Melbourne 1956 - Rowing

Home / Back
Men: Single Sculls
Dates: 23 November 1956-27 November 1956

Rank Name Nation Time
1 Vyacheslav Ivanov URS 8:02.5
2 Stuart MacKenzie AUS 8:07.7
3 Jack Kelly Jr. USA 8:11.8
4 Teodor Kocerka POL 8:12.9
Semi-finals
5 Perica Vlašić YUG 9:32.2
5 James Hill NZL 9:12.5
7 Klaus von Fersen GER 9:23.2
7 Stefano Martinoli ITA 9:35.7
Men: Coxless Pair
Dates: 23 November 1956-27 November 1956
Rank Name Nation Time
1 Jim Fifer; Duvall Hecht USA 7:55.4
2 Igor Buldakov; Viktor Ivanov URS 8:03.9
3 Josef Kloimstein; Alfred Sageder AUT 8:11.8
4 Peter Raper; Maurice Grace AUS 8:22.2
Semi-finals
5 Frank Sauermilch; Claus Heß GER 8:52.3
5 Reginald Douglas; Bob Parker NZL 8:44.7
7 Finn Pedersen; Kjeld Østrøm DEN 8:55.1
7 Alvaro Bianchi; Maurizio Clerici ITA 9:11.1
Men: Double Sculls
Dates: 23 November 1956-27 November 1956
Rank Name Nation Time
1 Aleksandr Berkutov; Yury Tyukalov URS 7:24.0
2 Pat Costello; Jim Gardiner USA 7:32.2
3 Murray Riley; Merv Wood AUS 7:37.4
4 Thomas Schneider; Kurt Hipper GER 7:41.7
Repechages
5 Sidney Rand; Bill Rand GBR 8:19.4
5 Miguel Seijas; Pablo Carvalho URU 8:27.5
7 Fernand Steenacker; Henri Steenacker BEL 9:01.9
7 Albert Krajmer; František Reich TCH 8:38.2
Men: Coxed Pair
Dates: 23 November 1956-27 November 1956
Rank Name Nation Time
1 Dan Ayrault; Conn Findlay; Kurt Seiffert (Coxswain) USA 8:26.1
2 Karl-Heinrich von Groddeck; Horst Arndt; Rainer Borkowsky (Coxswain) GER 8:29.2
3 Igor Yemchuk; Georgy Zhilin; Vladimir Petrov (Coxswain) URS 8:31.0
4 Zbigniew Schwarzer; Henryk Jagodziński; Berthold Mainka (Coxswain) POL 8:31.5
Semi-finals
5 Robert Duncan; Bruce Dickson; John Cockbill (Coxswain) AUS 9:37.7
5 Liévin Ven; Antoon Ven; Jos Van Thillo (Coxswain) BEL 9:29.3
7 Josef Kloimstein; Alfred Sageder; Franz König (Coxswain) AUT 9:29.7
7 Juan Carmona; Jorge Contreras; Eusebio Ojeda (Coxswain) CHI 11:03.6
Men: Coxless Four
Dates: 23 November 1956-27 November 1956
Rank Name Nation Time
1 Archie MacKinnon; Lorne Loomer; Walter D'Hondt; Donald Arnold CAN 7:08.8
2 John Welchli; John McKinlay; Art McKinlay; Jim McIntosh USA 7:18.4
3 Guy Guillabert; Gaston Mercier; Yves Delacour; René Guissart FRA 7:20.9
4 Abbondio Marcelli; Giovanni Zucchi; Attilio Cantoni; Giuseppe Moioli ITA 7:22.5
Semi-finals
5 Leonid Zakharov; Aleksandr Sheff; Nikolay Karasyov; Igor Ivanov URS 8:18.3
5 Wilhelm Montag; Horst Stobbe; Gunther Kaschlun; Manfred Fitze GER 8:19.8
7 John Harrison; Peter Evatt; Geoff Williamson; David Anderson AUS 8:22.4
7 Kazimierz Błasiński; Szczepan Grajczyk; Zbigniew Paradowski; Marian Nietupski POL 8:32.0
Men: Coxed Four
Dates: 23 November 1956-27 November 1956
Rank Name Nation Time
1 Alberto Winkler; Romano Sgheiz; Angelo Vanzin; Franco Trincavelli; Ivo Stefanoni (Coxswain) ITA 7:19.4
2 Olle Larsson; Gösta Eriksson; Ivar Aronsson; Evert Gunnarsson; Bertil Göransson (Coxswain) SWE 7:22.4
3 Kauko Hänninen; Reino Poutanen; Veli Lehtelä; Toimi Pitkänen; Matti Niemi (Coxswain) FIN 7:30.9
4 Gordon Cowey; Kevin McMahon; Reg Libbis; Mick Allen; John Jenkinson (Coxswain) AUS 7:31.1
Semi-finals
5 Elo Tostenæs; Mogens Sørensen; Børge Hansen; Tage Grøndahl; John Vilhelmsen (Coxswain) DEN 8:08.4
5 Andrey Arkhipov; Yury Popov; Valentin Zanin; Yaroslav Cherstvy; Anatoly Fetisov (Coxswain) URS 8:14.0
7 Peter Lucas; Ray Laurent; Donald Gemmell; Allan Tong; Colin Johnstone (Coxswain) NZL 8:30.7
7 James Wynne; Douglas Turner; James McMullen; Ronald Cardwell; Edward Masterson (Coxswain) USA 8:24.3
Men: Eight
Dates: 23 November 1956-27 November 1956
Rank Name Nation Time
1 Tom Charlton; Dave Wight; John Cooke; Don Beer; Caldwell Esselstyn; Charles Grimes; Rusty Wailes; Jack Morey; William Becklean (Coxswain) USA 6:35.2
2 Philip Kueber; Richard McClure; Robert Wilson; David Helliwell; Donald Pretty; Bill McKerlich; Douglas McDonald; Lawrence West; Carlton Ogawa (Coxswain) CAN 6:37.1
3 Michael Aikman; David Boykett; Fred Benfield; Jim Howden; Garth Manton; Walter Howell; Adrian Monger; Brian Doyle; Harold Hewitt (Coxswain) AUS 6:39.2
4 Olle Larsson; Lennart Andersson; Kjell Hansson; Rune Andersson; Lennart Hansson; Gösta Eriksson; Ivar Aronsson; Evert Gunnarsson; Bertil Göransson (Coxswain) SWE 6:48.1
Semi-finals
5 Ernest Verbin; Boris Fyodorov; Slava Amiragov; Leonid Gissen; Yevgeny Samsonov; Anatoly Antonov; Georgy Gushchenko; Vladimir Kryukov; Vladimir Petrov (Coxswain) URS 7:18.3
5 Josef Věntus; Eduard Antoch; Ctibor Reiskup; Jan Švéda; Josef Švec; Zdeněk Žára; Jan Jindra; Stanislav Lusk; Miroslav Koranda (Coxswain) TCH 7:12.9
7 Yozo Iwasaki; Yasukuni Watanabe; Sadahiro Sunaga; Yoshiki Hiki; Takashi Imamura; Yasuhiko Takeda; Masao Hara; Junichi Kato; Toshiji Eda (Coxswain) JPN 7:24.5
7 Antonio Amato; Salvatore Nuvoli; Cosimo Campiato; Livio Tesconi; Antonio Casuar; Giancarlo Casalini; Sergio Tagliapietra; Arrigo Menicocci; Vincenzo Rubolotta (Coxswain) ITA 7:19.8