Medallists

Home
Filter:
Games: All
Sport: All
Nation: CZE Czech Republic
Alpine Skiing
Women: Slalom
Vancouver 2010

3 Šárka Záhrobská
Athletics
Men: High Jump
Athina (Athens) 2004
3 Jaroslav Baba
Men: Javelin Throw
Atlanta 1996
1 Jan Zelezny
Sydney 2000
1 Jan Zelezny
Men: Decathlon
Atlanta 1996
3 Tomas Dvorak
Sydney 2000
2 Roman Sebrle
Athina (Athens) 2004
1 Roman Sebrle
Women: Triple Jump
Atlanta 1996
3 Sarka Kasparkova
Women: Javelin Throw
Beijing 2008
1 Barbora Spotakova
Boxing
Men: Light Heavyweight
Sydney 2000
2 Rudolf Kraj
Canoe / Kayak - Flatwater
Men: Canoe Single (C1) 500m
Atlanta 1996
1 Martin Doktor
Men: Canoe Single (C1) 1000m
Atlanta 1996
1 Martin Doktor
Canoe / Kayak - Slalom
Men: Canoe Single (C1)
Atlanta 1996
2 Lukas Pollert
Men: Canoe Double (C2)
Atlanta 1996
2 Miroslav Simek; Jiri Rohan
Men: Canadian Pairs (C2)
Sydney 2000
3 Marek Jiras; Tomas Mader
Men: Canoe Double (C2)
Athina (Athens) 2004
3 Jaroslav Volf; Ondrej Stepanek
Men: Canadian Double (C2)
Beijing 2008
2 Jaroslav Volf; Ondrej Stepanek
Men: Kayak Single (K1)
London 2012
2 Vavrinec Hradilek
Women: Kayak Single (K1)
Atlanta 1996
1 Stepanka Hilgertova
Sydney 2000
1 Stepanka Hilgertova
Cross Country Skiing
Men: 15km Classical
Torino (Turin) 2006
2 Lukáš Bauer
Men: 15km Free
Vancouver 2010
3 Lukáš Bauer
Men: 4x10km Relay
Vancouver 2010
3 Martin Jakš; Lukáš Bauer; Jiří Magál; Martin Koukal
Women: 5km Classical
Nagano 1998
2 Kateřina Neumannová
Women: 15km Free Mass Start
Salt Lake City 2002
2 Kateřina Neumannová
Women: 30km Free Mass Start
Torino (Turin) 2006
1 Kateřina Neumannová
Women: 10km Free Pursuit
Nagano 1998
3 Kateřina Neumannová
Women: 5km Free Pursuit
Salt Lake City 2002
2 Kateřina Neumannová
Women: 7.5+7.5km Pursuit
Torino (Turin) 2006
2 Kateřina Neumannová
Freestyle Skiing
Men: Aerials
Salt Lake City 2002
1 Aleš Valenta
Ice Hockey
Mens
Nagano 1998
1 Milan Hnilička; František Kučera; Libor Procházka; Jaroslav Špaček; Pavel Patera; Robert Lang; Jan Čaloun; Martin Procházka; Robert Reichel; David Moravec; Petr Svoboda; Milan Hejduk; Martin Ručinský; Martin Straka; Roman Cechmanek; Jiří Dopita; Richard Šmehlík; Dominik Hašek; Josef Beránek; Roman Hamrlík; Jaromír Jágr; Jiří Šlégr; Vladimír Růžička
Torino (Turin) 2006
3 Marek Židlický; Jaroslav Špaček; Marek Malik; David Výborný; František Kaberle; Pavel Kubina; Tomáš Kaberle; Petr Čajánek; Filip Kuba; Robert Lang; Aleš Kotalík; Milan Hejduk; Martin Ručinský; Martin Straka; Tomáš Vokoun; Milan Hnilička; Jan Bulis; Dominik Hašek; Václav Prospal; Patrik Eliáš; Jaromír Jágr; Dusan Salficky; Aleš Hemský; Rostislav Olesz; Martin Erat
Modern Pentathlon
Men: Individual
Athina (Athens) 2004
3 Libor Capalini
Rowing
Men: Single Sculls
Beijing 2008
2 Ondrej Synek
London 2012
2 Ondrej Synek
Men: Quadruple Sculls
Athina (Athens) 2004
2 David Kopřiva; Tomáš Karas; Jakub Hanák; David Jirka
Women: Single Sculls
London 2012
1 Miroslava Knapková
Sailing
Women: Europe
Athina (Athens) 2004
2 Lenka Smidova
Shooting
Men: 50m Pistol
Sydney 2000
3 Martin Tenk
Men: 10m Running Target
Atlanta 1996
3 Miroslav Janus
Men: Trap
Beijing 2008
1 David Kostelecky
Men: Skeet
Sydney 2000
2 Petr Malek
Women: 25m Pistol
Athina (Athens) 2004
2 Lenka Hykova
Women: 50m Rifle 3 Positions
Beijing 2008
2 Kateřina Emmons
London 2012
3 Adela Sykorova
Women: 10m Air Rifle
Athina (Athens) 2004
3 Kateřina Kůrková
Beijing 2008
1 Kateřina Emmons
Speed Skating
Women: 1500m
Vancouver 2010
3 Martina Sáblíková
Women: 3000m
Vancouver 2010
1 Martina Sáblíková
Women: 5000m
Vancouver 2010
1 Martina Sáblíková
Tennis
Women: Singles
Atlanta 1996
3 Jana Novotna
Women: Doubles
Atlanta 1996
2 Jana Novotna; Helena Sukova
Triathlon
Mens
Sydney 2000
3 Jan Rehula