Antwerpen (Antwerp) 1920 - Rowing

Home / Back
Men: Single Sculls
Dates: 27 August 1920-29 August 1920

Rank Name Nation Time
1 Jack Kelly Sr. USA 7:35.0
2 Jack Beresford Jr. GBR 7:36.0
3 Darcy Hadfield NZL
Semi-finals
4 Frits Eijken NED 7:50.4
Heats
5 Max Schmid SUI 7:49.0
5 Nino Castelli ITA 7:59.0
5 Nils Ljunglöf SWE 7:49.6
5 Theodor Eyrich DEN 8:11.0
Men: Double Sculls
Dates: 27 August 1920-29 August 1920
Rank Name Nation Time
1 Jack Kelly Sr.; Paul Costello USA 7:09.0
2 Erminio Dones; Pietro Annoni ITA 7:19.0
3 Alfred Plé; Gaston Giran FRA 7:21.0
Heats
4 Émile Sadzawska; Georges Léonet BEL 7:34.8
4 Bastiaan Veth; Koos de Haas NED 7:24.8
Men: Coxed Pair
Dates: 28 August 1920-29 August 1920
Rank Name Nation Time
1 Ercole Olgeni; Giovanni Scatturin; Guido De Felip (Coxswain) ITA 7:56.0
2 Gabriel Poix; Maurice Monney-Bouton; Ernest Barberolle (Coxswain) FRA 7:57.0
Heats
3 Édouard Candeveau; Alfred Felber; Paul Piaget (Coxswain) SUI 8:50.0
4 Georges Van Den Bossche; Oscar Van Den Bossche; Guillaume Visser (Coxswain) BEL 8:25.0
Men: Coxed Four
Dates: 28 August 1920-29 August 1920
Rank Name Nation Time
1 Willy Brüderlin; Max Rudolf; Paul Rudolf; Hans Walter; Paul Staub (Coxswain) SUI 6:54.0
2 Franz Federschmidt; Ken Myers; Erich Federschmidt; Carl Klose; Sherm Clark (Coxswain) USA 6:58.0
3 Birger Var; Theodor Klem; Henry Larsen; Per Gulbrandsen; Thoralf Hagen (Coxswain) NOR 6:58.0
Heats
4 Jean Van Silfhout; Léon Vleurinck; Adrien D'Hondt; Robert Demulder; Roger Moeremans d'Emaüs (Coxswain) BEL 7:40.0
4 Guilherme Lorena; João Jório; Alcides Veira; Abrahão Soliture; Ernesto Flores Filho (Coxswain) BRA 7:25.4
4 John Lager; Nestor Östergren; Axel Eriksson; Gunnar Lager; Gösta Eriksson (Coxswain) SWE 7:12.0
7 Robert Hay; Harold Harcourt; Larry Landreau; Strathy Hay; Art Everett (Coxswain) CAN 7:18.0
7 Jiří Wihan; Dominik Štillip; Jaroslav Oplt; Jindřich Mulač; Jan Bauch (Coxswain) TCH
Men: Eight
Dates: 27 August 1920-29 August 1920
Rank Name Nation Time
1 Virgil Jacomini; Ed Graves; Bill Jordan; Ed Moore; Zeke Sanborn; Don Johnston; Vince Gallagher; Clyde King; Sherm Clark (Coxswain) USA 6:05.0
2 Ewart Horsfall; Guy Nickalls; Richard Lucas; Walter James; John Campbell; Sebastian Earl; Ralph Shove; Sidney Swann; Robin Johnstone (Coxswain) GBR 6:05.8
Semi-finals
3 Theodor Nag; Conrad Olsen; Adolf Nilsen; Haakon Ellingsen; Thore Michelsen; Arne Mortensen; Karl Nag; Tollef Tollefsen; Thoralf Hagen (Coxswain) NOR 6:36.0
4 Albert Diebold; Charles Hahn; Frédéric Grossmann; Robert Fleig; Henri Barbenés; Frédéric Fleig; Charles Schlewer; Émile Ruhlmann; Émile Barberolle (Coxswain) FRA 6:42.6
Heats
5 Daniël Clarembaux; Jozef Hermans; Gustave De Mulder; René Smet; Félix Taymans; Charles Lalemand; Julien Crickx; Maurice Requillé; Jules Crickx (Coxswain) BEL 6:40.0
5 Philip Jongeneel; Johannes van der Vegte; Bernard te Hennepe; Willem Hudig; Frederik Koopman; Huibert Boumeester; Johannes Haasnoot; Robbert Blaisse; Liong Siang Sie (Coxswain) NED 6:38.2
5 Hans Walter; Max Rudolf; Willy Brüderlin; Paul Rudolf; P.? Baur; Franz Türler; Charles Freuler; Rudolf Bosshard; Paul Staub (Coxswain) SUI 6:21.4
5 Emil Ordnung; Ferdinand Brožek; Vladimír Širc; Bohdan Kallmünzer; Josef Širc; Jiří Kallmünzer; Otakar Votík; Ivan Schweizer; Karel Čižek (Coxswain) TCH 6:43.0