Olympic Data Project
odp.mjchost.com
Medallists
Home
Filter:
Games:
Vancouver 2010
Sport:
All
Nation:
All
Alpine Skiing
Men: Downhill
1
Didier
Défago
SUI
2
Aksel Lund
Svindal
NOR
3
Bode
Miller
USA
Men: Slalom
1
Giuliano
Razzoli
ITA
2
Ivica
Kostelić
CRO
3
André
Myhrer
SWE
Men: Giant Slalom
1
Carlo
Janka
SUI
2
Kjetil
Jansrud
NOR
3
Aksel Lund
Svindal
NOR
Men: Super-G
1
Aksel Lund
Svindal
NOR
2
Bode
Miller
USA
3
Andrew
Weibrecht
USA
Men: Super Combined
1
Bode
Miller
USA
2
Ivica
Kostelić
CRO
3
Silvan
Zurbriggen
SUI
Women: Downhill
1
Lindsey
Vonn
USA
2
Julia
Mancuso
USA
3
Elisabeth
Görgl
AUT
Women: Slalom
1
Maria
Riesch
GER
2
Marlies
Schild
AUT
3
árka
Záhrobská
CZE
Women: Giant Slalom
1
Viktoria
Rebensburg
GER
2
Tina
Maze
SLO
3
Elisabeth
Görgl
AUT
Women: Super-G
1
Andrea
Fischbacher
AUT
2
Tina
Maze
SLO
3
Lindsey
Vonn
USA
Women: Super Combined
1
Maria
Riesch
GER
2
Julia
Mancuso
USA
3
Anja
Pärson
SWE
Biathlon
Men: 10km Sprint
1
Vincent
Jay
FRA
2
Emil Hegle
Svendsen
NOR
3
Jakov
Fak
CRO
Men: 12.5km Pursuit
1
Björn
Ferry
SWE
2
Christoph
Sumann
AUT
3
Vincent
Jay
FRA
Men: 15km Mass Start
1
Yevgeny
Ustyugov
RUS
2
Martin
Fourcade
FRA
3
Pavol
Hurajt
SVK
Men: 20km
1
Emil Hegle
Svendsen
NOR
2
Sergey
Novikov
BLR
2
Ole Einar
Bjørndalen
NOR
Men: 4x7.5km Relay
1
Halvard
Hanevold
;
Tarjei
Bø
;
Emil Hegle
Svendsen
;
Ole Einar
Bjørndalen
NOR
2
Simon
Eder
;
Daniel
Mesotitsch
;
Dominik
Landertinger
;
Christoph
Sumann
AUT
3
Ivan
Cherezov
;
Anton
Shipulin
;
Maksim
Chudov
;
Yevgeny
Ustyugov
RUS
Women: 7.5km Sprint
1
Anastazia
Kuzmina
SVK
2
Lena
Neuner
GER
3
Marie
Dorin
FRA
Women: 10km Pursuit
1
Lena
Neuner
GER
2
Anastazia
Kuzmina
SVK
3
Marie Laure
Brunet
FRA
Women: 12.5km Mass Start
1
Lena
Neuner
GER
2
Olga
Zaytseva
RUS
3
Simone
Hauswald
GER
Women: 15km
1
Tora
Berger
NOR
2
Yelena
Khrustalyova
KAZ
3
Darya
Domracheva
BLR
Women: 4x6km Relay
1
Svetlana
Sleptsova
;
Anna
Bogaly-Titovets
;
Olga
Medvedtseva
;
Olga
Zaytseva
RUS
2
Marie Laure
Brunet
;
Sylvie
Becaert
;
Marie
Dorin
;
Sandrine
Bailly
FRA
3
Kati
Wilhelm
;
Simone
Hauswald
;
Martina
Beck
;
Andrea
Henkel
GER
Bobsleigh
Men: Two-Man
1
André
Lange
;
Kevin
Kuske
GER
2
Thomas
Florschütz
;
Richy
Adjei
GER
3
Aleksandr
Zubkov
;
Aleksey
Voyevoda
RUS
Men: Four-Man
1
Steve
Holcomb
;
Steve
Mesler
;
Curt
Tomasevicz
;
Justin
Olsen
USA
2
André
Lange
;
Kevin
Kuske
;
Alexander
Rödiger
;
Martin
Putze
GER
3
Lyndon
Rush
;
David
Bissett
;
Lascelles
Brown
;
Chris
le Bihan
CAN
Womens
1
Kaillie
Humphries
;
Heather
Moyse
CAN
2
Helen
Upperton
;
Shelly-Ann
Brown
CAN
3
Erin
Pac
;
Elana
Meyers
USA
Cross Country Skiing
Men: 15km Free
1
Dario
Cologna
SUI
2
Pietro
Piller Cottrer
ITA
3
Luká
Bauer
CZE
Men: 50km Classic Mass Start
1
Petter
Northug
NOR
2
Axel
Teichmann
GER
3
Johan
Olsson
SWE
Men: 4x10km Relay
1
Daniel
Richardsson
;
Johan
Olsson
;
Anders
Södergren
;
Marcus
Hellner
SWE
2
Martin Johnsrud
Sundby
;
Odd Bjørn
Hjelmeset
;
Lars
Berger
;
Petter
Northug
NOR
3
Martin
Jak
;
Luká
Bauer
;
Jiří
Magál
;
Martin
Koukal
CZE
Men: 30km Pursuit
1
Marcus
Hellner
SWE
2
Tobias
Angerer
GER
3
Johan
Olsson
SWE
Men: Sprint
1
Nikita
Kryukov
RUS
2
Aleksandr
Panzhinsky
RUS
3
Petter
Northug
NOR
Men: Team Sprint
1
Øystein
Pettersen
;
Petter
Northug
NOR
2
Tim
Tscharnke
;
Axel
Teichmann
GER
3
Nikolay
Morilov
;
Aleksey
Petukhov
RUS
Women: 10km Free
1
Charlotte
Kalla
SWE
2
Kristina
migun-Vähi
EST
3
Marit
Bjørgen
NOR
Women: 30km Classic Mass Start
1
Justyna
Kowalczyk
POL
2
Marit
Bjørgen
NOR
3
Aino-Kaisa
Saarinen
FIN
Women: 4x5km Relay
1
Vibeke
Skofterud
;
Therese
Johaug
;
Kristin Størmer
Steira
;
Marit
Bjørgen
NOR
2
Katrin
Zeller
;
Evi
Sachenbacher-Stehle
;
Miriam
Gössner
;
Claudia
Nystad
GER
3
Pirjo
Muranen
;
Virpi
Kuitunen
;
Riitta-Liisa
Roponen
;
Aino-Kaisa
Saarinen
FIN
Women: 15km Pursuit
1
Marit
Bjørgen
NOR
2
Anna
Haag
SWE
3
Justyna
Kowalczyk
POL
Women: Sprint
1
Marit
Bjørgen
NOR
2
Justyna
Kowalczyk
POL
3
Petra
Majdič
SLO
Women: Team Sprint
1
Evi
Sachenbacher-Stehle
;
Claudia
Nystad
GER
2
Charlotte
Kalla
;
Anna
Haag
SWE
3
Irina
Khazova
;
Nataliya
Korostelyova
RUS
Curling
Mens
1
Kevin
Martin
;
John
Morris
;
Marc
Kennedy
;
Ben
Hebert
;
Adam
Enright
CAN
2
Thomas
Ulsrud
;
Torger
Nergård
;
Christoffer
Svae
;
Håvard Vad
Petersson
;
Thomas
Løvold
NOR
3
Ralph
Stöckli
;
Jan
Hauser
;
Markus
Eggler
;
Simon
Strübin
;
Toni
Müller
SUI
Womens
1
Anette
Norberg
;
Eva
Lund
;
Cathrine
Lindahl
;
Anna
le Moine
;
Kajsa
Bergström
SWE
2
Cheryl
Bernard
;
Susan
O'Connor
;
Carolyn
Darbyshire
;
Cori
Bartel
;
Kristie
Moore
CAN
3
Wang
Bingyu
;
Liu
Yin
;
Yue
Qingshuang
;
Zhou
Yan
;
Liu
Jinli
CHN
Figure Skating
Men
1
Evan
Lysacek
USA
2
Yevgeny
Plyushchenko
RUS
3
Daisuke
Takahashi
JPN
Open / Mixed: Pairs
1
Shen
Xue
;
Zhao
Hongbo
CHN
2
Pang
Qing
;
Tong
Jian
CHN
3
Aliona
Savchenko
;
Robin
Szolkowy
GER
Open / Mixed: Ice Dance
1
Tessa
Virtue
;
Scott
Moir
CAN
2
Meryl
Davis
;
Charlie
White
USA
3
Oksana
Domnina
;
Maksim
Shabalin
RUS
Ladies
1
Kim
Yeon-A
KOR
2
Mao
Asada
JPN
3
Joannie
Rochette
CAN
Freestyle Skiing
Men: Moguls
1
Alexandre
Bilodeau
CAN
2
Dale
Begg-Smith
AUS
3
Bryon
Wilson
USA
Men: Aerials
1
Aleksey
Grishin
BLR
2
Jeret
Peterson
USA
3
Liu
Zhongqing
CHN
Men: Ski Cross
1
Mike
Schmid
SUI
2
Andreas
Matt
AUT
3
Audun
Grønvold
NOR
Women: Moguls
1
Hannah
Kearney
USA
2
Jennifer
Heil
CAN
3
Shannon
Bahrke
USA
Women: Aerials
1
Lydia
Lassila
AUS
2
Li
Nina
CHN
3
Guo
Xinxin
CHN
Women: Ski Cross
1
Ashleigh
McIvor
CAN
2
Hedda
Berntsen
NOR
3
Marion
Josserand
FRA
Ice Hockey
Mens
1
Brenden
Morrow
;
Patrick
Marleau
;
Jarome
Iginla
;
Dany
Heatley
;
Jonathan
Toews
;
Mike
Richards
;
Joe
Thornton
;
Eric
Staal
;
Corey
Perry
;
Patrice
Bergeron
;
Ryan
Getzlaf
;
Rick
Nash
;
Sidney
Crosby
;
Duncan
Keith
;
Shea
Weber
;
Brent
Seabrook
;
Drew
Doughty
;
Chris
Pronger
;
Dan
Boyle
;
Scott
Niedermayer
;
Roberto
Luongo
;
Marc-Andre
Fleury
;
Martin
Brodeur
CAN
2
Zach
Parise
;
Ryan
Malone
;
Jamie
Langenbrunner
;
Joe
Pavelski
;
Ryan
Kesler
;
Chris
Drury
;
Ryan
Callahan
;
Paul
Stastny
;
Dustin
Brown
;
David
Backes
;
Bobby
Ryan
;
Phil
Kessel
;
Patrick
Kane
;
Jack
Johnson
;
Tim
Gleason
;
Erik
Johnson
;
Ryan
Whitney
;
Ryan
Suter
;
Brian
Rafalski
;
Brooks
Orpik
;
Jonathan
Quick
;
Tim
Thomas
;
Ryan
Miller
USA
3
Teemu
Selänne
;
Mikko
Koivu
;
Niklas
Hagman
;
Saku
Koivu
;
Olli
Jokinen
;
Tuomo
Ruutu
;
Ville
Peltonen
;
Antti
Miettinen
;
Jere
Lehtinen
;
Jarkko
Ruutu
;
Niko
Kapanen
;
Valtteri
Filppula
;
Jarkko
Immonen
;
Lasse
Kukkonen
;
Sami
Salo
;
Sami
Lepistö
;
Janne
Niskala
;
Joni
Pitkänen
;
Toni
Lydman
;
Kimmo
Timonen
;
Antero
Niittymäki
;
Niklas
Bäckström
;
Miikka
Kiprusoff
FIN
Womens
1
Meghan
Agosta
;
Rebecca
Johnston
;
Cherie
Piper
;
Gillian
Apps
;
Caroline
Ouellette
;
Jayna
Hefford
;
Jennifer
Botterill
;
Haley
Irwin
;
Hayley
Wickenheiser
;
Sarah
Vaillancourt
;
Gina
Kingsbury
;
Marie-Philip
Poulin
;
Carla
MacLeod
;
Becky
Kellar
;
Colleen
Sostorics
;
Meaghan
Mikkelson
;
Catherine
Ward
;
Tessa
Bonhomme
;
Shannon
Szabados
;
Charlie
Labonté
;
Kim
St-Pierre
CAN
2
Erika
Lawler
;
Karen
Thatcher
;
Monique
Lamoureux
;
Meghan
Duggan
;
Jenny
Potter
;
Julie
Chu
;
Kelli
Stack
;
Jocelyne
Lamoureux
;
Gigi
Marvin
;
Natalie
Darwitz
;
Hilary
Knight
;
Jinelle
Zaugg-Siergiej
;
Angela
Ruggiero
;
Caitlin
Cahow
;
Molly
Engstrom
;
Lisa
Chesson
;
Kacey
Bellamy
;
Kerry
Weiland
;
Molly
Schaus
;
Brianne
McLaughlin
;
Jessie
Vetter
USA
3
Marjo
Voutilainen
;
Venla
Hovi
;
Annina
Rajahuhta
;
Mari
Saarinen
;
Linda
Välimäki
;
Minnamari
Tuominen
;
Michelle
Karvinen
;
Saara
Tuominen
;
Nina
Tikkinen
;
Anne
Helin
;
Karoliina
Rantamäki
;
Emma
Laaksonen
;
Rosa
Lindstedt
;
Mariia
Posa
;
Jenni
Hiirikoski
;
Terhi
Mertanen
;
Saija
Sirviö
;
Heidi
Pelttari
;
Mira
Kuisma
;
Anna
Vanhatalo
;
Noora
Räty
FIN
Luge
Men: Singles
1
Felix
Loch
GER
2
David
Möller
GER
3
Armin
Zöggeler
ITA
Men: Doubles
1
Wolfgang
Linger
;
Andreas
Linger
AUT
2
Andris
ics
;
Juris
ics
LAT
3
Patric
Leitner
;
Alexander
Resch
GER
Women: Singles
1
Tatjana
Hüfner
GER
2
Nina
Reithmayer
AUT
3
Natalie
Geisenberger
GER
Nordic Combined
Men: Large Hill / 10km
1
Bill
Demong
USA
2
Johnny
Spillane
USA
3
Bernhard
Gruber
AUT
Men: Team
1
Bernhard
Gruber
;
David
Kreiner
;
Felix
Gottwald
;
Mario
Stecher
AUT
2
Brett
Camerota
;
Todd
Lodwick
;
Johnny
Spillane
;
Bill
Demong
USA
3
Johannes
Rydzek
;
Tino
Edelmann
;
Eric
Frenzel
;
Björn
Kircheisen
GER
Men: Normal Hill / 10km
1
Jason
Lamy-Chappuis
FRA
2
Johnny
Spillane
USA
3
Alessandro
Pittin
ITA
Short Track Speed Skating
Men: 500m
1
Charles
Hamelin
CAN
2
Seong
Si-Baek
KOR
3
François-Louis
Tremblay
CAN
Men: 1000m
1
Lee
Jeong-Su
KOR
2
Lee
Ho-Seok
KOR
3
Apolo Anton
Ohno
USA
Men: 1500m
1
Lee
Jeong-Su
KOR
2
Apolo Anton
Ohno
USA
3
J.R.
Celski
USA
Men: 5000m Relay
1
Charles
Hamelin
;
François
Hamelin
;
Olivier
Jean
;
François-Louis
Tremblay
;
Guillaume
Bastille
CAN
2
Gwak
Yun-Gi
;
Lee
Ho-Seok
;
Lee
Jeong-Su
;
Seong
Si-Baek
;
Kim
Seong-Il
KOR
3
J.R.
Celski
;
Travis
Jayner
;
Jordan
Malone
;
Apolo Anton
Ohno
;
Simon
Cho
USA
Women: 500m
1
Wang
Meng
CHN
2
Marianne
St-Gelais
CAN
3
Arianna
Fontana
ITA
Women: 1000m
1
Wang
Meng
CHN
2
Katherine
Reutter
USA
3
Park
Seung-Hui
KOR
Women: 1500m
1
Zhou
Yang
CHN
2
Lee
Eun-Byeol
KOR
3
Park
Seung-Hui
KOR
Women: 3000m Relay
1
Sun
Linlin
;
Wang
Meng
;
Zhang
Hui
;
Zhou
Yang
CHN
2
Jessica
Gregg
;
Kalyna
Roberge
;
Marianne
St-Gelais
;
Tania
Vicent
CAN
3
Allison
Baver
;
Alyson
Dudek
;
Lana
Gehring
;
Katherine
Reutter
;
Kimberly
Derrick
USA
Skeleton
Mens
1
Jon
Montgomery
CAN
2
Martins
Dukurs
LAT
3
Aleksandr
Tretyakov
RUS
Womens
1
Amy
Williams
GBR
2
Kerstin
Szymkowiak
GER
3
Anja
Huber
GER
Ski Jumping
Men: Normal Hill
1
Simon
Ammann
SUI
2
Adam
Małysz
POL
3
Gregor
Schlierenzauer
AUT
Men: Large Hill
1
Simon
Ammann
SUI
2
Adam
Małysz
POL
3
Gregor
Schlierenzauer
AUT
Men: Team
1
Wolfgang
Loitzl
;
Andreas
Kofler
;
Thomas
Morgenstern
;
Gregor
Schlierenzauer
AUT
2
Michael
Neumayer
;
Andreas
Wank
;
Martin
Schmitt
;
Michael
Uhrmann
GER
3
Anders
Bardal
;
Tom
Hilde
;
Johan Remen
Evensen
;
Anders
Jacobsen
NOR
Snowboard
Men: Halfpipe
1
Shaun
White
USA
2
Peetu
Piiroinen
FIN
3
Scotty
Lago
USA
Men: Parallel Giant Slalom
1
Jasey-Jay
Anderson
CAN
2
Benjamin
Karl
AUT
3
Mathieu
Bozzetto
FRA
Men: Snowboard Cross
1
Seth
Wescott
USA
2
Mike
Robertson
CAN
3
Tony
Ramoin
FRA
Women: Halfpipe
1
Torah
Bright
AUS
2
Hannah
Teter
USA
3
Kelly
Clark
USA
Women: Parallel Giant Slalom
1
Nicolien
Sauerbreij
NED
2
Yekaterina
Ilyukhina
RUS
3
Marion
Kreiner
AUT
Women: Snowboard Cross
1
Maëlle
Ricker
CAN
2
Déborah
Anthonioz
FRA
3
Olivia
Nobs
SUI
Speed Skating
Men: 500m
1
Mo
Tae-Beom
KOR
2
Keiichiro
Nagashima
JPN
3
Joji
Kato
JPN
Men: 1000m
1
Shani
Davis
USA
2
Mo
Tae-Beom
KOR
3
Chad
Hedrick
USA
Men: 1500m
1
Mark
Tuitert
NED
2
Shani
Davis
USA
3
Håvard
Bøkko
NOR
Men: 5000m
1
Sven
Kramer
NED
2
Lee
Seung-Hun
KOR
3
Ivan
Skobrev
RUS
Men: 10000m
1
Lee
Seung-Hun
KOR
2
Ivan
Skobrev
RUS
3
Bob
de Jong
NED
Men: Team Pursuit
1
Mathieu
Giroux
;
Lucas
Makowsky
;
Denny
Morrison
CAN
2
Chad
Hedrick
;
Jonathan
Kuck
;
Trevor
Marsicano
;
Brian
Hansen
USA
3
Jan
Blokhuijsen
;
Sven
Kramer
;
Simon
Kuipers
;
Mark
Tuitert
NED
Women: 500m
1
Lee
Sang-Hwa
KOR
2
Jenny
Wolf
GER
3
Wang
Beixing
CHN
Women: 1000m
1
Christine
Nesbitt
CAN
2
Annette
Gerritsen
NED
3
Laurine
van Riessen
NED
Women: 1500m
1
Ireen
Wüst
NED
2
Kristina
Groves
CAN
3
Martina
Sáblíková
CZE
Women: 3000m
1
Martina
Sáblíková
CZE
2
Stephanie
Beckert
GER
3
Kristina
Groves
CAN
Women: 5000m
1
Martina
Sáblíková
CZE
2
Stephanie
Beckert
GER
3
Clara
Hughes
CAN
Women: Team Pursuit
1
Daniela
Anschütz Thoms
;
Stephanie
Beckert
;
Anni
Friesinger-Postma
;
Katrin
Mattscherodt
GER
2
Masako
Hozumi
;
Nao
Kodaira
;
Maki
Tabata
JPN
3
Katarzyna
Bachleda-Curuś
;
Katarzyna
Woźniak
;
Luiza
Złotkowska
POL
© 2010
Olympic Data Project
Page generated at 02:33 on 26/03/2010
Français