Olympic Data Project

odp.mjchost.com

Medallists

Home

Filter:

Games: Garmisch-Partenkirchen 1936
Sport: All
Nation: All

Alpine Skiing

Men: Combined

1 Franz Pfnür GER
2 Gustav Lantschner GER
3 Émile Allais FRA

Women: Combined

1 Christl Cranz GER
2 Käthe Grasegger GER
3 Laila Schou Nilsen NOR

Bobsleigh

Men: Two-Man

1 Ivan Brown; Al Washbond USA
2 Fritz Feierabend; Joseph Beerli SUI
3 Gil Colgate; Dick Lawrence USA

Men: Four-Man

1 Pierre Musy; Arnold "Noldi" Gartmann; Charles Bouvier; Joseph Beerli SUI
2 Reto Capadrutt; Hans Aichele; Fritz Feierabend; Hans Bütikofer SUI
3 Freddie McEvoy; James Cardno; Guy Dugdale; Charles Green GBR

Cross Country Skiing

Men: 18km

1 Erik Larsson SWE
2 Oddbjørn Hagen NOR
3 Pekka Niemi FIN

Men: 50km

1 Elis Wiklund SWE
2 Axel Wikström SWE
3 Nils Englund SWE

Men: 4x10km Relay

1 Sulo Nurmela; Klaes Karppinen; Matti Lähde; Kalle Jalkanen FIN
2 Oddbjørn Hagen; Olaf Hoffsbakken; Sverre Brodahl; Bjarne Iversen NOR
3 John Berger; Erik Larsson; Artur Häggblad; Martin Matsbo SWE

Figure Skating

Men

1 Karl Schäfer AUT
2 Ernst Baier GER
3 Felix Kaspar AUT

Open / Mixed: Pairs

1 Maxi Herber; Ernst Baier GER
2 Ilse Pausin; Erik Pausin AUT
3 Emilia Rotter; László Szollás HUN

Ladies

1 Sonja Henie NOR
2 Cecilia Colledge GBR
3 Vivi-Anne Hultén SWE

Ice Hockey

Mens

1 Jimmy Foster; Carl Erhardt; Gordon Dailley; Jimmy Borland; Bob Wyman; Archie Stinchcombe; Edgar Brenchley; Johnny Coward; Jimmy Chappell; Sandy Archer; Gerry Davey; Jack Kilpatrick GBR
2 Francis "Dinty" Moore; Arthur "Jakie" Nash; Herman Murray; Walter "Pud" Kitchen; Ray Milton; Dave Neville; Ken Farmer Horn; Hugh Farquharson; Maxwell "Bill" Deacon; Alexander Sinclair; Bill Thomson; Jim Haggarty; Ralph Saint Germain CAN
3 Tom Moon; Frank Shaughnessy; Phil LaBatte; Frank Stubbs; John Garrison; Paul Rowe; John Lax; Gordon Smith; Elbridge Ross; Frank Spain; Fred Kammer USA

Nordic Combined

Men: Individual

1 Oddbjørn Hagen NOR
2 Olaf Hoffsbakken NOR
3 Sverre Brodahl NOR

Ski Jumping

1 Birger Ruud NOR
2 Sven Eriksson SWE
3 Reidar Andersen NOR

Speed Skating

Men: 500m

1 Ivar Ballangrud NOR
2 Georg Krog NOR
3 Leo Freisinger USA

Men: 1500m

1 Charles Mathiesen NOR
2 Ivar Ballangrud NOR
3 Birger Wasenius FIN

Men: 5000m

1 Ivar Ballangrud NOR
2 Birger Wasenius FIN
3 Antero Ojala FIN

Men: 10000m

1 Ivar Ballangrud NOR
2 Birger Wasenius FIN
3 Max Stiepl AUT
© 2010 Olympic Data Project
Page generated at 15:41 on 01/01/2010
Français