Tokyo 1964 - Rowing

Home / Back
Men: Single Sculls
Dates: 11 October 1964-15 October 1964

Rank Name Nation Time
1 Vyacheslav Ivanov URS 8:22.51
2 Achim Hill GER 8:26.24
3 Göpf Kottmann SUI 8:29.68
4 Alberto Demiddi ARG 8:31.51
5 Murray Watkinson NZL 8:35.57
6 Donald Spero USA 8:37.53
Final B
7 Rob Groen NED 7:17.50
8 Leif Gotfredsen CAN 7:28.70
Men: Coxless Pair
Dates: 11 October 1964-15 October 1964
Rank Name Nation Time
1 George Hungerford; Roger Jackson CAN 7:32.94
2 Steven Blaisse; Ernst Veenemans NED 7:33.40
3 Michael Schwan; Wolfgang Hottenrott GER 7:38.63
4 James Lee Nicholson; Stewart Farquharson GBR 7:42.00
5 Peter Fich Christiansen; Hans Jørgen Boye DEN 7:48.13
6 Toimi Pitkänen; Veli Lehtelä FIN 8:05.74
Final B
7 Peter Bolliger; Nicolas Gobet SUI 7:05.71
8 Czesław Nawrot; Alfons Ślusarski POL 7:08.38
Men: Double Sculls
Dates: 12 October 1964-15 October 1964
Rank Name Nation Time
1 Oleg Tyurin; Boris Dubrovsky URS 7:10.66
2 Cy Cromwell; Jim Storm USA 7:13.16
3 Vladimír Andrs; Pavel Hofmann TCH 7:14.23
4 Melchior Bürgin; Martin Studach SUI 7:24.97
5 Helmut Lebert; Josef Steffes-Mies GER 7:30.03
6 René Duhamel; Bernard Monnereau FRA 7:41.80
Final B
7 Arnold Cooke; Peter Webb GBR 6:44.39
8 Max Alwin; Peter Bots NED 6:47.07
Men: Coxed Pair
Dates: 11 October 1964-15 October 1964
Rank Name Nation Time
1 Ed Ferry; Conn Findlay; Kent Mitchell (Coxswain) USA 8:21.33
2 Georges Morel; Jacques Morel; Jean-Claude Darouy (Coxswain) FRA 8:23.15
3 Herman Rouwé; Erik Hartsuiker; Jan-Just Bos (Coxswain) NED 8:23.42
4 Nikolay Safronov; Leonid Rakovchik; Igor Rudakov (Coxswain) URS 8:24.85
5 Václav Chalupa; Jiří Palko; Zdeněk Mejstřík (Coxswain) TCH 8:36.21
6 Kazimierz Naskręcki; Marian Siejkowski; Stanisław Kozera (Coxswain) POL 8:40.00
Final B
7 Günter Bergau; Peter Gorny; Karl-Heinz Danielowski (Coxswain) GER 7:27.98
8 Alfred Sageder; Josef Kloimstein; Peter Salzbacher (Coxswain) AUT 7:31.65
Men: Coxless Four
Dates: 11 October 1964-15 October 1964
Rank Name Nation Time
1 John Ørsted Hansen; Erik Petersen; Bjørn Borgen Hasløv; Kurt Helmudt DEN 6:59.30
2 John Russell; William Barry; Hugh Wardell-Yerburgh; John James GBR 7:00.47
3 Geoffrey Picard; Ted Mittet; Dick Lyon; Ted Nash; { + Philip Durbrow} USA 7:01.37
4 Sjoerd Wartena; Herman Boelen; Jim Enters; Sipke Castelein NED 7:09.98
5 Romano Sgheiz; Giovanni Zucchi; Fulvio Balatti; Luciano Sgheiz ITA 7:10.05
6 Günter Schrörs; Albrecht Müller; Horst Effertz; Manfred Misselhorn GER 7:10.33
Final B
7 Celestinas Jucys; Jonas Motiejūnas; Eugenijus Levickas; Anatoly Sass URS 6:22.03
8 Dieter Ebner; Dieter Losert; Horst Kuttelwascher; Manfred Krausbar AUT 6:24.15
Men: Coxed Four
Dates: 11 October 1964-15 October 1964
Rank Name Nation Time
1 Peter Neusel; Joachim Werner; Bernhard Britting; Egbert Hirschfelder; Jürgen Oelke (Coxswain) GER 7:00.44
2 Renato Bosatta; Giuseppe Galante; Emilio Trivini; Franco De Pedrina; Giovanni Spinola (Coxswain) ITA 7:02.84
3 Lex Mullink; Freek van de Graaff; Jan van de Graaff; Bobbie van de Graaf; Marius Klumperbeek (Coxswain) NED 7:06.46
4 Yves Fraisse; Gérard Jacquesson; Claude Pache; Michel Dumas; Jean-Claude Darouy (Coxswain) FRA 7:13.92
5 Anatoly Tkachuk; Boris Kuzmin; Vitaly Kurdchenko; Vladimir Yevseyev; Anatoly Luzgin (Coxswain) URS 7:16.05
6 Szczepan Grajczyk; Ryszard Lubicki; Marian Leszczyński; Andrzej Nowaczyk; Jerzy Pawłowski (Coxswain) POL 7:28.15
Final B
7 Paul Gunderson; Thomas Pollock; Hughie Pollock; James Tew; Edward Washburn (Coxswain) USA 6:43.68
8 Darien Boswell; Peter Masfen; Alistair Dryden; Dudley Storey; Robert Page (Coxswain) NZL 6:45.16
Men: Eight
Dates: 12 October 1964-15 October 1964
Rank Name Nation Time
1 Joe Amlong; Stan Cwiklinski; Tom Amlong; Hugh Foley; Boyce Budd; Bill Knecht; Emory Clark; Bill Stowe; Róbert Zimonyi (Coxswain) USA 6:18.23
2 Klaus Aeffke; Klaus Behrens; Klaus Bittner; Jürgen Schröder; Karl-Heinrich von Groddeck; Jürgen Plagemann; Hans-Jürgen Wallbrecht; Horst Meyer; Thomas Ahrens (Coxswain) GER 6:23.29
3 Petr Čermák; Josef Věntus; Jiří Lundák; Luděk Pojezný; Jan Mrvík; Bohumil Janoušek; Július Toček; Richard Nový; Miroslav Koníček (Coxswain) TCH 6:25.11
4 Boris Klavora; Marko Mandič; Vjekoslav Skalak; Lucijan Kleva; Jože Berc; Pavao Martić; Alojz Colja; Jadran Barut; Zdenko Balaš (Coxswain) YUG 6:27.15
5 Juozas Jagelavičius; Vladimir Sterlik; Yury Suslin; Zigmas Jukna; Petras Karla; Antanas Bagdonavičius; Vytautas Briedis; Ričardas Vaitkevičius; Yury Lorentsson (Coxswain) URS 6:30.69
6 Dario Giani; Pietro Polti; Sergio Tagliapietra; Giuseppe Schiavon; Gianpietro Gilardi; Orlando Savarin; Francesco Glorioso; Sereno Brunello; Ivo Stefanoni (Coxswain) ITA 6:42.78
Final B
7 André Fevret; Robert Dumontois; Pierre Maddaloni; Jean-Pierre Grimaud; André Sloth; Bernard Meynadier; Joseph Moroni; Michel Viaud; Alain Bouffard (Coxswain) FRA 5:58.57
8 David Ramage; Paul Guest; David Boykett; Martin Tomanovits; Terry Davies; Brian Vear; Robert Lachal; Graeme McCall; Kevin Wickham (Coxswain) AUS 6:02.21