Medallists

Home
Filter:
Games: All
Sport: All
Nation: SUI Switzerland
Alpine Skiing
Men: Downhill
Sankt Moritz (St. Moritz) 1948

3 Karl Molitor
3 Ralph Olinger
Cortina d'Ampezzo 1956
2 Raymond Fellay
Grenoble 1968
3 Jean-Daniel Dätwyler
Sapporo 1972
1 Bernhard Russi
2 Roland Collombin
Innsbruck 1976
2 Bernhard Russi
Sarajevo 1984
2 Peter Müller
Calgary 1988
1 Pirmin Zurbriggen
2 Peter Müller
Torino (Turin) 2006
3 Bruno Kernen
Vancouver 2010
1 Didier Défago
Men: Slalom
Sankt Moritz (St. Moritz) 1948
1 Edy Reinalter
Lake Placid 1980
3 Jacques Lüthy
Men: Giant Slalom
Squaw Valley 1960
1 Roger Staub
Grenoble 1968
2 Willy Favre
Sapporo 1972
2 Edy Bruggmann
3 Werner Mattle
Innsbruck 1976
1 Heini Hemmi
2 Ernst Good
Sarajevo 1984
1 Max Julen
Calgary 1988
3 Pirmin Zurbriggen
Lillehammer 1994
2 Urs Kälin
Nagano 1998
3 Michael von Grünigen
Vancouver 2010
1 Carlo Janka
Men: Super-G
Nagano 1998
2 Didier Cuche
Torino (Turin) 2006
3 Ambrosi Hoffmann
Men: Combined
Sankt Moritz (St. Moritz) 1948
2 Karl Molitor
Calgary 1988
3 Paul Accola
Albertville 1992
3 Steve Locher
Men: Super Combined
Vancouver 2010
3 Silvan Zurbriggen
Women: Downhill
Sankt Moritz (St. Moritz) 1948
1 Hedy Schlunegger
Cortina d'Ampezzo 1956
1 Madeleine Berthod
2 Frieda Dänzer
Sapporo 1972
1 Marie-Theres Nadig
Lake Placid 1980
3 Marie-Theres Nadig
Sarajevo 1984
1 Michela Figini
2 Maria Walliser
Calgary 1988
2 Brigitte Oertli
Torino (Turin) 2006
2 Martina Schild
Women: Slalom
Sankt Moritz (St. Moritz) 1948
2 Antoinette Meyer
Cortina d'Ampezzo 1956
1 Renée Colliard
Lake Placid 1980
3 Erika Hess
Calgary 1988
1 Vreni Schneider
Lillehammer 1994
1 Vreni Schneider
Women: Giant Slalom
Squaw Valley 1960
1 Yvonne Rüegg
Grenoble 1968
3 Fernande Bochatay
Sapporo 1972
1 Marie-Theres Nadig
Calgary 1988
1 Vreni Schneider
3 Maria Walliser
Lillehammer 1994
3 Vreni Schneider
Salt Lake City 2002
3 Sonja Nef
Women: Super-G
Calgary 1988
2 Michela Figini
Women: Combined
Calgary 1988
2 Brigitte Oertli
3 Maria Walliser
Lillehammer 1994
2 Vreni Schneider
Artistic Gymnastics
Men: Apparatus Work and Field Sport
St. Louis 1904
3 Adolf Spinnler
Men: All-Around
Amsterdam 1928
1 Georges Miez
2 Hermann Hänggi
Berlin 1936
2 Eugen Mack
Men: All Around
London 1948
2 Walter Lehmann
Men: All-Around
Helsinki 1952
3 Josef Stalder
Men: Team
Paris 1924
3 August Güttinger; Jean Gutweniger; Hans Grieder; Georges Miez; Josef Wilhelm; Otto Pfister; Carl Widmer; Antoine Rebetez
Amsterdam 1928
1 Otto Pfister; August Güttinger; Melchior Wezel; Hans Grieder; Edi Steinemann; Hermann Hänggi; Georges Miez; Eugen Mack
Berlin 1936
2 Eugen Mack; Edi Steinemann; Michael Reusch; Georges Miez; Walter Bach; Walter Beck; Albert Bachmann; Josef Walter
London 1948
2 Walter Lehmann; Josef Stalder; Christian Kipfer; Emil Studer; Robert Lucy; Michael Reusch; Melchior Thälmann; Karl Frei
Helsinki 1952
2 Josef Stalder; Hans Eugster; Jean Tschabold; Jack Günthard; Melchior Thälmann; Ernst Gebendinger; Hans Schwarzentruber; Ernst Fivian
Men: Floor
Los Angeles 1932
2 Georges Miez
Berlin 1936
1 Georges Miez
2 Josef Walter
3 Eugen Mack
Men: Pommel Horse
Athina (Athens) 1896
1 Louis Zutter
Paris 1924
1 Josef Wilhelm
2 Jean Gutweniger
3 Antoine Rebetez
Amsterdam 1928
1 Hermann Hänggi
2 Georges Miez
Berlin 1936
2 Eugen Mack
3 Albert Bachmann
Atlanta 1996
1 Donghua Li
Men: Rings
London 1948
1 Karl Frei
2 Michael Reusch
Helsinki 1952
3 Hans Eugster
Men: Vault
Athina (Athens) 1896
2 Louis Zutter
Amsterdam 1928
1 Eugen Mack
Berlin 1936
2 Eugen Mack
Men: Parallel Bars
Athina (Athens) 1896
2 Louis Zutter
Paris 1924
1 August Güttinger
Amsterdam 1928
3 Hermann Hänggi
Berlin 1936
2 Michael Reusch
London 1948
1 Michael Reusch
3 Josef Stalder
3 Christian Kipfer
Helsinki 1952
1 Hans Eugster
3 Josef Stalder
Men: Horizontal Bar
Paris 1924
2 Jean Gutweniger
Amsterdam 1928
1 Georges Miez
3 Eugen Mack
Men: High Bar
London 1948
1 Josef Stalder
2 Walter Lehmann
Men: Horizontal Bar
Helsinki 1952
1 Jack Günthard
2 Josef Stalder
Men: Rope Climbing
Paris 1924
3 August Güttinger
Men: Apparatus Work
St. Louis 1904
1 Adolf Spinnler
Athletics
Men: 800m
Paris 1924
2 Paul Martin
Men: 1500m
Paris 1924
2 Willy Scharer
Men: 5000m
Los Angeles 1984
2 Markus Ryffel
Men: 10000m walk
London 1948
3 Fritz Schwab
Men: 10km Walk
Helsinki 1952
2 Fritz Schwab
Men: 50km Walk
Berlin 1936
2 Arthur Schwab
Men: 50km walk
London 1948
2 Gaston Godel
Men: Shot Put
Seoul 1988
3 Werner Gunthor
Beach Volleyball
Mens
Athina (Athens) 2004
3 Stefan Kobel; Patrick Heuscher
Bobsleigh
Men: Two-Man
Lake Placid 1932
2 Reto Capadrutt; Oscar Geier
Garmisch-Partenkirchen 1936
2 Fritz Feierabend; Joseph Beerli
Sankt Moritz (St. Moritz) 1948
1 Felix Endrich; Fritz Waller
2 Fritz Feierabend; Paul Eberhard
Oslo 1952
3 Fritz Feierabend; Stephan Waser
Cortina d'Ampezzo 1956
3 Max Angst; Harry Warburton
Sapporo 1972
3 Jean Wicki; Edy Hubacher
Innsbruck 1976
3 Erich Schärer; Sepp Benz
Lake Placid 1980
1 Erich Schärer; Sepp Benz
Albertville 1992
1 Gustav Weder; Donat Acklin
Lillehammer 1994
1 Gustav Weder; Donat Acklin
2 Reto Götschi; Guido Acklin
Salt Lake City 2002
2 Christian Reich; Steve Anderhub
3 Martin Annen; Beat Hefti
Torino (Turin) 2006
3 Martin Annen; Beat Hefti
Men: Four-Man
Chamonix 1924
1 Eduard Scherrer; Alfred Neveu; Alfred Schläppi; Heinrich Schläppi
Garmisch-Partenkirchen 1936
1 Pierre Musy; Arnold "Noldi" Gartmann; Charles Bouvier; Joseph Beerli
2 Reto Capadrutt; Hans Aichele; Fritz Feierabend; Hans Bütikofer
Oslo 1952
3 Fritz Feierabend; Albert Madörin; André Filippini; Stephan Waser
Cortina d'Ampezzo 1956
1 Franz Kapus; Gottfried Diener; Robert Alt; Heinrich Angst
Grenoble 1968
3 Jean Wicki; Hans Candrian; Willi Hofmann; Walter Graf
Sapporo 1972
1 Jean Wicki; Edy Hubacher; Hans Leutenegger; Werner Camichel
Innsbruck 1976
2 Erich Schärer; Ueli Bächli; Ruedi Marti; Sepp Benz
Lake Placid 1980
2 Erich Schärer; Ueli Bächli; Ruedi Marti; Sepp Benz
Sarajevo 1984
3 Silvio Giobellina; Heinz Stettler; Urs Salzmann; Rico Freiermuth
Calgary 1988
1 Ekkehard Fasser; Kurt Meier; Marcel Fässler; Werner Stocker
Albertville 1992
3 Gustav Weder; Donat Acklin; Lorenz Schindelholz; Curdin Morell
Lillehammer 1994
2 Gustav Weder; Donat Acklin; Kurt Meier; Domenico Semeraro
Nagano 1998
2 Marcel Rohner; Markus Nüssli; Markus Wasser; Beat Seitz
Torino (Turin) 2006
3 Martin Annen; Thomas Lamparter; Beat Hefti; Cédric Grand
Canoe / Kayak - Flatwater
Women: Kayak Fours (K4) 500m
Atlanta 1996
2 Ingrid Haralamow; Daniela Baumer; Sabine Eichenberger; Gabriela Mueller
Cross Country Skiing
Men: 15km Free
Vancouver 2010
1 Dario Cologna
Men: 50km
Grenoble 1968
3 Josef Haas
Men: 50km Free
Calgary 1988
3 Andreas "Andi" Grünenfelder
Men: 4x10km Relay
Sapporo 1972
3 Alfred Kälin; Albert Giger; Alois Kälin; Eduard Hauser
Women: 4x5km Relay
Salt Lake City 2002
3 Andrea Huber; Laurence Rochat; Brigitte Albrecht Loretan; Natascia Leonardi Cortesi
Curling
Mens
Nagano 1998
1 Patrick Hürlimann; Patrik Loertscher; Daniel Müller; Diego Perren; Dominic Andres
Salt Lake City 2002
3 Andi Schwaller; Christof Schwaller; Markus Eggler; Damian Grichting; Marco Ramstein
Vancouver 2010
3 Ralph Stöckli; Jan Hauser; Markus Eggler; Simon Strübin; Toni Müller
Womens
Salt Lake City 2002
2 Luzia Ebnöther; Mirjam Ott; Tanya Frei; Laurence Bidaud; Nadia Röthlisberger
Torino (Turin) 2006
2 Mirjam Ott; Binia Beeli; Valeria Spälty; Michèle Moser; Manuela Kormann
Cycling - Road
Men: Road Race
Atlanta 1996
1 Pascal Richard
Beijing 2008
2 Fabian Cancellara
Men: Individual Time Trial
Beijing 2008
1 Fabian Cancellara
Women: Individual Time Trial
Athina (Athens) 2004
3 Karin Thurig
Beijing 2008
3 Karin Thurig
Cycling - Track
Men: 4000m Individual Pursuit
México (Mexico City) 1968
3 Xaver Kurmann
Men: Madison
Athina (Athens) 2004
2 Franco Marvulli; Bruno Risi
Equestrian
Open / Mixed: Dressage - Individual
London 1948
1 Hans Moser / Hummer
Seoul 1988
3 Christine Stueckelberger / Gauguin De Lully
Open / Mixed: Dressage - Team
México (Mexico City) 1968
3 Gustav Fischer / Wald; Henri Chammartin / Wolfdietrich; Marianne Gossweiler / Stephan
Seoul 1988
2 Christine Stueckelberger / Gauguin De Lully; Otto Hofer / Andiamo; Daniel Ramseier / Random; Samuel Schatzmann / Rochus
Open / Mixed: Jumping - Individual
Atlanta 1996
2 Willi Melliger / Calvaro
London 2012
1 Steve Guerdat / Nino Des Buissonnets
Open / Mixed: Jumping - Team
Sydney 2000
2 Beat Maendli / Pozitano; Willi Melliger / Calvaro V; Markus Fuchs / Tinka's Boy; Lesley McNaught / Dulf
Beijing 2008
3 Steve Guerdat / Jalisca Solier; Niklaus Schurtenberger / Cantus; Pius Schwizer / Nobless M; Christina Liebherr / No Mercy
Fencing
Men: Épée individual
London 1948
2 Oswald Zappelli
Men: Epee, individual
Helsinki 1952
3 Oswald Zappelli
Men: Individual Epée
Athina (Athens) 2004
1 Marcel Fischer
Men: Epee, team
Helsinki 1952
3 Otto Rufenacht; Paul Meister; Oswald Zappelli; Paul Barth; Willy Fitting; Mario Valota
München (Munich) 1972
2 Guy Evequoz; Daniel Giger; Christian Kauter; Peter Lotscher; Francois Suchanecki
Montréal (Montreal) 1976
3 Francois Suchanecki; Michel Poffet; Daniel Giger; Christian Kauter; Jean-Blaise Evequoz
Women: Individual Épée
Sydney 2000
2 Gianna Habluetzel-Buerki
Women: Team Épée
Sydney 2000
2 Gianna Habluetzel-Buerki; Sophie Lamon; Diana Romagnoli
Figure Skating
Men
Chamonix 1924
3 Georges Gautschi
Sankt Moritz (St. Moritz) 1948
2 Hans Gerschwiler
Torino (Turin) 2006
2 Stéphane Lambiel
Freestyle Skiing
Men: Aerials
Lillehammer 1994
1 Andreas "Sonny" Schönbächler
Men: Ski Cross
Vancouver 2010
1 Mike Schmid
Women: Aerials
Nagano 1998
3 Colette Brand
Torino (Turin) 2006
1 Evelyne Leu
Ice Hockey
Mens
Sankt Moritz (St. Moritz) 1928
3 Louis Dufour; Bibi Torriani; Arnold Martignoni; Charles Fasel; Mezzi Andreossi; Giannin Andreossi; Robert Breiter; Luzius Rüedi; Albert Geromini; Fritz Kraatz; Heini Meng; Anton Morosani
Sankt Moritz (St. Moritz) 1948
3 Bibi Torriani; Ferdinand Cattini; Hans Cattini; Hans Bänninger; Walter Paul Dürst; Gebhard Poltera; Ulrich Poltera; Hans-Martin Trepp; Otto Schubiger; Emil Handschin; Reto Perl; Hanggi Boller; Hans Dürst; Beat Rüedi; Fredy Bieler; Heini Lohrer; Werner Lohrer
Judo
Men: Middleweight
Beijing 2008
3 Sergei Aschwanden
Military Patrol
Men: Military Patrol
Chamonix 1924
1 Alfred Aufdenblatten; Alfons Julen; Anton Julen; Denis Vaucher
Mountain Bike
Men: Cross Country
Atlanta 1996
2 Thomas Frischknecht
Sydney 2000
3 Christoph Sauser
Beijing 2008
3 Nino Schurter
Women: Cross Country
Sydney 2000
2 Barbara Blatter
Nordic Combined
Men: Individual
Grenoble 1968
2 Alois Kälin
Calgary 1988
1 Hippolyt Kempf
Men: Team
Calgary 1988
2 Andreas Schaad; Hippolyt Kempf; Fredy Glanzmann
Lillehammer 1994
3 Hippolyt Kempf; Jean-Yves Cuendet; Andreas Schaad
Rowing
Men: Single Sculls
Paris 1924
3 Josef Schneider
Tokyo 1964
3 Göpf Kottmann
Atlanta 1996
1 Xeno Müller
Sydney 2000
2 Xeno Müller
Men: Coxless pair
London 1948
2 Hans Kalt; Josef Kalt
Men: Coxless Pair
Helsinki 1952
3 Kurt Schmid; Hans Kalt
München (Munich) 1972
2 Alfred Bachmann; Heini Fischer
Men: Double Sculls
Paris 1924
3 Rudolf Bosshard; Heini Thoma
Roma (Rome) 1960
3 Ernst Hürlimann; Rolf Larcher
Men: Double sculls
Seoul 1988
2 Ueli Bodenmann; Beat Schwerzmann
Men: Lightweight Double Sculls
Atlanta 1996
1 Markus Gier; Michael Gier
Men: Coxed Pair
Antwerpen (Antwerp) 1920
3 Édouard Candeveau; Alfred Felber; Paul Piaget
Paris 1924
1 Édouard Candeveau; Alfred Felber; Émile Lachapelle
Amsterdam 1928
1 Hans Schöchlin; Karl Schöchlin; Hans Bourquin
Men: Coxless Four
Paris 1924
3 Émile Albrecht; Alfred Probst; Eugen Sigg; Hans Walter
Berlin 1936
3 Hermann Betschart; Hans Homberger; Alex Homberger; Karl Schmid
Men: Coxed Four
Antwerpen (Antwerp) 1920
1 Willy Brüderlin; Max Rudolf; Paul Rudolf; Hans Walter; Paul Staub
Paris 1924
1 Émile Albrecht; Alfred Probst; Eugen Sigg; Hans Walter; Walter Loosli
Amsterdam 1928
2 Ernst Haas; Joseph Meyer; Otto Bucher; Karl Schwegler; Fritz Bösch
Berlin 1936
2 Hermann Betschart; Hans Homberger; Alex Homberger; Karl Schmid; Rolf Spring
Men: Coxed four
London 1948
2 Rudolf Reichling; Erich Schriever; Émile Knecht; Pierre Stebler; André Moccand
Men: Coxed Four
Helsinki 1952
2 Rico Bianchi; Karl Weidmann; Heinrich Scheller; Émile Ess; Walter Leiser
Men: Coxed four
México (Mexico City) 1968
3 Denis Oswald; Hugo Waser; Peter Bolliger; Jakob Grob; Gottlieb Fröhlich; Beat Wirz
Sailing
Open / Mixed: 5.5 Metre
Roma (Rome) 1960
3 Henri Copponex; Manfred Metzger; Pierre Girard
México (Mexico City) 1968
2 Louis Noverraz; Marcel Stern; Bernard Dunand
Open / Mixed: 1-2 Ton - Race 1
Paris 1900
1 Hermann Alexandre de Pourtales; Helen de Pourtales; Bernard de Pourtales
2 Hermann Alexandre de Pourtales; Helen de Pourtales; Bernard de Pourtales
Shooting
Men: 50m Pistol
London 1948
2 Rudolf Schnyder
Men: 25m Rapid Fire Pistol
Sydney 2000
2 Michel Ansermet
Men: 300m Free Rifle
London 1948
1 Emil Grunig
Open / Mixed: Free Rifle
México (Mexico City) 1968
3 Kurt Muller
Skeleton
Mens
Salt Lake City 2002
3 Gregor Stähli
Torino (Turin) 2006
3 Gregor Stähli
Womens
Torino (Turin) 2006
1 Maya Pedersen
Ski Jumping
Men: Individual K90
Salt Lake City 2002
1 Simon Ammann
Men: Normal Hill
Vancouver 2010
1 Simon Ammann
Men: 90 Metre
Sapporo 1972
2 Walter Steiner
Men: Individual K120
Salt Lake City 2002
1 Simon Ammann
Men: Large Hill
Vancouver 2010
1 Simon Ammann
Snowboard
Men: Halfpipe
Nagano 1998
1 Gian Simmen
Men: Giant Slalom
Nagano 1998
3 Ueli Kestenholz
Men: Parallel Giant Slalom
Salt Lake City 2002
1 Philipp Schoch
Torino (Turin) 2006
1 Philipp Schoch
2 Simon Schoch
Women: Halfpipe
Salt Lake City 2002
3 Fabienne Reuteler
Women: Parallel Giant Slalom
Torino (Turin) 2006
1 Daniela Meuli
Women: Snowboard Cross
Torino (Turin) 2006
1 Tanja Frieden
Vancouver 2010
3 Olivia Nobs
Swimming
Men: 200m breaststroke
Los Angeles 1984
3 Etienne Dagon
Tennis
Men: Doubles
Beijing 2008
1 Roger Federer; Stanislas Wawrinka
Triathlon
Mens
Athina (Athens) 2004
3 Sven Riederer
Womens
Sydney 2000
1 Brigitte McMahon
3 Magali Messmer
London 2012
1 Nicola Spirig
Weightlifting
Men: Featherweight
Antwerpen (Antwerp) 1920
3 Eugene Ryther
Paris 1924
3 Arthur Reinmann
Men: Light-Heavyweight
Antwerpen (Antwerp) 1920
2 Fritz Hunenberger
Paris 1924
2 Fritz Hunenberger
Wrestling
Men: Freestyle - Featherweight
London 1948
3 Adolf Muller
Men: Freestyle - Lightweight
London 1948
3 Hermann Baumann
Men: Freestyle - Light-Heavyweight
London 1948
2 Fritz Stoeckli