London 1908 - Rowing

Home / Back
Men: Sculls
Dates: 28 July 1908-31 July 1908

Rank Name Nation Time
1 Harry Blackstaffe GBR 9:26
2 Alexander McCulloch GBR
Semi-finals
3 Károly Levitzky HUN
3 Bernhard von Gaza GER
Quarter-finals
5 Walter Bowler CAN
5 Gino Ciabatti ITA
5 Jozef Hermans BEL
5 Lou Scholes CAN
Men: Pair
Dates: 28 July 1908-31 July 1908
Rank Name Nation Time
1 Leander Club
John Fenning; Gordon Thomson
GBR 9:41
2 Leander Club
George Fairbairn; Philip Verdon
GBR
Semi-finals
3 Berliner Ruder Club
Martin Stahnke; Willy Düskow
GER
3 Argonaut Rowing Club
Frederick Toms; Norway Jackes
CAN
Men: Four
Dates: 28 July 1908-31 July 1908
Rank Name Nation Time
1 Magdalen College Boat Club, Oxford
Robert Cudmore; Angus Gillan; Duncan Mackinnon; Robert Somers-Smith
GBR 8:34
2 Leander Club
Philip Filleul; Harold Barker; John Fenning; Gordon Thomson
GBR
Semi-finals
3 Argonaut Rowing Club
Gordon Balfour; Becher Gale; Charles Riddy; Geoffrey Taylor
CAN
3 Amstel Amsterdam
Hermannus Höfte; Johan Burk; Albertus Wielsma; Bernardus Croon
NED
Men: Eight
Dates: 29 July 1908-31 July 1908
Rank Name Nation Time
1 Leander Club
Albert Gladstone; Frederick Kelly; Banner Johnstone; Guy Nickalls; Charles Burnell; Ronald Sanderson; Raymond Etherington-Smith; Henry Bucknall; Gilchrist Maclagan (Coxswain)
GBR 7:52
2 Royal Club Nautique de Gand
Oscar Taelman; Marcel Morimont; Rémy Orban; Georges Mys; François Vergucht; Polydore Veirman; Oscar de Somville; Rodolphe Poma; Alfred Van Landeghem (Coxswain)
BEL
Semi-finals
3 Cambridge University Boat Club
Frank Jerwood; Eric Powell; Oswald Carver; Edward Williams; Henry Goldsmith; Harold Kitching; John Burn; Douglas Stuart; Richard Boyle (Coxswain)
GBR
3 Argonaut Rowing Club
Irvine Robertson; Joe Wright Sr.; Julius Thomson; Walter Lewis; Gordon Balfour; Becher Gale; Charles Riddy; Geoffrey Taylor; Douglas Kertland (Coxswain)
CAN
Quarter-finals
5 Sándor Kleckner; Lajos Haraszthy; Antal Szebeny; Róbert Éder; Sándor Hautzinger; Jenő Várady; Imre Wampetich; Ferenc Kirchknopf; Kálmán Vaskó (Coxswain) HUN
5 Otto Krogh; Erik Bye; Ambrosius Høyer; Gustav Hæhre; Emil Irgens; Hannibal Fegth; Wilhelm Hansen; Annan Knudsen; Ejnar Tønsager (Coxswain) NOR