Tokyo 1964 - Fencing

Home / Back
Men: Foil, individual
Date: 13 October 1964-14 October 1964

Rank Name Nation
1 Egon Franke POL
2 Jean-Claude Magnan FRA
3 Daniel Revenu FRA
4 Roland Losert AUT
Elimination matches
5 Jeno Kamuti HUN
6 Tim Gerresheim GER
7 Sandor Szabo HUN
7 Bill Hoskyns GBR
Men: Foil, team
Date: 15 October 1964-16 October 1964
Rank Name Nation
1 German Sveshnikov; Viktor Zhdanovich; Mark Midler; Yury Sisikin; Yury Sharov URS
2 Zbigniew Skrudlik; Witold Woyda; Ryszard Parulski; Egon Franke; Jan Rozycki POL
3 Daniel Revenu; Jacky Courtillat; Pierre Rodocanachi; Christian Noel; Jean-Claude Magnan FRA
4 Kazuo Mano; Kazuhiko Tabuchi; Fujio Shimizu; Heizaburo Okawa; Sosuke Toda JPN
5 Dieter Wellmann; Jurgen Brecht; Eberhard Mehl; Tim Gerresheim; Jurgen Theuerkauff GER
6 Iuliu Falb; Stefan Haukler; Ion Drimba; Tanase Muresan; Atilla Csipler ROU
7 Jeno Kamuti; Jozsef Gyuricza; Bela Gyarmati; Sandor Szabo; Laszlo Kamuti HUN
7 Arcangelo Pinelli; Nicola Granieri; Pasquale La Ragione; Gianguido Milanesi; Mario Curletto ITA
Men: Epee, individual
Date: 18 October 1964-19 October 1964
Rank Name Nation
1 Hryhoriy Kriss URS
2 Bill Hoskyns GBR
3 Guram Kostava URS
4 Gianluigi Saccaro ITA
Elimination matches
5 Bogdan Gonsior POL
6 Claude Bourquard FRA
7 Franz Rompza GER
7 Orvar Lindwall SWE
Men: Epee, team
Date: 20 October 1964-21 October 1964
Rank Name Nation
1 Gyozo Kulcsar; Istvan Kausz; Zoltan Nemere; Tamas Gabor; Arpad Barany HUN
2 Gianluigi Saccaro; Giuseppe Delfino; Giovanni Breda; Gianfranco Paolucci; Alberto Pellegrino ITA
3 Jacques Brodin; Yves Dreyfus; Claude Bourquard; Jack Guittet; Claude Brodin FRA
4 Orvar Lindwall; Ivar Genesjo; Goran Abrahamsson; Hans Lagerwall; Carl-Wilhelm Engdahl SWE
5 Henryk Nielaba; Mikolaj Pomarncki; Bogdan Gonsior; Bohdan Andrzejewski; Jerzy Pawlowski POL
6 Franz Rompza; Max Geuter; Volkmar Wurtz; Paul Gnaier; Haakon Stein GER
7 Claudio Polledri; Walter Bar; Jean Gontier; Michel Steininger; Paul Meister SUI
7 Aleksey Nikanchikov; Guram Kostava; Yury Smolyakov; Hryhoriy Kriss; Bruno Habarovs URS
Men: Sabre, individual
Date: 19 October 1964-20 October 1964
Rank Name Nation
1 Tibor Pezsa HUN
2 Claude Arabo FRA
3 Umyar Mavlikhanov URS
4 Yakov Rylsky URS
Elimination matches
5 Emil Ochyra POL
6 Marcel Parent FRA
7 Dieter Wellmann GER
7 Walter Kostner GER
Men: Sabre, team
Date: 22 October 1964-23 October 1964
Rank Name Nation
1 Umyar Mavlikhanov; Nugzar Asatiani; Yakov Rylsky; Mark Rakita; Boris Melnikov URS
2 Wladimiro Calarese; Cesare Salvadori; Giampaolo Calanchini; Pierluigi Chicca; Mario Ravagnan ITA
3 Andrzej Piatkowski; Ryszard Zub; Emil Ochyra; Jerzy Pawlowski; Wojciech Zablocki POL
4 Claude Arabo; Marcel Parent; Jean Ramez; Jacques Lefevre; Robert Fraisse FRA
5 Peter Bakonyi; Zoltan Horvath; Miklos Meszena; Attila Kovacs; Tibor Pezsa HUN
6 Dieter Wellmann; Jurgen Theuerkauff; Klaus Allisat; Walter Kostner; Percy Borucki GER
7 Atilla Csipler; Octavian Vintila; Ion Drimba; Tanase Muresan ROU
7 Alfonso Morales; Gene Hamori; Thomas Orley; Attila Keresztes; Robert Blum USA
Women: Foil, individual
Date: 14 October 1964-15 October 1964
Rank Name Nation
1 Ildiko Ujlakyne Rejto HUN
2 Helga Mees GER
3 Antonella Ragno ITA
4 Galina Gorokhova URS
Elimination matches
5 Katalin Juhasz HUN
6 Giovanna Masciotta ITA
7 Catherine Rousselet FRA
7 Bruna Colombetti ITA
Women: Foil, team
Date: 16 October 1964-17 October 1964
Rank Name Nation
1 Judit Mendelenyi Agoston; Ildiko Ujlakyne Rejto; Katalin Juhasz; Lidia Sakovics Domolky; Paula Marosi HUN
2 Galina Gorokhova; Valentina Prudskova; Tatyana Samusenko; Lyudmila Shishova; Valentyna Rastvorova URS
3 Gundi Theuerkauff; Heidi Schmid; Helga Mees; Romy Scherberger GER
4 Antonella Ragno; Giovanna Masciotta; Irene Camber; Natalina Sanguinetti; Bruna Colombetti ITA
5 Ileana Gyulai; Ana Dersidan; Olga Szabo; Maria Vicol; Ecaterina Iencic ROU
6 Annick Level; Brigitte Gapais; Catherine Rousselet; Marie Depetris; Colette Revenu FRA
7 Janet Bewley-Cathie; Shirley Netherway; Mary Watts-Tobin; Thoresa Offredy GBR
7 Denise O'Connor; Harriet King; Tommy Angell; Jan Romary; Anne Drungis USA
7 Jan Redman; Johanna Winter; Val Winter; Janet Hopner; Ulrike Winter AUS
7 Yoshie Komori; Tamiko Yasui; Tomoko Owada; Yoshie Takeuchi JPN