Olympic Data Project
odp.mjchost.com
Medallists
Home
Filter:
Games:
Atlanta 1996
Sport:
Athletics
Nation:
All
Men: 100m
1
Donovan
Bailey
CAN
2
Frankie
Fredericks
NAM
3
Ato
Boldon
TTO
Men: 200m
1
Michael
Johnson
USA
2
Frankie
Fredericks
NAM
3
Ato
Boldon
TTO
Men: 400m
1
Michael
Johnson
USA
2
Roger
Black
GBR
3
Davis
Kamoga
UGA
Men: 800m
1
Vebjorn
Rodal
NOR
2
Hezekiel
Sepeng
RSA
3
Fred
Onyancha
KEN
Men: 1500m
1
Noureddine
Morceli
ALG
2
Fermin
Cacho
ESP
3
Stephen
Kipkorir
KEN
Men: 5000m
1
Venuste
Niyongabo
BDI
2
Paul
Bitok
KEN
3
Khalid
Boulami
MAR
Men: 10000m
1
Haile
Gebrselassie
ETH
2
Paul
Tergat
KEN
3
Salah
Hissou
MAR
Men: Marathon
1
Josia
Thugwane
RSA
2
Lee
Bong-Ju
KOR
3
Erick
Wainaina
KEN
Men: 110m Hurdles
1
Allen
Johnson
USA
2
Mark
Crear
USA
3
Florian
Schwarthoff
GER
Men: 400m Hurdles
1
Derrick
Adkins
USA
2
Samuel
Matete
ZAM
3
Calvin
Davis
USA
Men: 3000m Steeplechase
1
Joseph
Keter
KEN
2
Moses
Kiptanui
KEN
3
Alessandro
Lambruschini
ITA
Men: 20km walk
1
Jefferson
Perez
ECU
2
Ilya
Markov
RUS
3
Bernardo
Segura
MEX
Men: 50km walk
1
Robert
Korzeniowski
POL
2
Mikhail
Shchennikov
RUS
3
Valenti
Massana
ESP
Men: 4x100m Relay
1
Robert
Esmie
;
Glenroy
Gilbert
;
Bruny
Surin
;
Donovan
Bailey
;
Carlton
Chambers
CAN
2
Jon
Drummond
;
Tim
Harden
;
Mike
Marsh
;
Dennis
Mitchell
;
Tim
Montgomery
USA
3
Arnaldo
da Silva
;
Robson
da Silva
;
Edson
Ribeiro
;
Andre
da Silva
BRA
Men: 4x400m Relay
1
LaMont
Smith
;
Alvin
Harrison
;
Derek
Mills
;
Anthuan
Maybank
;
Jason
Rouser
USA
2
Iwan
Thomas
;
Jamie
Baulch
;
Mark
Richardson
;
Roger
Black
;
Du'aine
Ladejo
;
Mark
Hylton
GBR
3
Michael
McDonald
;
Roxbert
Martin
;
Greg
Haughton
;
Davian
Clarke
;
Dennis
Blake
;
Garth
Robinson
JAM
Men: High Jump
1
Charles
Austin
USA
2
Artur
Partyka
POL
3
Steve
Smith
GBR
Men: Pole Vault
1
Jean
Galfione
FRA
2
Igor
Trandenkov
RUS
3
Andrei
Tivontchik
GER
Men: Long Jump
1
Carl
Lewis
USA
2
James
Beckford
JAM
3
Joe
Greene
USA
Men: Triple Jump
1
Kenny
Harrison
USA
2
Jonathan
Edwards
GBR
3
Yoelbi
Quesada
CUB
Men: Shot Put
1
Randy
Barnes
USA
2
John
Godina
USA
3
Oleksandr
Bagach
UKR
Men: Discus Throw
1
Lars
Riedel
GER
2
Vladimir
Dubrovshchik
BLR
3
Vasiliy
Kaptyukh
BLR
Men: Hammer Throw
1
Balazs
Kiss
HUN
2
Lance
Deal
USA
3
Oleksandr
Krykun
UKR
Men: Javelin Throw
1
Jan
Zelezny
CZE
2
Steve
Backley
GBR
3
Seppo
Raty
FIN
Men: Decathlon
1
Dan
O'Brien
USA
2
Frank
Busemann
GER
3
Tomas
Dvorak
CZE
Women: 100m
1
Gail
Devers
USA
2
Merlene
Ottey
JAM
3
Gwen
Torrence
USA
Women: 200m
1
Marie-Jose
Perec
FRA
2
Merlene
Ottey
JAM
3
Mary
Onyali
NGR
Women: 400m
1
Marie-Jose
Perec
FRA
2
Cathy
Freeman
AUS
3
Falilat
Ogunkoya
NGR
Women: 800m
1
Svetlana
Masterkova
RUS
2
Ana
Quirot
CUB
3
Maria
Mutola
MOZ
Women: 1500m
1
Svetlana
Masterkova
RUS
2
Gabriela
Szabo
ROU
3
Theresia
Kiesl
AUT
Women: 5000m
1
Wang
Junxia
CHN
2
Pauline
Konga
KEN
3
Roberta
Brunet
ITA
Women: 10000m
1
Fernanda
Ribeiro
POR
2
Wang
Junxia
CHN
3
Gete
Wami
ETH
Women: Marathon
1
Fatuma
Roba
ETH
2
Valentina
Yegorova
RUS
3
Yuko
Arimori
JPN
Women: 100m Hurdles
1
Ludmila
Engquist
SWE
2
Brigita
Bukovec
SLO
3
Patricia
Girard-Leno
FRA
Women: 400m Hurdles
1
Deon
Hemmings
JAM
2
Kim
Batten
USA
3
Tonja
Buford-Bailey
USA
Women: 10km walk
1
Yelena
Nikolayeva
RUS
2
Elisabetta
Perrone
ITA
3
Wang
Yan
CHN
Women: 4x100m Relay
1
Chryste
Gaines
;
Gail
Devers
;
Inger
Miller
;
Gwen
Torrence
;
Carlette
Guidry
USA
2
Eldece
Clarke
;
Chandra
Sturrup
;
Sevatheda
Fynes
;
Pauline
Davis
;
Debbie
Ferguson
BAH
3
Michelle
Freeman
;
Juliet
Cuthbert
;
Nikole
Mitchell
;
Merlene
Ottey
;
Gillian
Russell
;
Andria
Lloyd
JAM
Women: 4x400m Relay
1
Rochelle
Stevens
;
Maicel
Malone
;
Kim
Graham
;
Jearl
Miles
;
Linetta
Wilson
USA
2
Olabisi
Afolabi
;
Fatima
Yusuf
;
Charity
Opara
;
Falilat
Ogunkoya
NGR
3
Uta
Rohlaender
;
Linda
Kisabaka
;
Anja
Rucker
;
Grit
Breuer
GER
Women: High Jump
1
Stefka
Kostadinova
BUL
2
Niki
Bakogianni
GRE
3
Inha
Babakova
UKR
Women: Long Jump
1
Chioma
Ajunwa
NGR
2
Fiona
May
ITA
3
Jackie
Joyner-Kersee
USA
Women: Triple Jump
1
Inessa
Kravets
UKR
2
Inna
Lasovskaya
RUS
3
Sarka
Kasparkova
CZE
Women: Shot Put
1
Astrid
Kumbernuss
GER
2
Sui
Xinmei
CHN
3
Irina
Khudoroshkina
RUS
Women: Discus Throw
1
Ilke
Wyludda
GER
2
Natalya
Sadova
RUS
3
Ellina
Zvereva
BLR
Women: Javelin Throw
1
Heli
Rantanen
FIN
2
Louise
McPaul
AUS
3
Trine
Hattestad
NOR
Women: Heptathlon
1
Ghada
Shouaa
SYR
2
Natalya
Sazanovich
BLR
3
Denise
Lewis
GBR
© 2014
Olympic Data Project
Page generated at 17:29 on 10/09/2014
Original data entry by Michael Churchill (GBR)
Français