorge Álvarez; Antonio Riaño; Enrique Carrillo (Coxswain) CUB 6:14.98
Women: Single Sculls
Dates: 21 July 1980-26 July 1980
Rank Name Nation Time
1 Sanda Toma ROU 3:40.69
2 Antonina Makhina URS 3:41.65
3 Martina Schroter GDR 3:43.54
4 Rositsa Spasova BUL 3:47.22
5 Beryl Mitchell GBR 3:49.71
6 Beata Dziadura POL 3:51.45
Final B
7 Frances Cryan IRL
8 Mariann Ambrus HUN
Women: Coxless Pair
Dates: 21 July 1980-26 July 1980
Rank Name Nation Time
1 Ute Steindorf; Cornelia Klier GDR 3:30.49
2 Małgorzata Dłużewska; Czesława Kościańska POL 3:30.95
3 Siyka Barbulova; Stoyanka Kurbatova BUL 3:32.39
4 Florica Dospinescu; Elena Oprea ROU 3:35.14
5 Larisa Zavarzina; Galina Stepanova URS 4:12.53
Repechages
6 Teréz Bednarik; Éva Molnár HUN 3:37.48
Women: Double Sculls
Dates: 21 July 1980-26 July 1980
Rank Name Nation Time
1 Yelena Khloptseva; Larisa Popova URS 3:16.27
2 Cornelia Linse; Heidi Westphal GDR 3:17.63
3 Olga Homeghi; Valeria Roşca ROU 3:18.91
4 Svetla Otsetova; Zdravka Yordanova BUL 3:23.14
5 Hanna Jarkiewicz; Janina Klucznik POL 3:27.25
6 Ilona Bata; Klára Langhoffer-Pétervári HUN 3:35.70
Repechages
7 Sue Hanscombe; Astrid Ayling GBR 3:33.32
Women: Coxed Four
Dates: 21 July 1980-26 July 1980
Rank Name Nation Time
1 Ramona Kapheim; Silvia Fröhlich; Angelika Noack; Romy Saalfeld; Kirsten Wenzel (Coxswain) GDR 3:19.27
2 Ginka Gyurova; Mariyka Modeva; Rita Todorova; Iskra Velinova; Nadiya Filipova (Coxswain) BUL 3:20.75
3 Mariya Fadeyeva; Galina Sovetnikova; Marina Studneva; Svetlana Semyonova; Nina Cheresimina (Coxswain) URS 3:20.92
4 Georgeta Maşca; Florica Silaghi; Maria Tănasă; Valeria Cătescu; Aneta Matei (Coxswain) ROU 3:22.08
5 Anne Chirnside; Verna Westwood; Pam Westendorf; Sally Harding; Susie Palfreyman (Coxswain) AUS 3:22.08
Repechages
6 Pauline Janson; Bridget Buckley; Pauline Hart; Janet Cross; Sue Brown (Coxswain) GBR 3:35.85
Women: Coxed Quadruple Sculls
Dates: 21 July 1980-26 July 1980
Rank Name Nation Time
1 Jutta Ploch; Jutta Lau; Sybille Reinhardt; Roswietha Zobelt; Liane Buhr (Coxswain); { + Gisela Medefindt} GDR 3:15.32
2 Antonina Pustovit; Yelena Matiyevskaya; Olga Vasilchenko; Nadezhda Lyubimova; Nina Cheresimina (Coxswain); { + Nataliya Kazak} URS 3:15.73
3 Mariana Serbezova; Rumeliyana Boncheva; Dolores Nakova; Ani Bakova; Anka Georgieva (Coxswain) BUL 3:16.10
4 Maria Macoviciuc; Aneta Mihaly; Sofia Banovici; Mariana Zaharia; Elena Giurcă (Coxswain) ROU 3:16.82
5 Bogusława Tomasiak; Mariola Abrahamczyk; Maria Kobylińska; Aleksandra Kaczyńska; Maria Dzieźa (Coxswain) POL 3:20.95
6 Ineke Donkervoort; Lili Meeuwisse; Greet Hellemans; Jos Compaan; Monique Pronk (Coxswain) NED 3:22.64
Repechages
7 Judit Kéri-Novák; Valéria Gyimesi; Katalin Pál-Ribáry; Kamilla Kosztolányi; Erzsébet Nagy (Coxswain) HUN 3:22.98
Women: Eight
Dates: 21 July 1980-26 July 1980
Rank Name Nation Time
1 Martina Boesler; Kersten Neisser; Christiane Köpke; Birgit Schütz; Gabi Kühn; Ilona Richter; Marita Sandig; Karin Metze; Marina Wilke (Coxswain) GDR 3:03.32
2 Olga Pivovarova; Nina Umanets; Nadezhda Prishchepa; Valentina Zhulina; Tatyana Stetsenko; Yelena Tereshina; Nina Preobrazhenskaya; Mariya Payun; Nina Frolova (Coxswain) URS 3:04.29
3 Angelica Aposteanu; Marlena Zagoni; Rodica Frîntu; Florica Bucur; Rodica Puşcatu; Ana Iliuţă; Maria Constantinescu; Elena Bondar; Elena Dobriţoiu (Coxswain) ROU 3:05.63
4 Daniela Stavreva; Stefka Koleva; Todorka Vasileva; Snezhka Khristeva; Rumyana Kostova; Veneta Karamandzhukova; Mariana Mincheva; Valentina Aleksandrova; Anka Georgieva (Coxswain) BUL 3:10.03
5 Gill Hodges; Joanna Toch; Penelope Sweet; Linda Clark; Elizabeth Paton; Rosemary Clugston; Nicola Boyes; Beverly Jones; Pauline Wright (Coxswain) GBR 3:13.85
Repechages
6 Urszula Niebrzydowska; Ewa Lewandowska; Wanda Piątkowska; Beata Kamuda; Jolanta Modlińska; Teresa Soroka; Krystyna Ambros; Wiesława Kiełsznia; Grażyna Różańska (Coxswain) POL 3:24.04