Olympic Data Project

odp.mjchost.com

Medallists

Home

Filter:

Games: All
Sport: Taekwondo
Nation: All

Men: Flyweight

Sydney 2000

1 Michail Mouroutsos GRE
2 Gabriel Esparza ESP
3 Huang Chih-Hsiung TPE

Athina (Athens) 2004

1 Chu Mu-Yen TPE
2 Oscar Francisco Salazar Blanco MEX
3 Tamer Bayoumi EGY

Beijing 2008

1 Guillermo Perez MEX
2 Yulis Gabriel Mercedes DOM
3 Rohullah Nikpai AFG
3 Chu Mu-Yen TPE

Men: Lightweight

Sydney 2000

1 Steven Lopez USA
2 Sin Joon-Sik KOR
3 Hadi Saei Bonehkohal IRI

Athina (Athens) 2004

1 Hadi Saei Bonehkohal IRI
2 Huang Chih-Hsiung TPE
3 Song Myeong Seob KOR

Beijing 2008

1 Son Taejin KOR
2 Mark Lopez USA
3 Sung Yu-Chi TPE
3 Servet Tazegul TUR

Men: Middleweight

Sydney 2000

1 Angel Valodia Matos CUB
2 Faissal Ebnoutalib GER
3 Victor Manuel Estrada Garibay MEX

Athina (Athens) 2004

1 Steven Lopez USA
2 Bahri Tanrikulu TUR
3 Yossef Karami IRI

Beijing 2008

1 Hadi Saei IRI
2 Mauro Sarmiento ITA
3 Zhu Guo CHN
3 Steven Lopez USA

Men: Heavyweight

Sydney 2000

1 Kim Kyong-Hun KOR
2 Daniel Trenton AUS
3 Pascal Gentil FRA

Athina (Athens) 2004

1 Moon Dae Sung KOR
2 Alexandros Nikolaidis GRE
3 Pascal Gentil FRA

Beijing 2008

1 Cha Dongmin KOR
2 Alexandros Nikolaidis GRE
3 Arman Chilmanov KAZ
3 Chika Chukwumerije NGR

Women: Flyweight

Sydney 2000

1 Lauren Burns AUS
2 Urbia Melendez Rodriguez CUB
3 Chi Shu-Ju TPE

Athina (Athens) 2004

1 Chen Shih Hsin TPE
2 Yanelis Yuliet Labrada Diaz CUB
3 Yaowapa Boorapolchai THA

Beijing 2008

1 Wu Jingyu CHN
2 Buttree Puedpong THA
3 Daynellis Montejo CUB
3 Dalia Contreras VEN

Women: Lightweight

Sydney 2000

1 Jung Jae-Eun KOR
2 Hieu Ngan Tran VIE
3 Hamide Bikcin TUR

Athina (Athens) 2004

1 Jang Ji Won KOR
2 Nia Abdallah USA
3 Iridia Salazar Blanco MEX

Beijing 2008

1 Lim Sujeong KOR
2 Azize Tanrikulu TUR
3 Martina Zubcic CRO
3 Diana Lopez USA

Women: Middleweight

Sydney 2000

1 Lee Sun-Hee KOR
2 Trude Gundersen NOR
3 Yoriko Okamoto JPN

Athina (Athens) 2004

1 Luo Wei CHN
2 Elisavet Mystakidou GRE
3 Hwang Kyung Sun KOR

Beijing 2008

1 Hwang Kyung Sun KOR
2 Karine Sergerie CAN
3 Sandra Saric CRO
3 Gwladys Epangue FRA

Women: Heavyweight

Sydney 2000

1 Chen Zhong CHN
2 Natalia Ivanova RUS
3 Dominique Bosshart CAN

Athina (Athens) 2004

1 Chen Zhong CHN
2 Myriam Baverel FRA
3 Adriana Carmona VEN

Beijing 2008

1 Maria del Rosario Espinoza MEX
2 Nina Solheim NOR
3 Natalia Falavigna BRA
3 Sarah Stevenson GBR
© 2011 Olympic Data Project
Page generated at 21:30 on 21/02/2011
Français