Roma (Rome) 1960 - Rowing

Home / Back
Men: Single Sculls
Dates: 30 August 1960-3 September 1960

Rank Name Nation Time
1 Vyacheslav Ivanov URS 7:13.96
2 Achim Hill GER 7:20.21
3 Teodor Kocerka POL 7:21.26
4 James Hill NZL 7:23.98
5 Harry Parker USA 7:29.26
6 Savino Rebek ITA 7:31.09
Repechages
7 Lex Redelé NED 7:32.93
7 Hugo Waser SUI 7:42.00
7 Jorma Kortelainen FIN 7:32.95
Men: Coxless Pair
Dates: 30 August 1960-3 September 1960
Rank Name Nation Time
1 Valentin Boreyko; Oleg Golovanov URS 7:02.01
2 Josef Kloimstein; Alfred Sageder AUT 7:03.69
3 Veli Lehtelä; Toimi Pitkänen FIN 7:03.80
4 Jochen Neuling; Heinz Weigel GER 7:08.81
5 Ted Frost; Robert Rogers USA 7:17.08
6 Nikola Čupin; Antun Ivanković YUG 7:20.91
Semi-finals
7 Paolo Mosetti; Mario Petri ITA 7:40.09
7 Arcadio Padilla; Roberto Retolaza MEX 7:45.55
Men: Double Sculls
Dates: 31 August 1960-3 September 1960
Rank Name Nation Time
1 Václav Kozák; Pavel Schmidt TCH 6:47.50
2 Aleksandr Berkutov; Yury Tyukalov URS 6:50.49
3 Ernst Hürlimann; Rolf Larcher SUI 6:50.59
4 René Duhamel; Bernard Monnereau FRA 6:52.22
5 Peter Bakker; Ko Rentmeester NED 6:53.86
6 Gérard Higny; Jean-Marie Lemaire BEL 6:56.40
Repechages
7 Nicholas Birkmyre; George Justicz GBR 6:49.81
7 Harald Kråkenes; Sverre Kråkenes NOR 7:02.88
7 Pablo Carvalho; Mariano Caulín URU 7:04.78
Men: Coxed Pair
Dates: 31 August 1960-3 September 1960
Rank Name Nation Time
1 Bernhard Knubel; Karl Renneberg; Klaus Zerta (Coxswain) GER 7:29.14
2 Antanas Bagdonavičius; Zigmas Jukna; Igor Rudakov (Coxswain) URS 7:30.17
3 Dick Draeger; Conn Findlay; Kent Mitchell (Coxswain) USA 7:34.58
4 Jens Berendt Jensen; Knud Nielsen; Sven Lysholt Hansen (Coxswain) DEN 7:39.20
5 Renzo Ostino; Giancarlo Piretta; Vincenzo Bruno (Coxswain) ITA 7:40.92
6 Ştefan Kurecska; Gheorghe Riffelt; Mircea Roger (Coxswain) ROU 7:49.57
Repechages
7 Václav Chalupa; Miroslav Strejček; František Staněk (Coxswain) TCH 7:40.98
7 Paško Škarica; Ante Vrčić; Josip Bujas (Coxswain) YUG 7:48.05
7 Luis Aguiar; Gustavo Pérez; Raúl Torrieri (Coxswain) URU 7:45.02
Men: Coxless Four
Dates: 31 August 1960-3 September 1960
Rank Name Nation Time
1 Dan Ayrault; Ted Nash; John Sayre; Rusty Wailes USA 6:26.26
2 Tullio Baraglia; Renato Bosatta; Giancarlo Crosta; Giuseppe Galante ITA 6:28.78
3 Igor Akhremchik; Yury Bachurov; Valentin Morkovkin; Anatoly Tarabrin URS 6:29.62
4 Jindřich Blažek; Miroslav Jíška; René Líbal; Jaroslav Starosta TCH 6:34.30
5 Michael Beresford; Chris Davidge; Colin Porter; John Vigurs GBR 6:36.18
6 Paul Kölliker; Göpf Kottmann; Kurt Schmid; Rolf Streuli SUI 6:38.81
Repechages
7 Victor Hendrix; Manfred Kluth; Georg Niermann; Albrecht Wehselau GER 6:27.61
7 Martin Bieltz; Ionel Petrov; Stefan Pongratz; Iosif Varga ROU 6:47.04
7 Lajos Kiss; György Sarlós; József Sátori; Béla Zsitnik HUN 6:43.44
Men: Coxed Four
Dates: 30 August 1960-3 September 1960
Rank Name Nation Time
1 Gerd Cintl; Horst Effertz; Jürgen Litz; Klaus Riekemann; Michael Obst (Coxswain) GER 6:39.12
2 Robert Dumontois; Claude Martin; Jacques Morel; Guy Nosbaum; Jean Klein (Coxswain) FRA 6:41.62
3 Fulvio Balatti; Romano Sgheiz; Franco Trincavelli; Giovanni Zucchi; Ivo Stefanoni (Coxswain) ITA 6:43.72
4 Oleg Aleksandrov; Boris Fyodorov; Igor Khokhlov; Valentin Zanin; Igor Rudakov (Coxswain) URS 6:45.67
5 Mick Allen; Maxwell Annett; John Hudson; Peter Waddington; Lionel Robberds (Coxswain) AUS 6:45.80
6 Tibor Bedekovits; Csaba Kovács; László Munteán; Pál Wágner; Gyula Lengyel (Coxswain) HUN 6:51.65
Semi-finals
7 Dieter Ebner; Helmuth Kuttelwascher; Horst Kuttelwascher; Dieter Losert; Wolfdietrich Traugott (Coxswain) AUT 7:06.85
7 Charles Alm; Roy Rubin; Alfred Stocker; Mike Yonker; Kurt Seiffert (Coxswain) USA 7:06.25
Men: Eight
Dates: 31 August 1960-3 September 1960
Rank Name Nation Time
1 Klaus Bittner; Karl-Heinz Hopp; Hans Lenk; Manfred Rulffs; Frank Schepke; Kraft Schepke; Walter Schröder; Karl-Heinrich von Groddeck; Willi Padge (Coxswain) GER 5:57.18
2 Donald Arnold; Walter D'Hondt; Nelson Kuhn; John Lecky; Lorne Loomer; Bill McKerlich; Archie MacKinnon; Glen Mervyn; Sohen Biln (Coxswain) CAN 6:01.52
3 Bohumil Janoušek; Jan Jindra; Jiří Lundák; Stanislav Lusk; Václav Pavkovič; Luděk Pojezný; Jan Švéda; Josef Věntus; Miroslav Koníček (Coxswain) TCH 6:04.84
4 Jean-Pierre Bellet; Émile Clerc; Jean Ledoux; Gaston Mercier; Bernard Meynadier; Joseph Moroni; Christian Puibaraud; Michel Viaud; Alain Bouffard (Coxswain) FRA 6:06.57
5 Joseph Baldwin; Peter Bos; Mark Moore; Lyman Perry; Warren Sweetser; Gayle Thompson; Robert Wilson; Howard Winfree; William Long (Coxswain) USA 6:08.06
6 Paolo Amorini; Vasco Cantarello; Giancarlo Casalini; Luigi Prato; Vincenzo Prina; Nazzareno Simonato; Luigi Spozio; Armido Torri; Giuseppe Pira (Coxswain) ITA 6:12.73
Repechages
7 Kenro Chiba; Tetsuzo Hirose; Hironori Itsuki; Hiroshi Saito; Tadashi Saito; Tetsuo Sato; Shigemi Tamura; Yosuke Tazaki; Hiroyuki Misawa (Coxswain) JPN 6:24.41
7 Richard Bate; John Chester; Michael Davis; Ian Elliott; Richard Fishlock; Alexander Lindsay; Graham Cooper; Donald Shaw; Peter Reynolds (Coxswain) GBR 6:33.22
7 Mikhail Balenkov; Viktor Barinov; Viktor Bogachev; Voldemar Dundur; Nikolay Gomolko; Boris Gorokhov; Leonid Ivanov; Vladimir Malik; Yury Lorentsson (Coxswain) URS 6:21.88