Amsterdam 1928 - Rowing

Home / Back
Men: Single Sculls
Dates: 2 August 1928-10 August 1928

Rank Name Nation Time
1 Bobby Pearce AUS 7:11.0
2 Ken Myers USA 7:20.8
Bronze medal
3 David Collet GBR 7:19.8
4 Bert Gunther NED 7:31.6
Quarter-finals
5 Joe Wright CAN 7:57.6
6 Josef Straka Sr. TCH 8:04.8
7 Édouard Candeveau SUI 8:11.0
7 Victor Saurin FRA 8:11.8
Men: Coxless Pair
Dates: 2 August 1928-10 August 1928
Rank Name Nation Time
1 Kurt Moeschter; Bruno Müller GER 7:06.4
2 Terence O'Brien; Archie Nisbet GBR 7:08.8
Bronze medal
3 Paul McDowell; John Schmitt USA 7:20.4
4 Romeo Sisti; Nino Bolzoni ITA 7:24.4
Round 2
5 Alois Reinhard; Willy Müller SUI 7:29.2
6 Carel van Wankum; Hein van Suylekom NED 7:30.2
Repechages
7 Philippe Van Volckxsom; Charles Van Den Driesche BEL 8:36.4
7 André Pactat; Richard Guelpa FRA 9:01.8
Men: Doubles Sculls
Dates: 2 August 1928-10 August 1928
Rank Name Nation Time
1 Paul Costello; Charley McIlvaine USA 6:42.4
2 Joe Wright; Jack Guest CAN 6:51.0
Semi-finals
3 Leo Losert; Viktor Flessl AUT 6:48.8
Quarter-finals
4 Horst Hoeck; Gerhard Voigt GER 6:48.2
5 Han Cox; Constant Pieterse NED 6:52.8
6 Rudolf Bosshard; Maurice Rieder SUI 6:53.4
Round 2 Repechages
7 Paul Robineau; Maurice Caplain FRA 7:30.8
Round 2
8 Humphrey Boardman; Denis Guye GBR 6:59.2
Men: Coxed Pair
Dates: 2 August 1928-10 August 1928
Rank Name Nation Time
1 Hans Schöchlin; Karl Schöchlin; Hans Bourquin (Coxswain) SUI 7:42.6
2 Armand Marcelle; Édouard Marcelle; Henri Préaux (Coxswain) FRA 7:48.4
Semi-finals
3 Léon Flament; François De Coninck; Georges Anthony (Coxswain) BEL 7:59.4
Round 2
4 Renzo Vestrini; Pier Luigi Vestrini; Cesare Milani (Coxswain) ITA
Repechages
5 Joe Dougherty; Augustus Goetz; Thomas Mack (Coxswain) USA 8:41.2
Heats
6 Tjapko van Bergen; Cornelis Dusseldorp; Hendrik Smits (Coxswain) NED
Men: Coxless Four
Dates: 2 August 1928-10 August 1928
Rank Name Nation Time
1 John Lander; Michael Warriner; Richard Beesly; Edward Bevan GBR 6:36.0
2 Charles Karle; Bill Miller; George Healis; Ernest Bayer USA 6:37.0
Semi-finals
3 Cesare Rossi; Pietro Freschi; Umberto Bonadè; Paolo Gennari ITA 6:31.6
Round 2
4 Heinrich Zänker; Wolfgang Goedecke; Günther Roll; Werner Zschiesche GER
5 Émile Lecuirot; Louis Devillié; Albert Bonzano; Henri Bonzano FRA
Repechages
6 Simon Bon; Egbertus Waller; Ansco Dokkum; Paul Maasland NED 7:30.2
Men: Coxed Four
Dates: 2 August 1928-10 August 1928
Rank Name Nation Time
1 Valerio Perentin; Giliante D'Este; Nicolo Vittori; Giovanni Delise; Renato Petronio (Coxswain) ITA 6:47.8
2 Ernst Haas; Joseph Meyer; Otto Bucher; Karl Schwegler; Fritz Bösch (Coxswain) SUI 7:03.4
Semi-finals
3 Franciszek Bronikowski; Edmund Jankowski; Leon Birkholc; Bernard Ormanowski; Bolesław Drewek (Coxswain) POL 7:20.4
Quarter-finals
4 Karl Golzo; Hans Nickel; Karl Hoffmann; Werner Kleine; Alfred Krohn (Coxswain) GER 7:26.4
5 Maurice Delplanck; Theo Wambeke; Alphonse Dewette; Charles Van Son; Jean Bauwens (Coxswain) BEL 7:30.2
Round 2 Repechages
6 Zoltán Török; László Bartók; Béla Blum; Sándor Hautzinger; Béla Zoltán (Coxswain) HUN 7:00.4
Round 2
7 Jean Ruffier des Aimés; Henri Gatineau; L.? le Cornu; Georges Piot; Antoine Decours (Coxswain) FRA 7:50.8
7 James Lawrence; James Hubbard; Charles Mason; Allerton Cushman; Eugene Belisle (Coxswain) USA 7:49.4
Men: Eight
Dates: 2 August 1928-10 August 1928
Rank Name Nation Time
1 Marvin Stalder; Jack Brinck; Frank Frederick; Bill Thompson; Bill Dally; Jim Workman; Hubert Caldwell; Peter Donlon; Don Blessing (Coxswain) USA 6:03.2
2 Jamie Hamilton; Guy Nickalls; Felix Badcock; Donald Gollan; Harold Lane; Gordon Killick; Jack Beresford Jr.; Harold West; Arthur Sulley (Coxswain) GBR 6:05.6
Semi-finals
3 Frederick Hedges; Frank Fiddes; Jack Hand; Herbert Richardson; Jack Murdoch; Athol Meech; Edgar Norris; William Ross; John Donnelly (Coxswain) CAN 6:03.8
Quarter-finals
4 Otto Gordziałkowski; Stanisław Urban; Andrzej Sołtan; Marian Wodziański; Janusz Ślązak; Wacław Michalski; Józef Łaszewski; Henryk Niezabitowski; Jerzy Skolimowski (Coxswain) POL 6:42.2
5 Karl Aletter; Ernst Gaber; Wilhelm Reichert; Erwin Hoffstätter; Hermann Herbold; Gustav Maier; Robert Huber; Hans Maier; Fritz Bauer (Coxswain) GER 6:42.8
6 Medardo Lamberti; Arturo Moroni; Vittore Stocchi; Guglielmo Carubbi; Amilcare Canevari; Medardo Galli; Giulio Lamberti; Benedetto Borella; Angelo Polledri (Coxswain) ITA 6:44.4
Round 2 Repechages
7 Ernesto Black; Pedro Brise; Armin Meyer; Lázaro Iturrieta; Federico Probst; Leonel Sutton; Irving Bond; Gustavo Lanusse; Alberto Errecalde (Coxswain) ARG 6:33.0
Round 2
8 Svend Aage Grønvold; Georg Sjøht; Bernhardt Møller Sørensen; Sigfred Sørensen; Ernst Friborg Jensen; Carl Schmidt; Willy Sørensen; Knud Olsen; Harry Gregersen (Coxswain) DEN 6:48.4
8 Daan Ferman; Teun Beijnen; Jan Huges; Tjallie James; Appel Ooiman; Jaap Stenger; Hans Kruyt; Guus van Ditzhuyzen; Koos Schouwenaar (Coxswain) NED 6:59.0