Stockholm 1912 - Rowing

Home / Back
Men: Single Sculls
Dates: 17 July 1912-19 July 1912

Rank Name Nation Time
1 Wally Kinnear GBR 7:47.3
2 Polydore Veirman BEL 7:56.0
Semi-finals
3 Mart Kuusik RUS
3 Everard Butler CAN 7:41.0
Quarter-finals
5 Martin Stahnke GER 7:58.8
5 Károly Levitzky HUN
5 József Mészáros HUN
8 Mikael Simonsen DEN
Men: Coxed Four, Outriggers
Dates: 17 July 1912-19 July 1912
Rank Name Nation Time
1 Ludwigshafener Ruderverein
Albert Arnheiter; Hermann Wilker; Rudolf Fickeisen; Otto Fickeisen; Otto Maier (Coxswain)
GER 6:59.4
2 Thames Rowing Club
Julius Beresford; Karl Vernon; Charles Rought; Bruce Logan; Geoffrey Carr (Coxswain)
GBR
Semi-finals
3 Kristiania Roklub
Henry Larsen; Mathias Torstensen; Theodor Klem; Haakon Tønsager; Ejnar Tønsager (Coxswain)
NOR 7:04.8
3 Polyteknisk Roklub
Erik Bisgaard; Rasmus Frandsen; Mikael Simonsen; Poul Thymann; Ejgil Clemmensen (Coxswain)
DEN
Quarter-finals
5 Helsingfors R.K.
Johan Nyholm; Oskar Forsman; Edvin Lönnberg; Emil Nylund; Valdemar Henriksson (Coxswain)
FIN 7:12.5
5 Studenternes Roklub
Øivin Davidsen; Leif Rode; Theodor Schjøth; Olaf Dahll; Einar Eriksen (Coxswain)
NOR
5 Royal Club Nautique de Gand
Guillaume Visser; Georges Van Den Bossche; Edmond Van Waes; Georges Willems; Léonard Nuytens (Coxswain)
BEL
Heats
8 Roklubb Kobnhavn
Hans Jørgensen; Knud Gøtke; Johan Praem; Theodor Eyrich; Silva Smedberg (Coxswain)
DEN
8 Vaxholm Roddklubb
John Lager; Axel Eriksson; Ernst Wetterstrand; Gunnar Lager; Karl Sundholm (Coxswain)
SWE
8 Société Nautique de Bayonne
André Mirambeau; Louis Thomaturgé; René Saintongey; Pierre Alibert; François Elichagaray (Coxswain)
FRA
Men: Coxed Four, Inriggers
Dates: 17 July 1912-18 July 1912
Rank Name Nation Time
1 Nykjobings paa Falster
Ejler Allert; Christian Hansen; Carl Møller; Carl Pedersen; Poul Hartmann (Coxswain)
DEN 7:44.6
2 Roddklubben af 1912
Ture Rosvall; William Bruhn-Möller; Konrad Brunkman; Herman Dahlbäck; Leo Wilkens (Coxswain)
SWE 7:56.9
Semi-finals
3 Ormsund Roklub
Claus Høyer; Reidar Holter; Max Herseth; Frithjof Olstad; Olaf Bjørnstad (Coxswain)
NOR
Heats
4 Kristiania Roklub
Gunnar Grantz; Olaf Solberg; Gustav Hæhre; Hannibal Fegth; John Bjørnstad (Coxswain)
NOR
4 Göteborgs Roddförening
Tage Johnson; Axel Johansson; Axel Gabrielsson; Charles Gabrielsson; Wilhelm Brandes (Coxswain)
SWE
4 Société Nautique de Bayonne
Charles Garnier; Alphonse Meignant; Auguste Richard; Gabriel Poix; François Elichagaray (Coxswain)
FRA
Men: Eight
Dates: 17 July 1912-19 July 1912
Rank Name Nation Time
1 Leander Club
Edgar Burgess; Sidney Swann; Leslie Wormwald; Ewart Horsfall; Angus Gillan; Stanley Garton; Alister Kirby; Philip Fleming; Henry Wells (Coxswain)
GBR 6:15.7
2 New College, Oxford
William Fison; William Parker; Thomas Gillespie; Beaufort Burdekin; Frederick Pitman; Arthur Wiggins; Charles Littlejohn; Robert Bourne; John Walker (Coxswain)
GBR 6:19.2
Semi-finals
3 Berliner Ruderverein
Otto Liebing; Max Bröske; Max Vetter; Willi Bartholomae; Fritz Bartholomae; Werner Dehn; Rudolf Reichelt; Hans Matthiae; Kurt Runge (Coxswain)
GER 6:18.6
Quarter-finals
4 Sport Borrussia, Berlin
Carl Eichhorn; Ludwig Weihnacht; Richard Friesicke; Andreas Wegener; Fritz Eggebrecht; Heinrich Landrock; Egbert Reimsfeld; Gottfried Gelfort; Otto Charlet (Coxswain)
GER
4 Sydney Rowing Club
John Ryrie; Simon Fraser; Hugh Ward; Thomas Parker; Henry Hauenstein; Syd Middleton; Harry Ross-Boden; Roger Fitzhardinge; Robert Waley (Coxswain)
AUS
4 Roddklubben af 1912
Gustaf Brunkman; Per Mattson; Sebastian Tamm; Ted Wachtmeister; Konrad Brunkman; William Bruhn-Möller; Ture Rosvall; Herman Dahlbäck; Leo Wilkens (Coxswain)
SWE
Heats
7 Société Nautique de Bayonne
Jean Arné; Gabriel St. Laurent; Marius Lejeune; Louis Lafitte; Jean Elichagaray; Joseph Campot; Étienne Lesbats; Pierre Alvarez; François Elichagaray (Coxswain)
FRA
7 Toronto Argonauts
Charles Riddy; Phil Boyd; Albert Kent; William Murphy; Alex Sinclair; Becher Gale; Richard Gregory; Geoffrey Taylor; Winslow McCleary (Coxswain)
CAN
7 Hungaria Evezos Egylet
István Szebeny; Artúr Baján; Miltiades Manno; István Jeney; Lajos Gráf; Miklós Szebeny; Antal Szebeny; György Szebeny; Kálmán Vaskó (Coxswain)
HUN
7 Kristiania Roklub
Einar Sommerfeldt; Thomas Høie; Harald Herlofson; Olaf Solberg; Gustav Hæhre; Hannibal Fegth; Gunnar Grantz; Otto Krogh; John Bjørnstad (Coxswain)
NOR
7 Göteborgs Roddklubb
Birger Amundin; Ragnar Bergstedt; Gustaf Broberg; Simeon Ericsson; Ivar Rydberg; Anders Almqvist; Arvid Svendel; Leif Sörvik; Gillis Ahlberg (Coxswain)
SWE