Paris 1924 - Rowing

Home / Back
Men: Single Sculls
Dates: 14 July 1924-17 July 1924

Rank Name Nation Time
1 Jack Beresford Jr. GBR 7:49.2
2 Garrett Gilmore USA 7:54.0
3 Josef Schneider SUI 8:01.1
4 Ted Bull AUS
Repechages
5 Constant Pieterse NED 8:09.4
6 Marc Detton FRA
Heats
7 Arthur Belyea CAN
7 Andrzej Osiecimski-Czapski POL
Men: Coxless Pair
Dates: 13 July 1924-17 July 1924
Rank Name Nation Time
1 Teun Beijnen; Willy Rösingh NED 8:19.4
2 Maurice Monney-Bouton; Georges Piot FRA 8:21.6
3 Gordon Killick; Thomas Southgate GBR
Men: Double Sculls
Dates: 15 July 1924-17 July 1924
Rank Name Nation Time
1 Paul Costello; Jack Kelly Sr. USA 6:34.0
2 Marc Detton; Jean-Pierre Stock FRA 6:38.0
3 Rudolf Bosshard; Heini Thoma SUI
4 Carlos Branco; Edmundo Branco BRA
Heats
5 Ervin Mórich; Béla Szendey HUN
Men: Coxed Pair
Dates: 14 July 1924-17 July 1924
Rank Name Nation Time
1 Édouard Candeveau; Alfred Felber; Émile Lachapelle (Coxswain) SUI 8:39.0
2 Ercole Olgeni; Giovanni Scatturin; Gino Sopracordevole (Coxswain) ITA 8:39.1
3 Leon Butler; Harold Wilson; Ed Jennings (Coxswain) USA
4 Eugène Constant; Raymond Talleux; Marcel Lepan (Coxswain) FRA
Heats
5 Alphonse Dewette; Eugène Gabriels; Marcel Wauters (Coxswain) BEL
Men: Coxless Four
Dates: 14 July 1924-17 July 1924
Rank Name Nation Time
1 Maxwell Eley; James McNabb; Robert Morrison; Terence Sanders GBR 7:08.6
2 Archie Black; George MacKay; Colin Finlayson; Bill Wood CAN 7:13.0
3 Émile Albrecht; Alfred Probst; Eugen Sigg; Hans Walter SUI
4 Albert Bonzano; Henri Bonzano; Jean Camuset; Théo Cremnitz FRA
Men: Coxed Four
Dates: 13 July 1924-17 July 1924
Rank Name Nation Time
1 Émile Albrecht; Alfred Probst; Eugen Sigg; Hans Walter; Walter Loosli (Coxswain) SUI 7:18.4
2 Eugène Constant; Louis Gressier; Georges Lecointe; Raymond Talleux; Marcel Lepan (Coxswain) FRA 7:21.6
3 Bob Gerhardt; Sid Jelinek; Ed Mitchell; Henry Welsford; John Kennedy (Coxswain) USA
4 Renato Berninzone; Marcello Casanova; Gastone Cerato; Jean Cipolina; Massimo Ballestrero (Coxswain) ITA
5 Jacob Brandsma; Jo Brandsma; Dirk Fortuin; Jean van Silfhout; Louis Dekker (Coxswain) NED
Repechages
6 Victor Bovington; Bernard Croucher; Thomas Monk; John Townend; Harry Barnsley (Coxswain) GBR 7:33.0
7 Sándor Hautzinger; István Szendeffy; Zoltán Török; Lajos Wick; Károly Koch (Coxswain) HUN
8 Lucien Brouha; V.? Denis; Jules Georges; Marcel Roman; Jean Van Silfhout (Coxswain) BEL
Men: Eight
Dates: 15 July 1924-17 July 1924
Rank Name Nation Time
1 Leonard Carpenter; Howard Kingsbury; Al Lindley; John Miller; Babe Rockefeller; Fred Sheffield; Ben Spock; Al Wilson; Chick Stoddard (Coxswain) USA 6:33.4
2 Arthur Bell; Robert Hunter; William Langford; Harold Little; John Smith; Warren Snyder; Norman Taylor; William Wallace; Ivor Campbell (Coxswain) CAN 6:49.0
3 Antonio Cattalinich; Francesco Cattalinich; Simeone Cattalinich; Giuseppe Crivelli; Latino Galasso; Pietro Ivanov; Bruno Sorich; Carlo Toniatti; Vittorio Gliubich (Coxswain) ITA
4 Reginald Bare; Edward Chandler; Horace Debenham; Hugh Dulley; Ian Fairbairn; Arthur Long; Harold Morphy; Charles Rew; Jack Godwin (Coxswain) GBR
Repechages
5 Julio Alles; Alberto Anderson; Francisco Borgonovo; Tomas Cerrutti; Federico Lecot; David Nolting; Carlos Serantes; Armando Trabucco; Miguel Madero (Coxswain) ARG 6:42.0
6 Frank Cummings; Harry Graetz; Wally "Bubs" Jarvis; Walter Pfeiffer; Arthur Scott; William Sladden; Alf Tauber; Ted Thomas; Robert Cummings (Coxswain) AUS 6:47.0
7 A.? D'Anvers; Gerard De Gezelle; R.? De Landtsheere; Albert Geinger; Léon Lippens; Hippolyte Schouppe; Robert Swartelé; Jean Van Silfhout; Marcel Wauters (Coxswain) BEL
Heats
8 Leandro Coll; Jaime Giralt; José Luis Lasplazas; Ricardo Massana; Eliseo Morales; Luis Omedes; Enrique Pérez; Juan Riba; José Martínez (Coxswain) ESP
8 Cornelis Eecen; Antony Fennema; Roelof Hommema; Paul Maasland; Henk Rijnders; Gerrit Tromp; Egbertus Waller; Simon Bon; Ted Cremer (Coxswain) NED