Medallists

Home
Filter:
Games: Singapore 2010 Youth Games
Sport: All
Nation: CHN People's Republic of China
Artistic Gymnastics
Men: All-Around

3 Zhu Xiaodong
Men: Floor
3 Zhu Xiaodong
Men: Horizontal Bar
3 Zhu Xiaodong
Women: All-Around
2 Tan Sixin
Women: Uneven Bars
2 Tan Sixin
Women: Beam
1 Tan Sixin
Women: Floor
1 Tan Sixin
Athletics
Men: 200m
1 Xie Zhenye
Men: 110m Hurdles
2 Wang Dongqiang
Men: Triple Jump
2 Fu Haitao
Men: Hammer Throw
1 Liu Binbin
Women: 5000m Walk
2 Mao Yanxue
Women: Shot Put
2 Gu Siyu
Women: Hammer Throw
3 Xia Youlian
Badminton
Women: Singles
2 Deng Xuan
Basketball
Womens
1 Shen Yi; Jin Jiabao; Yang Xi; Ma Xueya
Canoe / Kayak - Flatwater
Men: C1 Canoe Slalom
1 Wang Xiaodong
Women: K1 Canoe Sprint
2 Huang Jieyi
Diving
Men: 3m Springboard
1 Qiu Bo
Men: 10m Platform
1 Qiu Bo
Women: 3m Springboard
1 Liu Jiao
Women: 10m Platform
1 Liu Jiao
Equestrian
Open / Mixed: Jumping - Team
2 Xu Zhenqyang / Foxdale Villarni
Fencing
Women: Individual Épée
1 Lin Sheng
Modern Pentathlon
Open / Mixed: Relay
2 Zhu Wenjing
Shooting
Men: 10m Air Rifle
1 Gao Ting Jie
Women: 10m Air Pistol
2 Fang Xue
Swimming
Men: 400m Freestyle
1 Dai Jun
Men: 100m Backstroke
1 He Jianbin
Men: 4x100m Freestyle Relay
2 Sun Bowei; Dai Jun; Wang Ximing; He Jianbin
Open / Mixed: Mixed 4x100m Freestyle Relay
1 Sun Bowei; Tang Yi; Liu Lan; He Jianbin; Bai Anqi
Open / Mixed: Mixed 4x100m Medley Relay
1 He Jianbin; Wang Ximing; Liu Lan; Tang Yi; Bai Anqi; Sun Bowei
Women: 50m Freestyle
1 Tang Yi
Women: 100m Freestyle
1 Tang Yi
Women: 200m Freestyle
1 Tang Yi
Women: 100m Backstroke
2 Bai Anqi
Women: 200m Backstroke
1 Bai Anqi
Women: 50m Butterfly
1 Liu Lan
Women: 100m Butterfly
1 Liu Lan
Women: 200m Butterfly
3 Liu Lan
Women: 4x100m Freestyle Relay
1 Liu Lan; Bai Anqi; Wang Chang; Tang Yi
Table Tennis
Open / Mixed: Team
3 Gu Yuting
Women: Singles
1 Gu Yuting
Taekwondo
Men: +73kg
1 Liu Chang
Women: +63kg
1 Zheng Shuyin
Tennis
Women: Singles
2 Zheng Saisai
Women: Doubles
1 Tang Hao Chen; Zheng Saisai
Trampoline
Mens
2 He Yuxiang
Womens
1 Dong Yu
Weightlifting
Men: Bantamweight
2 Xie Jiawu
Men: Lightweight
2 Gong Xingbin
Women: Flyweight
1 Tian Yuan
Women: Lightweight
1 Deng Wei
Wrestling
Women: Womens - 52kg
2 Yuan Yuan